Zahradnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Zahradnictví (rozcestník).
Prodej rostlin v zahradnictví
Pěstování rajčat ve skleníku
Ovocný sad
Skleníkové dopěstování rododendronů
Přenos větších zahradních rostlin

Zahradnictví je obor zabývající se studiem rostlin v souvislosti s pěstování rostlin pro uspokojení materiálních potřeb (ovoce, zeleniny, koření, bylin, atp), ale i ze sociálních a estetických důvodů (okrasné rostliny). V tomto směru je zahradnictví propojeno nejen s obory technickými, ale i s obory humanitními.

Zahradnictví je činnost prováděná v zahradách, parcích nebo zahradnictvích. Jako zahradnictví může být označen druh služby nebo o specializovaná firma zabývající se jednotlivými kroky v pěstováním a prodeji rostlin. Zaměstnanec takovéto firmy obvykle pracuje jako zahradník.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zahradnictví souvisí to s rozvojem zemědělství a má historické kořeny a vytváření okrasných zahrad, stejně jako pěstování kvalitního nebo méně známého ovoce a zeleniny bylo vysoce ceněno. Po dlouhou dobu měla zahradnická výroba místní význam, což bylo dáno nízkou poptávkou po daných produktech. Výrazný rozvoj zahradnictví, včetně odborných studií a šlechtění, byl prokazatelně zaznamenán ve starověkém Římě. Významné a rozsáhlé zahrady byly budovány v 17. a 18. století u sídel šlechty a bohatých církevních hodnostářů.

K většímu rozvoji oboru došlo v 18. a 19. století, především v důsledku hospodářského rozmachu, techniky a humanismu. Vyčlenil se obor zahradní architektury, při tvorbě módy u úpravy zahrad hrály úlohu významné osobnosti i veřejné mínění. Došlo k vzniku spolků a zahradnictví se stalo prostředkem sociálního rozvoje, komunikace, i vzájemného srovnávání. Vznikaly první zahradnické školy, odborné zahradnické časopisy, šlechtění rostlin se stalo systematickým i s ohledem na pokrok v botanice a poznatky v genetice. Zdokonalila se ochrana a výživa rostlin. Vlivem obchodu dochází k významnému šířením chorob a škůdců.

V poválečných letech pak dochází k rozvoji specializovaných firem, v ČSSR dochází po znárodňování ke vzniku národních podniků, městských podniků zabývajících se pokrytím místní poptávky a službami. V zahraničí a později i v ČR roste význam mezinárodního obchodu. V mezinárodním obchodu se zahradnickými produkty má významné postavení Holandsko. Vznikají mezinárodní organizace na ochranu před šířením chorob a škůdců.

Užitek rostlin[editovat | editovat zdroj]

Rostliny mají několik funkcí. Mezi ně patří hygienická - čistí vzduch a dodávají mu vzdušnou vlhkost (lépe se nám dýchá). Rostliny nám také mohou navodit lepší náladu, pomáhají proti stresu i depresi. Jejich přítomnost v místnosti či našem obydlí nás velmi ovlivňuje, aniž bychom si to my sami uvědomovali. Některé rostliny jsou i léčivé, některé z nich se pak používají i pro průmyslovou výrobu léčiv.

Odvětví zahradnictví[editovat | editovat zdroj]

Základní rozdělení zahradnictví je na několik základních odvětví. Mezi ty nejdůležitější patří:

Další funkce[editovat | editovat zdroj]

Zahradnictví se také zabývá ochranou rostlin.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]