Skautský institut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skautský institut
Momentka ze setkání ve Skautském institutu (2016)
Momentka ze setkání ve Skautském institutu (2016)
Základní údaje
Datum založení 1. ledna 1999
Adresa sídla Praha, Česko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Mateřská společnost Junák – český skaut
Identifikátory
Oficiální web www.skautskyinstitut.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skautský institut je organizace, která se zabývá skautským vzděláváním, historií skautského hnutí a jeho přiblížením veřejnosti. Skautský institut funguje od roku 2005 jako zvláštní organizační jednotka Junáka.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Pod vedením ředitele Miloše Říhy například připravila sérii Skautské století, v jejímž rámci se při rozhovorech setkávali mladí skauti se staršími členy této organizace a vzniklé rozmluvy byly nahrávány. Natočené záznamy jsou pak zájemcům k dispozici na webových stránkách institutu. Vlastním nákladem organizace také vydala publikaci z cyklu nazvaného Skautské vize, ve které se objevují rozhovory s veřejně známými osobnostmi, jež také byly členy skautských oddílů, například herce Tomáše Hanáka nebo vědkyně Heleny Illnerové. Institut též funguje jako prostor pro sdílení myšlenek a nápadů k projektům mezi skauty.[1]

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

Organizace sídlila na pražském Senovážném náměstí, ale od roku 2015 má na dva roky pronajaté prostory v historickém objektu domu U Minuty na Staroměstském náměstí, které přebudovala na místo setkávání.[1] Mimo jiné se zde uskutečnilo i setkání pedagogů pracujících s migranty,[2] dále seminář René Nekudy na téma tvůrčího psaní[3] nebo oslava patnácti let od vzniku internetové encyklopedie Wikipedie.

Kromě Prahy vznikl skautský institut také v Brně, Olomouci a Plzni.

Brněnský institut působil v Centru Syřiště kde sdílel prostory s NaZemi na adrese Kounicova 42. Na začátku roku 2017 získal k užívání prostory na Moravském náměstí 12 a v květu téhož roku uspořádal crowdfundingovou kampaň na HitHitu aby získal prostředky na jejich zařízení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b CÉZOVÁ, Veronika. Chce, aby vzniklo místo, které motivuje lidi zanechat po sobě svět o něco lepší. Deník [online]. 2015-01-31 [cit. 2016-09-19]. Dostupné online. 
  2. Kulatý stůl La Ngonpo ve Skautském institutu v Praze [online]. Praha: Multikulturní centrum Praha [cit. 2016-09-19]. Dostupné online. 
  3. René Nekuda: Fungování příběhu [online]. Ty internety.cz [cit. 2016-09-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]