Ekonomika Rumunska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Rumunsko patří mezi nejchudší evropské země. Po pádu komunismu v roce 1989 byla rumunská ekonomika a zvlášť pak průmysl velmi zastaralý a neschopný z větší části zásobovat rumunský trh. Díky investicím ze zahraničí a vstupu do Evropské unie v roce 2007 dochází ale k růstu HDP, který po přepočtu na jednoho obyvatele činí celkem 12 500 dolarů.[zdroj?] Je to 92 nejvyšší HDP na světě.

Zaměstnanost, příjmy a výdaje[editovat | editovat zdroj]

Přestože v posledních letech dochází k hospodářskému růstu, v zemědělství stále pracuje 30 % obyvatel.[zdroj?] V průmyslu pracuje 23 % obyvatel a ve službách celkem 47 % obyvatel. V roce 2008 činily příjmy Rumunska přibližně 64,5 mld. $ a výdaje celkem 71,2 mld. $. Státní dluh tvoří pouze okolo 20 % HDP (např. sousední Maďarsko má dluh okolo 70 % HDP), především díky tomu, že rumunský diktator Nicolae Ceausescu se snažil splatit obrovské dluhy Rumunska. Rumunsko bývá někdy nazýváno Karpatský tygr[zdroj?], tedy podobně jako asijské ekonomiky.

Některá města se úrovní blíží ke Střední a Západní Evropě, např. Temešvár nebo Bukurešť.[zdroj?] Velkými problémy jsou zdravotnictví (staré vybavení), školství (špatná úroveň vzdělání[zdroj?], mimo velkých měst) a doprava (málo dálnic, špatný stav silnic,...).

Zemědělství, průmysl a služby[editovat | editovat zdroj]

V Rumunsku má stále velký význam zemědělství. Hlavními zemědělskými produkty jsou pšenice, kukuřice, ječmen, cukrová řepa, slunečnicová semena, brambory a vinná réva. V průmyslu mají význam výroba obuvi, textilu, automobilů, těžba dřeva a stavebních materiálů a metalurgie. Za socialismu byl také rozvinut těžký průmysl (výroba lokomotiv v Rešici, ocelárny v Galaci a Rešici). Zřejmě nejznámějším produktem Rumunska jsou automobily Dacia. Země má obrovské přírodní bohatství, které je však nevyužité.[zdroj?]

Země má velký potenciál v cestovním ruchu, který je však zatím nerozvinutý. Největšími lákadly jsou vysoké hory a Černé moře. V horách v Transylvánii je možné přes zimu lyžovat. Černé moře nabízí krásné písčité pláže. Pro českého turistu mohou být zajímavé české vesnice v Banátu.