Rýč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Typy rýčů

Rýč je zahradnický nástroj určený k obracení či k vykopávání zeminy, činnost prováděná rýčem se nazývá rytí nebo také rozrývání, přerývání, zarývání. Rýč s dlouhou úzkou čepelí se nazývá sakovák (na obr. nejvíce vpravo) a používá se k výkopu základů, drenáží a podobně, kde nelze použít pro tento účel speciální druh bagru zvaný podkopovka. Rýč je speciálním druhem lopaty. Nejčastěji má rýč kompaktní kovovou čepel z jednoho kusu kovu (obvykle bývá z plechu) a dřevěnou nebo kompozitní násadu. (Používají se ale i speciální rýče vzhledově velmi podobné klasickým vidlím, tedy rýče s několika plochými bodci, jedná se o tzv. rycí vidle - hodí se zejména pro rytí těžších, vlhčích a tužších půd nebo jílovitých zemin).

Konec rukojeti tvaru písmene T nebo D umožňuje lepší úchop a účinnější obouručné působení na rytinu. Čepel je na svém konci zostřena, aby snadněji pronikala do zeminy. O vrchní část čepele je ztupena nebo opatřena nášlapem a je tak možno o ni opřít chodidlo a zvýšit tlak rýče na zeminu.

Příbuzným strojními zařízeními ručního rýče jsou bagry, oračky a různé kypřicí stroje. Strojním ekvivalentem drenážního rýče je rýhovač.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Shovels and spades ve Wikimedia Commons


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo rýč ve Wikislovníku