První Maďarská republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maďarská lidová republika
Magyar Népköztársaság
 Země Koruny svatoštěpánské
 Maďarská republika rad
19181919
19191920
Maďarské království 
Maďarská republika rad 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna Himnusz
Geografie
Mapa
Rozloha
282 870 km² (1 918)
92 833 km² (1920)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel
7 980 143 (1920)
Národnostní složení
Státní útvar
Vznik
16. listopadu 1918 – vyhlášením první Maďarské republiky
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Země Koruny svatoštěpánské Země Koruny svatoštěpánské
Maďarská republika rad Maďarská republika rad
Následující
Maďarské království Maďarské království
Maďarská republika rad Maďarská republika rad

Maďarská (lidová) republika nebo také První Maďarská republika či Maďarská demokratická republika byla první státní útvar novodobého Maďarska po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918.

Název[editovat | editovat zdroj]

Oficiální název státu byl Magyar Népköztársaság, česky: Maďarská lidová republika. Tento státní útvar nebyl lidovou republikou řízenou na principech socialismu a neměla v něm moc komunistická strana. V maďarštině se pro tento státní útvar objevuje nejlépe zažitý název Első Magyar Köztársaság, česky: První Maďarská republika. Popřípadě se také méně často používá název Első (nép)köztársaság, česky: První (lidová) republika či Maďarská demokratická republika.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První světová válka prohloubila národní i politické rozpory v Rakousku-Uhersku.

V červnu 1918 došlo k velké stávce dělníků železničních dílen v Budapešti, která byla potlačena střelbou. 17. října 1918 vystoupili poslanci z Károlyiho strany v uherském parlamentu s prohlášením spolupráce s Trojdohodou a s odmítnutím spojenectví s Německým císařstvím. Vedle existující vlády se 25. října 1918 ustavila maďarská Národní rada, která požadovala odtržení země od Rakouska, odstranění současného politického režimu, pozemkovou reformu a autonomii pro území obývané nemaďarskými národy v Uhrách.

30. října 1918 došlo v Budapešti k Astrové revoluci a o den později byl Károlyi zvolen předsedou nové vlády. Ještě téhož dne v Budapešti rozvášněný dav zabil nenáviděného bývalého premiéra Istvána Tiszu. Nová vláda nejprve vyčkávala a sledovala další vývoj v Evropě, ale po vyhlášení Německé republiky a Rakouské republiky vyhlásila i ona 16. listopadu 1918 Maďarskou republiku. Jejím prvním prezidentem se stal Mihály Károlyi.

Levé křídlo sociální demokracie ustavilo 20. listopadu 1918 Komunistickou stranu Maďarska, která získávala mnoho stoupenců hlavně mezi dělníky, nezaměstnanými a vojáky. Pod vlivem revoluce v Rusku došlo i v Maďarsku k převratu, jehož výsledkem byl zánik První Maďarské republiky a vyhlášení Maďarské republiky rad 21. března 1919.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Első Magyar Köztársaság na maďarské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]