Hornouherské knížectví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hornouherské knížectví
Felső-Magyarországi Fejedelemség
Orta Macar
 Královské Uhersko 16821685 Královské Uhersko 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Hornouherské knížectví (nejsevernější útvar tmavě zeleně) spolu s dalšími vazalskými státy a (světle zeleně) provinciemi Osmanů v roce 1683.
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
Osmanská říšeOsmanská říše Osmanská říše (ve vazalském vztahu)
státní útvary a území
předcházející:
Královské Uhersko Královské Uhersko
následující:
Královské Uhersko Královské Uhersko

Hornouherské knížectví (maďarsky Felső-Magyarországi Fejedelemség, turecky Orta Macar) neboli Středouherské království (z pohledu Osmanských Turků), byl krátce existující vazalský stát Osmanské říše, založený 19. listopadu 1682 na území Horních Uher (dnešní Slovensko), kterému vládl jako vzdoropanovník Habsburků vůdce protihabsburského stavovského povstání Imrich Tököly, kníže sedmihradský a kníže hornouherský, resp. král Horních Uher. Osmanská říše ho titulovala král, on sám se označoval jako kníže. Svými současníky byl přezdíván jako slovenský král (maďarsky tót király) nebo kurucký král.

Imrich Tököly

Po zdrcující osmanské porážce v bitvě u Vídně (1683) bylo jím vedené povstání v letech 16831685 postupně zlikvidováno habsburskými vojsky a Tököly byl nucen uprchnout z Uher, což znamenalo zánik i jeho Hornouherského knížectví. V následujících letech byl několikrát podezříván ze strany Osmanů, byl dokonce i uvězněn, ale poté se opět ujal velení nad tureckými vojsky v Sedmihradsku proti Habsburkům a byl střídavě úspěšný. Ztracené území se mu získat zpět již nepodařilo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]