Skautský institut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Junák – český skaut, Skautský institut, z.s.
Momentka ze setkání ve Skautském institutu (2016)
Momentka ze setkání ve Skautském institutu (2016)
Zkratka Skautský institut (SI)
Vznik 1999
Právní forma pobočný spolek
Sídlo Staroměstské náměstí 1, Praha
Souřadnice
Působnost ČR
Ředitel Miloš Říha
Mateřská organizace Junák – český skaut
Oficiální web www.skautskyinstitut.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skautský institut zřizuje Junák — český skaut. Existuje proto, aby pečoval o paměť skautingu, popularizoval ji a zpřístupňoval ji k bádání. Nezůstává ale jen u minulosti, ptá se, jakou stopu nechává skauting na světě. Vytváří také prostor pro setkávání, debatu a hledání nových impulsů.[1]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Historie Skautského institutu sahá do roku 1999. V současné době funguje zhruba od roku 2013, kdy se stal ředitelem Miloš Říha. Pod jeho vedením vznikla série Skautské století, v jejímž rámci se při rozhovorech setkávali mladí skauti se staršími členy skautské organizace a vzniklé rozmluvy byly nahrávány. Ty pak byly zveřejněny na webových stránkách institutu. Vlastním nákladem organizace také vydala publikaci z cyklu nazvaného Skautské vize, ve které se objevují rozhovory s veřejně známými osobnostmi, které byly členy skautských oddílů, například s hercem Tomášem Hanákem nebo vědkyní Helenou Illnerovou.

Institut momentálně funguje jako prostor pro sdílení myšlenek a nápadů k projektům mezi skauty a je součástí Pražského kreativního centra.[2][3][4][5][6]

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

Skautský institut má od roku 2015 pronajaté prostory v historickém objektu domu U Minuty na Staroměstském náměstí.[2] Měsíčně se zde konají desítky různých akcí a setkání. Kromě Prahy funguje pobočka Skautského institutu také v Brně, Olomouci, Plzni, Kolíně, Českých Budějovicích a v Mostě. V Ostravě funguje pobočka pod názvem "ROV – Roverské ostravské večery".

Brněnský Skautský institut působil v Centru Syřiště, od roku 2017 získal k užívání prostory na Moravském náměstí. V květnu téhož roku uspořádal crowdfundingovou kampaň na HitHitu, aby získal prostředky na jejich zařízení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O Skautském institutu. Skautsky institut [online]. [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b CÉZOVÁ, Veronika. Chce, aby vzniklo místo, které motivuje lidi zanechat po sobě svět o něco lepší. Deník [online]. 2015-01-31 [cit. 2016-09-19]. Dostupné online. 
  3. ROSTECKÝ, Jiří. MladýPodnikatel.cz [online]. [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. (česky) 
  4. Firmy zajímá, jestli jste chodili do Skautu, říká šéf Skautského institutu. Forbes [online]. 2019-01-11 [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. (česky) 
  5. Institut je otevřen všem. Není to tajemná skautská klubovna - Metro.cz. www.metro.cz [online]. 2017-06-17 [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. 
  6. Skauty neporazil žádný totalitní režim. Východ slunce s partou přátel je unikátní zážitek, říká Říha. Aktuálně.cz | Video - Jen to, co musíte vidět [online]. 2017-08-07 [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]