Muzeum krásného umění (Budapešť)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muzeum krásného umění
Portikus Szépművészeti Muzeum na Náměstí Hrdinů
Údaje o muzeu
Stát MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Adresa Budapešť
Založeno 1906
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum krásného umění (maďarsky Szépművészeti Múzeum) je jedno z významných maďarských muzeí nacházející se v Budapešti na Hősök tere. Naproti muzeu se nachází Palác umění - Műcsarnok.

Kolekce muzea sestává z více než sta tisíce kusů zahraničních uměleckých děl. Kolekce je rozdělena do šesti tematických okruhů: egyptské; antické umění; staré sochy, staří mistři, kolekce moderního umění a kolekce grafik.

Budova, ve které sídlí muzeum, je dílem Alberta Schickedanz a Fülöp Herzoga. Budova byla vybudována v eklektickém neoklasicistním stylu v letech 19001906. V roce 2006 oslavilo muzeum sté výročí, do jara 2018 je však pro rekonstrukci zavřeno. Asi 50 děl z jeho sbírek je prozatímně vystaveno v Maďarské národní galerii na hradě Budíně.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Příprava této stavby byla zahájena v roce 1896, roce výročí tisíciletí příchodu Maďarů do vlasti. Poté, co hlavní město věnovalo parcelu, byl v roce 1898 vypsán konkurz na návrh budovy. Z devíti projektů byla práce zadána dvojici: Schickedanz Albert a Herzog Fülöp Ferenc. Stavební práce trvaly od roku 1900 až do roku 1906, nejprve vyrostlo neorenesanční křídlo galerie, po ní byla vystavěna klasicistní část. Jeho slavnostního vysvěcení (1. prosinec 1906) se zúčastnil i tehdejší císař František Josef I., pro veřejnost bylo muzeum otevřeno od 5. prosince. V nově otevřené budově byl dán prostor a možnost jednotné výstavy pro ty výtvarná díla, která se do té doby nacházela v různých sbírkách.

Na konci druhé světové války byly nejcennější památky odvezeny na Západ a také budova muzea utrpěla značné škody. V letech 1945-1947 se však podařilo většinu památek získat zpět, po jejich restaurování a po rekonstrukci budovy se znovu otevřely stálé výstavy Staré galerie a Nové maďarské obrazárny a pak krok po kroku se obnovily i ostatní sbírky. Kvůli neustále se rozšiřující kolekci maďarského umění se jako nezbytné ukázalo sbírku přemístit do samostatné budovy. Maďarské památky převzala Maďarská národní galerie na Budínském hradě, kdežto úkolem Muzea umění se stalo od roku 1957 prezentovat mezinárodní umění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Szépművészeti Múzeum na slovenské Wikipedii.