Královské Uhersko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Uherské království
Königreich Ungarn
Regnum Hungariae
Magyar Királyság
 Uherské království (1000–1526)
 Hornouherské knížectví
15261918 Hornouherské knížectví 
Uherské království 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Himnusz
Motto: Regnum Mariae Patrona Hungariae
geografie
Mapa
Situace v Karpatské kotlině v roce 1572. Modře a růžově je vyznačeno území Královského Uherska
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
mateřská
(nadřazená)
země:
Státní útvary a území
Předcházející:
Uherské království (1000–1526) Uherské království (1000–1526)
Hornouherské knížectví Hornouherské knížectví
Nástupnické:
Hornouherské knížectví Hornouherské knížectví
Uherské království Uherské království

Královské Uhersko (maďarsky Királyi Magyarország, rumunsky Ungaria Regală, slovensky Kráľovské Uhorsko) je historické označení části území Uherska, které nebylo obsazeno Osmanskou říší během let 1536-1541. Název se postupně přestal používat koncem 17. století po znovudobytí bývalého území Uherska, kdy ho vytlačil pojem Uherské království.

Královskému Uhersku odpovídalo území dnešního Slovenska (bez menších osmanských teritorií na jihu středního Slovenska, jako např. Fiľakovo), Burgenland, západní Chorvatsko (chorvatské Záhoří), a přilehlé části severozápadního a severovýchodního Maďarska, dnešní Zakarpatské Ukrajiny a Rumunska. V důsledku neustálých válek s Osmanskou říší se hranice navíc všemožně posouvaly.

Dobytá uherská území, mezi které patřila většina současného Maďarska (mimo úzkého pásu na západě země), Baranja, Bačka a značná část dnešního Chorvatska byla spravována jako Budínský pašalík, který byl pod kontrolou Osmanské říše. Sedmihradsko se stalo vazalským státem, formálně nezávislým, nicméně rovněž pod tureckou kontrolou.

Královské Uhersko bylo formálně nepřerušeným pokračovatelem Uherska, ale de facto šlo o provincii habsburské monarchie, tedy Rakouska (Habsburkové se na uherský trůn dostali právě v době vzniku Královského Uherska). Hlavním městem byla Pošeň (dnes Bratislava). Všechny podstatné události, například Protihabsburská stavovská povstání, se odehrávaly na území Slovenska, které tvořilo jeho jádro.

Královské Uhersko bylo vojensky-správně rozděleno na hlavní kapitanáty a území chorvatsko-slavonského bána. Vedle nich existovaly tradiční uherské župy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kráľovské Uhorsko na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]