Curtiss SOC Seagull

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Curtiss SOC
Curtiss SOC
Určení pozorovací hydroplán
Výrobce Curtiss-Wright Corporation
První let 1934
Zařazeno 1935
Uživatel US Navy
USCG
Royal Navy
Vyrobeno kusů 258 ks (Curtiss) + 44 ks (NAF)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Curtiss SOC Seagull byl americký jednomotorový plovákový dvouplošník s celokovovou kostrou potaženou plátnem - průzkumný hydroplán, užívaný v druhé světové válce. Byl vypouštěn z katapultů bitevních lodí a křižníků.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Curtiss SOC-1 (5-CS-13)

Počátky vývoje spadají do června roku 1933 kdy US Navy vypsalo soutěž na nový stroj tohoto typu a v dubnu roku 1934 vzlétl první obojživelný prototyp Curtiss XO3C-1 s hvězdicovým motorem Pratt & Whitney R-1340-12 o výkonu 441 kW. Letoun byl však brzy přepracován na čistě námořní jednoplovákový stroj s vyrovnávacími plováky a vyměnitelným kolovým podvozkem, od června 1935 označený SOC-1 (Scout-Observation Curtiss).

První ze sériových letounů s pohonnou jednotkou R-1340-18 byl zařazen v listopadu 1935 na válečnou loď USS Marblehead s větší dodávkou na základnu amerického námořnictva v Pensacole. Oproti prototypu však měly sériové stroje již plně zakrytou kabinu. Od června 1936 působily na lodích USS Memphis, Indianapolis, Augusta a Raleigh. Poté následovala dodávka 40 kusů variant SOC-2 a SOC-2A s motory R-1340-22 a čistě kolovým podvozkem, "áčko" navíc se sklopným brzdícím hákem pro službu na letadlových lodích.

V roce 1937 následovala produkce 83 letounů SOC-3 a SOC-3A, což byly opět plovákové stroje s možností výměny za kolový podvozek.

44 v licenci vyrobených SOC-3 a 3A v státní letecké továrně Naval Aircraft Factory ve Filadelfii dostalo označení SON-1 a SON-1A.

Výroba byla ukončena v květnu 1938 dodáním posledního ze tří letounů SOC-4 pro letectvo pobřežní ochrany USA.[zdroj?] Mimo sérii byl ještě zkonstruován prodloužený prototyp XSO2C-1 se zabudovanou pohonnou jednotkou R-1340-36, který byl oproti sériovým strojům vybaven vztlakovými klapkami i na dolním křídle. Ačkoliv po vypuknutí války byl již poměrně zastaralý, účastnil se bojů až do roku 1945.

Technické údaje[editovat | editovat zdroj]

Curtiss SOC Seagull

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky) Kamuflážní schémata letounu Curtiss SOC Seagull