Rakousko-turecké války v Uhersku (1526-1568)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rakousko-turecké války v Uhersku (1526-1568)
konflikt: Osmansko-habsburské války
Rozdělení Uher v průběhu válek.
Rozdělení Uher v průběhu válek.
trvání: 1526 – 1568
místo: Uhersko
výsledek: Uhersko rozděleno na osmanské a habsburské sféry vlivu, osmanský vazalský stát Sedmihradsko.
strany
Svatá říše římská Svatá říše římská

Královské Uhersko
Chorvatské království
Španélské království
Papežský stát

Osmanská říše
Moldávie
Východní Uhersko
Valasško

Rakousko-turecké války v Uhersku (1526-1568) představovaly řadu vojenských tažení na území Uherska, které proti sobě podnikali Habsburkové se svými spojenci a Osmanskou říší. I když měli celkově Osmané "hlavní slovo" a iniciativu, válka nedosáhla žádného rozhodujícího výsledku. V otevřeném poli zůstávala osmanská armáda velmi silná, ale často ztrácela značné množství času obléháním mnoha pevností na uherských hranicích a její komunikační linky zůstaly nebezpečně přetížené.

Po smrti Ludvíka II., krále českého a uherského, v bitvě Moháče se o český i uherský trůn ucházel jednak sedmihradský vévoda a uherský král Jan Zápolský (1487-1540), jednak rakouský arcivévoda a pozdější císař Ferdinand I. Když se Ferdinand chystal zakročit silou, požádal Zápolský o pomoc sultána Sulejmana I., který už roku 1526 krátce obléhal Vídeň. Pod jeho ochranou se Zápolský stal uherským králem, což sice většina uherských magnátů podporovala, zároveň to však odporovalo předchozím diplomatickým dohodám a smlouvám. Když sultán odtáhl, vyslal Ferninand do Uher vojsko, které Zápolského hladce porazilo a vypudilo ze země. Habsburkové tak obhájili českou a uherskou korunu a na základě vídeňského kongresu (1515) se stali dědici Jagellonců.

První rakousko-turecká válka skončila roku 1541 rozdělením Uher na západní a severozápadní část nalepenou na Rakousko a zbytek s centrem v Budíně začleněný do Osmanské říše. Sedmihradsko se stalo osmanským vazalským státem (území Jana Zikmunda Zápolského a jeho matky Isabelly Jagiellonské). V Uhersku byla ustavena turecká vláda a Habsburkům zůstala jen malá část země.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Erster Österreichischer Türkenkrieg na německé Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]