24 minut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
24 minut
Logo Simpsonovi.svg
399. díl seriálu Simpsonovi
Pův. název 24 minutes
Číslo řada 18
díl 21
Premiéra 20. května 2007
Tvorba
Scénář Ian Maxtone-Graham
Billy Kimball
Režie Raymond S. Persi
Prod. kód JABF14
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Stůj, nebo můj pes vystřelí
Následující →
Jak si Kent pustil pusu na špacír
Seznam dílů 18. řady
Seznam dílů seriálu Simpsonovi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

24 minut (anglicky 24 minutes) je 21. díl 18. řady amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Premiéru v USA měl 20. května 2007. Scénář napsali Ian Maxtone-Graham a Billy Kimball.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Ředitel Skinner představuje novou školní protizáškoláckou jednotku. Líza je vedoucí sledování. Zjistí, že v 6. třídě chybí 3 žáci. Jsou to Jimbo, Dolph a Kearney. Ve Springfieldské jaderné elektrárně je Homer poslán domů, protože antiradiační jednotka našla v lednici jeho několik měsíců starý jogurt a on ho musí odnést pryč. Zatím si ve školní jídelně dělá Bart legraci z ředitele. Ten ho ale přistihne a Bart při útěku upadne a skončí v místnosti pro poškoláky. Doma Marge pere prádlo a při vyprazdňování kapes Bartových kraťasů najde pozvánku na jarmark moučníků, který začíná za 27 minut. A ona jim slíbila koláč.

Homer jde vrátit do Apuova obchodu zkažený jogurt. Homer ho vyndá z kufříku a když Apu rozdělá sáček, ve kterém je umístěn, popíše zápach jako kdyby měla „chcíplá ryba dítě s bezdomovcem, to dítě se pozvracelo a nějaký pes ty zvratky snědl, smrděl by zadek toho psa úplně stejně“ a řekne Homerovi, že mu dá kterýkoliv jogurt v obchodě, pokud si ten svůj při odchodu odnese. Do Apuova obchodu přijdou Jimbo, Dolph a Kearney. Milhouse je sleduje osobně a Líza přes kameru v obchodě ze záškoláckého centra. Oni ale seberou jen Homerův jogurt a odejdou. Líze to přijde podezřelé, mohli ukrást cokoliv jiného, protože Apu byl zrovna s Homerem, ale oni vzali ten jogurt. Milhouse je dále sleduje, ale Homer ho prozradí. Oni je oba hodí do kontejneru, zamknou ho a pošlou z kopce do města. Ředitel Skinner se rozhodne poslat Barta zjistit, na co se chystají. Bart ale chce výměnou za pomoc omluvu na všechny své minulé i budoucí lumpárny. Ředitel nesouhlasí, pak mu ale dojde, že se dnes koná jarmark moučníků a na dohodu přistoupí. Mezitím Marge zjistí, že nemá rozinky do svého koláče a vydává se do obchodu. Tam se o poslední krabici popere s Helen Lovejoyovou, pro kterou poté musí přijet sanitka.

Jimbo, Dolph a Kearney u Jimba doma sestrojili zápachovou bombu. Bart to nahlásí Líze. Vyjde najevo, že Martin je práskač, když varuje Jimba a spol., že je odhalili. Bart volá Líze, ale místo toho se dovolá Jacku Bauerovi (hlavní postava seriálu 24 hodin) a zalže mu, že se jmenuje Ahmed Nakadí. Jackovi ale dojde, že mu naletěl. Marge doma zbývá už jen 13 minut a navíc svůj koláč spálí, tak ho celý zaplácá růžovou polevou. Homer s Milhousem narazí do Vočkovy hospody, čímž se rozbije prkno, kvůli kterému nemohli otevřít víko kontejneru. Vočko zrovna čte knihu „Sám sobě zubařem“ a pak se dá do díla…, takže Homer raději rychle zmizí. S Milhousem odjedou v kontejneru do školy na jarmark moučníků.

Ředitel Skinner řeší problém, co provést s jarmarkem. Líza dá za úkol Martinovi, aby projel síť kamer ve škole, zda někde nenajde bombu. Homer a Milhouse zaparkují svůj kontejner před školou. Přijela už i Marge. Dort jí ale spadne na zem a je celý špinavý. Jimbo, Dolph a Kearney spustí při souboji se školníkem požární poplach a Líza pošle Martina, aby to šel prověřit. Martin se prochází po chodbě a notuje si přitom. Nelson si ho vůbec nevšímá a to přijde Bartovi divné. Dostane z něj informaci, že Martin je práskač. Když to chce oznámit Líze, Martin ho sejme lesním rohem a odvleče ho za Jimbem a jeho partou. Oni ho svážou se školníkem k židli a aktivují odpočet bomby. Bart vyfotí bombu a pošle fotku Líze, už zbývá jen 100 sekund. Dostane nápad, že otevřením HDW (hlavní uzávěr recirkulačního systému vody na hotdogy) mohou zkratovat ventilátor. Skinner vodu vypustí. Když už je skoro celá místnost plná vody, Bart se potopí a plave k malému oknu u podlahy místnosti. Okno vede do tělocvičny, kde se koná jarmark. Barta si všimne Mel. Šerif chce okno prostřelit pistolí, ale je neprůstřelné, tak ho Marge rozbije svým koláčem. Líza rychle běží do tělocvičny a deaktivuje bombu. Tělocvična je sice zničena, ale všichni jsou zachráněni.

V tom vtrhne do místnosti Jack Bauer i všechny jeho jednotky, pochválí Lízu a začne mířit pistolí na Barta. Když řekne, že doufá, že toho nebude litovat, vybuchne v Shelbyvillu atomová bomba.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

24 hodin[editovat | editovat zdroj]

Celý tento díl je parodií na americký seriál 24 hodin. Na rozdíl od jiných Simpsonovských parodií, které obvykle přejímají pouze název, tento díl přejímá i celý koncept seriálu. Děj dílu se odehrává v rámci 24 minut (i když díl trvá 21 minut), děj seriálu 24 hodin přitom trvá 24 hodin. Písmo úvodních titulků je taktéž převzaté. V úvodu vypravěč dokonce omylem zmíní název 24 hodin: „Z minulých dílů 24 hodin..ehm..Simpsonových“. V některých chvílích je též možné sledovat děj na více (2-4) místech najednou, popřípadě detaily některých míst scény díky vícenásobnému rozdělení obrazovky, stejně jako v seriálu 24 hodin.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Scenáristé Ian Maxtone-Graham a Billy Kimball vyhráli za scénář pro tento díl 35. ročník ocenění Annie Award v kategorii za „Nejlepší scénář v animované televizní produkci“.[1]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]