Přeskočit na obsah

The Bottom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
The Bottom
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška7 m n. m.
Časové pásmoUTC−04:00
StátNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
The Bottom
The Bottom
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel495 (2006)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Bottom je hlavní město ostrova Saba, který patří ke Karibskému Nizozemsku. Nachází se v jihozápadní části ostrova v nadmořské výšce 220 metrů. Žije zde přibližně 495 obyvatel, což představuje zhruba třetinu populace celého ostrova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osada byla založena roku 1632 obyvateli Zeelandu. Podle polohy na plochém dně sopečného kráteru dostala název De Botte („mísa“). Později převládli anglicky hovořící osadníci (Irové, Skotové a otroci z Afriky) a název byl změněn na The Bottom. Sídlo bývá také neoficiálně nazýváno Leverock's Town podle bývalého guvernéra Mosese Leverocka.[1]

Infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

V The Bottom sídlí správa ostrova a místní guvernér (gezaghebber). Nacházejí se zde tři kostely – anglikánský, římskokatolický a metodistický. The Bottom má také knihovnu, kino, nemocnici, obchodní dům, hotel, muzeum a park pojmenovaný po královně Wilhelmině. Městem prochází silnice The Road, která byla v hornatém vnitrozemí Saby postavena až v padesátých letech dvacátého století. V roce 1992 zde Američané založili soukromou vysokou lékařskou školu Saba University School of Medicine.[2] Významným zaměstnavatelem je i místní sítotisková dílna. K turistickým zajímavostem patří schodiště zvané The Ladder, jehož 800 stupňů spojuje město s mořským pobřežím.[3] V červenci se koná letní festival s průvody a koncerty, v prosinci se slaví lokální svátek Saba Day.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. White Settlement in Saba Island, Dutch West Indies • Geog R. 24:42‑60 (1934). penelope.uchicago.edu [online]. [cit. 2024-05-24]. Dostupné online. 
  2. SHOWME Caribbean - Interactive Maps of the Caribbean. Showme Caribbean [online]. [cit. 2024-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Caribbean Secrets - Saba and Monserrat. www.sail-world.com [online]. [cit. 2024-05-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]