24 hodin (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
24 hodin
Úvodní sekvence
Úvodní sekvence
Základní informace
Původní název 24
Žánry akce, thriller, drama
Formát seriál
Námět Joel Surnow
Robert Cochran
Výprava Joel Surnow
Robert Cochran
Brian Grazer
Howard Gordon
Evan Katz
Kiefer Sutherland
Jon Cassar
Manny Coto
David Fury
Brad Turner
Brannon Braga
Alex Gansa
Chip Johannessen
Hrají Kiefer Sutherland
Mary Lynn Rajskub
Carlos Bernard
Elisha Cuthbert
Dennis Haysbert
James Morrison
Skladatel znělky Sean Callery
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 9
Počet dílů 204 + 24: Redemption
Obvyklá délka 42–44 minut
Produkce a televizní štáb
Producent Joel Surnow
Robert Cochran
Brian Grazer
Howard Gordon
Evan Katz
Kiefer Sutherland
Jon Cassar
Manny Coto
David Fury
Brad Turner
Brannon Braga
Alex Gansa
Chip Johannessen
Hudba Sean Callery
Produkční
společnost
Imagine Entertainment
20th Century Fox Television
Real Time Productions
Teakwood Lane Productions
Premiérové vysílání
TV stanice Fox
Formát obrazu NTSC 480i (SDTV)
PAL 576i (SDTV)
720p (HDTV) Fox HD
1080i (HDTV) Sky+ HD
Vysíláno 6. listopadu 2001 14. července 2014
Posloupnost
Související 24: Conspiracy
The Rookie
Oficiální webové stránky
24 hodin na ČSFD SZ IMDb TV.com

24 hodin (původní název 24) je akční televizní seriál americké televize FOX. Hlavní roli agenta Jacka Bauera ztvárnil herec Kiefer Sutherland.

Seriál 24 hodin je produkován pro televizní síť FOX a je vysílán celosvětově. Seriál je presentován v reálném čase, kdy každých 24 epizod ukazuje 24 hodin v životě Jacka Bauera. Poprvé byl seriál vysílán 6. listopadu 2001 a dosáhl celkem 204 dílů v devíti řadách. Poslední epizoda byla odvysílána 14. července 2014. Vznikl také televizní film 24: Redemption, který byl vysílán v přestávce mezi šestou a sedmou sérií. Poslední devátá řada nese podtitul Live Another Day.[1]

Bauer je jediná postava která se objeví ve všech osmi sezónách a samozřejmě účinkuje v každé epizodě. První série začíná když pracuje pro CTU (Counter Terrorist Unit; česky PTO – Protiteroristická oddělení) která sídlí v Los Angeles a Jack Bauer je charakterizován jako velice schopný agent, ovšem bez ohledu na morálku jeho akcí. Po celou dobu série se děj rozvine na politický thriller. Typická zápletka spočívá v tom, že Jack Bauer závodí s časem když se snaží zmařit několik teroristických útoku, včetně útoku na prezidenta a dalších jaderných, biologických, chemických hrozeb, kybernetických hrozeb a spiknutí.

Seriál získal několik cen, včetně Nejlepšího dramatického seriálu v roce 2003 na cenách Zlatý glóbus a v roce 2006 také Cenu Emmy za nejlepší dramatický seriál. Kiefer Sutherland získal v roce 2001 cenu Nejlepší herec v hlavní roli dramtického seriálu na cenách Zlatého glóbu a v roce 2006 byl ověnčen cenou Emmy v kategorii "nejlepší herec v hlavní roli". 24 hodin se stal nejdelším špionážně laděným seriálem; překonal oba seriály Mission Impossible a seriál The Avengers.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Herec Charakter Počet epizod Hlavní účast v sezónách Účast v ostatních sezonách Status
Kiefer Sutherland Jack Bauer 192 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 N/A živý
Leslie Hope Teri Bauer 24 1 N/A mrtvá
Sarah Clarke Nina Myers 36 1 2, 3 mrtvá
Elisha Cuthbert Kim Bauer 79 1, 2, 3 5, 7, 8 živá
Dennis Haysbert David Palmer 79 1, 2, 3 4, 5 mrtvý
Sarah Wynter Kate Warner 25 2 3 živá
Xander Berkeley George Mason 27 2 1 mrtvý
Penny Johnson Jerald Sherry Palmer 45 2 1, 3 mrtvý
Carlos Bernard Tony Almeida 115 2, 3, 5, 7 1, 4 živý
Reiko Aylesworth Michelle Dessler 62 3 2, 4, 5 mrtvá
James Badge Dale Chase Edmunds 24 3 N/A živý
Kim Raver Audrey Raines 52 4, 5, 9 6 mrtvá
Alberta Watson Erin Driscoll 12 4 N/A živá
Lana Parrilla** Sarah Gavin 12 4 4 živá
Roger Cross** Curtis Manning 44 4, 5 4, 6 mrtvý
William Devane James Heller 20 4 5, 6 živý
Mary Lynn Rajskub Chloe O'Brian 125 5, 6, 7, 8, 9 3, 4 živá
Gregory Itzin Charles Logan 44 5, 8 4, 6 mrtvý
James Morrison Bill Buchanan 64 5, 6, 7 4 mrtvý
Louis Lombardi Edgar Stiles 37 5 4 mrtvý
Jean Smart Martha Logan 24 5 6 živá
D. B. Woodside Wayne Palmer 48 6 3, 5 živý
Peter MacNicol Tom Lennox 24 6 N/A živý
Jayne Atkinson Karen Hayes 30 6 5 živá
Carlo Rota Morris O'Brian 29 6 5, 7 živý
Eric Balfour Milo Pressman 28 6 1 mrtvý
Marisol Nichols Nadia Yassir 24 6 N/A živá
Regina King Sandra Palmer 9 6 N/A živá
Cherry Jones Allison Taylor 43 7, 8 N/A živá
Annie Wersching Renee Walker 37 7, 8 N/A mrtvá
Colm Feore Henry Taylor 12 7 N/A živý
Bob Gunton Ethan Kanin 31 7 6, 8 živý
Jeffrey Nordling Larry Moss 19 7 N/A mrtvý
Rhys Coiro Sean Hillinger 10 7 N/A živý
Janeane Garofalo Janis Gold 21 7 N/A živá
Anil Kapoor Omar Hassan 15 8 N/A mrtvý
Mykelti Williamson Brian Hastings 17 8 N/A živý
Katee Sackhoff Dana Walsh 20 8 N/A mrtvá
Chris Diamantopoulos Rob Weiss 12 8 N/A živý
John Boyd Arlo Glass 24 8 N/A živý
Freddie Prinze, Jr. Cole Ortiz 24 8 N/A živý
[Jude Ciccolella ]] Mike Novick xxx N/A 1, 2, 4, 5 živý

Popis[editovat | editovat zdroj]

24 hodin je americký televizní akčně-dramaticko-politický thriller, který vysílá televize FOX. Každá řada ukazuje události z jednoho dne v životě federálního agenta Jacka Bauera (Kiefer Sutherland), který se snaží zabránit teroristickým útokům. Mimo jiné vidíme Jackovy kolegy v CTU Los Angeles stejně jako akce teroristů, jeho rodinu nebo prezidenta.

Popis jednotlivých sérií[editovat | editovat zdroj]

1. série[editovat | editovat zdroj]

První série seriálu se odehrává v den kalifornských prezidenských primárek. Teroristé se snaží zabít prvního černošského kandidáta na prezidenta v dějinách USA senátora Davida Palmera. Chtějí k tomu zneužít agenta CTU (protiteroristického oddělení) Jacka Bauera, kterému unesou rodinu. Atentát chce provést rodina Victora Drazena, který viní Davida Palmera a Jacka Bauera za smrt své rodiny. Atentátu se povede zabránit, ale Jack tragicky přichází o svou ženu Teri, kterou zabije Jackova blízká spolupracovnice a zrádce v řadách CTU Nina Myers.

2. série[editovat | editovat zdroj]

Druhá série se odehrává 18 měsíců po první sérii. Islámští teroristé se snaží odpálit jadernou bombu uprostřed Los Angeles. Jack Bauer a Kate Warner (sestra jedné z členek teroristické buňky) tomuto zabrání. Zbytek série se zabývá snahou USA provést odvetu na tři země Středního východu, protože byl nalezen důkaz o jejich zapojení v pokusu o teroristický čin. Nahrávka byla ale padělána skupinou obchodníků, kteří by válkou profitovali.

3. série[editovat | editovat zdroj]

Třetí série se odehrává tři roky po druhé. Bývalý agent Stephen Saunders se snaží vydírat Spojené státy hrozbou vypuštění viru Cordilla, pokud nesplní jeho podmínky. CTU se ho snaží dopadnout. V průběhu série se Jack znovu setkává s Ninou Myers a bezvládně ležící na zemi ji zabije. Jack Bauer a jeho nový kolega Chase Edmunds nakonec zabrání provedení Stephenových plánů, ale v závěru seriálu je Jack nucen useknout Chasovi ruku, protože mu na ni jeden z teroristů dokázal připevnit nádobu s virem. Chase je přítelem Jackovy dcery Kim a celá série končí pohledem na Jacka, který pláče v autě.

4. série[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtá série se odehrává patnáct měsíců po předešlé. Islámští teroristé pod vedením Habiba Marwana tentokrát provádějí mnoho útoků po celém USA. Povede se jim unést ministra obrany Jamese Hellera, ale jeho popravě živě na internetu Jack a CTU zabrání. Teroristé dále získají kontrolu nad jadernými elektrárnami, sestřelí Air Force One a tím zneškodní prezidenta ap. Jack Bauer je v rámci akce mnohokrát donucen překračovat předpisy, a proto je na konci série nucen předstírat vlastní smrt, aby unikl následkům nejen z USA, ale také z Číny, protože v rámci jedné akce je nucen přepadnout čínskou ambasádu. Tímto tak pro něj končí jeho dosavadní život i jeho nový vztah s Audrey Hellerovou, dcerou ministra obrany.

5. série[editovat | editovat zdroj]

Pátá série začíná osmnáct měsíců po sérii předešlé. Začíná sérií šokujících atentátů. V průběhu několika prvních minut zemře několik hlavních postav včetně Davida Palmera. Jack pracuje jako příležitostný dělník. Je otřesen událostmi a vydává se do další akce. V závěru seriálu se dozvíme, že prezident USA Charles Logan je zapleten do teroristických akcí s cílem ospravedlnit přítomnost vojsk ve Střední Asii a zajistit dostatečný přísun ropy. Na konci série je sice prezident usvědčen, ale díky tomu, že Jack vystoupil ze svého krytí, ho najdou Číňané a unášejí ho.

6. série[editovat | editovat zdroj]

USA trpí vlnou sebevražedných útoků. Teroristé požadují Jacka Bauera, aby se mu vůdce teroristů Abu Fayed mohl pomstít. Jack je přivezen z Číny a vydán teroristům. Ale ani pak teroristé své akce neukončí. Jack uniká a spolu s CTU se snaží dalším útokům předejít. Slavným momentem v této sérii se stal jaderný výbuch ve čtvrtém díle, kterému CTU nedokáže zabránit. Fayed je nakonec zneškodněn.

24: Redemption[editovat | editovat zdroj]

24: Redemption není klasická série seriálu, ale televizní film, který zachycuje Jacka Bauera přibližně rok po událostech šesté série. Jack se nachází v Africe, kde hledá smysl života. Je účasten vojenského převratu v zemi, kdy se k vládě dostává generál Juma. Jack je navíc na konci filmu chycen americkými úřady, aby se zpovídal ze svých zločinů. (Jack v předešlých sériích často porušoval předpisy, ale kvůli událostem nebyl čas řešit právní důsledky). V průběhu filmu zároveň sledujeme nástup nové prezidentky USA Allison Taylorové. V jejím okolí se ale chystá spiknutí.

7. série[editovat | editovat zdroj]

Tato série se odehrává jeden rok po událostech znázorněných ve filmu 24: Redemption. Jack je souzen za své zločiny proti lidskosti, které Jack nepopírá, ale obhajuje v zájmu zastavení teroristických úkolů. V průběhu série se objeví několik hlavních záporáků. Mezi nejhlavnější patří generál Juma, Jonas Hodges (který chce svoji společnost elitních vojáků více zapojit do politiky USA, ale protože toto prezidentka odmítá, vyhrožuje vypuštěním smrtícího viru) a v závěru série Jackův blízký přítel Tony Almeida. Tony Almeida byl nejdříve řadový agent, šéf CTU, v průběhu třetí série ale nadřadil život své ženy nad zájmy USA, a proto byl z této funkce sesazen a obviněn z velezrady. V průběhu páté série mu teroristé zabili ženu, se kterou obnovil vztah, a v sedmé sérii se Tony pokouší najít a zabít hlavní strůjce vraždy své ženy. V rámci toho ale dělá protiprávní činy a je Jackem zastaven.

8. série[editovat | editovat zdroj]

Osmá série se zabývá podpisem mírové smlouvy a teroristy, kteří se snaží zničit tento mírový akt.

9. série[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2013 bylo oznámeno,[1] že se seriál vrátí se devátou sezónou, která má podtitul Live Another Day. Nová série má 12 epizod, časový formát byl dodržen. Na konferenci TAC pak stanice FOX dne 1.8. 2013 oznámila,[2] že k týmu se připojí představitelka Chloe Mary Lynn Rajskub a děj začne několik let po událostech z 8. řady. Kromě dalších posil (Kim Raver, William Devane) se v roli agentky CIA objevila[3] také herečka Yvonne Strahowski.

DVD vydání[editovat | editovat zdroj]

Sezóna Region 1 Datum vydání Region 2 Datum vydání Region 4 Datum vydání Epizody Počet disků Bonusy
1 17. srpen, 2002
20. květen, 2008 (Speciální edice)
14. říjen, 2002 Prosinec 2002 24 6 Představení první sezóny Kieferem Sutherlandem a představení sezóny druhé; alternativní závěr první sezóny s audio komentářem Joela Surnowa.
Speciální edice: Dva audio komentáře; 25 vystřižených scén; pět prodloužených epizod; "The Genesis of 24" dokument; The Rookie (online krátké filmy).
2 9. září, 2003 11. srpna, 2003 Září 2003 24 7 Šest audio komentářů; 44 vystřižených scén (s doporučeným komentářem); "24 Exposed" featuretta; "On the Button: Exploding the CTU" featuretta; Pohled na scény z několika uhlů.
3 7. prosinec, 2004 9. srpen, 2004 Září 2004 24 7 Šest audio komentářů; 45 vystřížených scén (s doporučeným komentářem); Promo 4.sezóny; Prequel 4.sezóny; "24: On the Loose" featuretta; "Boys and Their Toys" featuretta; "Biothreat: Beyond the Series" featuretta; Pohled na scény z několika uhlů.
4 6. prosinec, 2005 8. srpen, 2005 Listopad 2005 24 7 12 audio komentářů; 39 vystřižených scén (s doporučeným komentářem); Prequel 4.sezóny (Režisérský sestřih); Prequel 5.sezóny; Making a Scene: Making of Season 5 Prequel; "Breaking Ground: Building the New CTU" featuretta; "Blood on the Tracks" featuretta; "Lock and Load" feattureta; 24: Conspiracy mobilní mobizody; The Longest Day hudební video; 24: The Game: Behind the Scenes.
5 5. prosinec, 2006 6. listopad, 2006 6. prosinec, 2006 24 7 12 audio komentářů; 23 vystřižených scén (s komentářem); Prequel 6.sezóny; "Supporting Players" featuretta; "Unsung Heroes: 24 Camera Department" featuretta; "Music by Sean Callery" featuretta; "Logan's Retreat" featuretta; 24 překročil 100 dílů; 24: Behind the Scenes – vzorek knihy.
6 4. prosinec, 2007 1. říjen, 2007 19. srpen, 2007 24 7 12 audio komentářů; 22 vystřižených scén (s komentářem); Ukázka 7.sezóny; "Master Illusionist: 24's Special Effects" featuretta; "24 Season 6: Inside the Writers' Room" featuretta; "24 Season 6: Opening with a Bang" featuretta; "The Technology of 24" featuretta; Zápasy účinkujících; Den 6 Debriefing mobisody; Veřejné prohlášení Kiefera Sutherlanda; Vystřižená cameo role Rickyho Gervaise; Easter Egg: Jack Bauer v Simpsonových.
7 19. květen, 2009 19. říjen, 2009 11. listopad, 2009 24 6 12 audio komentářů; 14 vystřižených scén (s komentářem); The Fimucité Festival Presents: The Music of 24; "Hour 19: The Ambush" featuretta; "24-7: The Untold Story" featuretta; 24 v 24 dokumentu (pouze Region 2); 21 Scenemaker webisodes (pouze Region 2).
8 7. prosinec, 2010 30. říjen, 2010 TBA 24 6

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Článek o obnovení na SerialZone.cz
  2. Článek o připojení M.L. Rajskub k obsazení 9. sezóny na SerialZone.cz
  3. http://www.serialzone.cz/clanek/2989-yvonne-strahovski-opet-ve-sluzbach-cia/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]