Květináč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Květináč
Květináč.2.JPG

Květináč nebo kořenáč (na Chodsku vrhlík) je uměle vyrobená nádoba nejrůznější velikosti, která slouží pro pěstování rostlin v cizorodém prostředí. Nádoba může být vytvořena z nejrůznějších materiálů, mezi nejčastěji používané patří plasty, keramika, dřevo či kov.

Nádoba má v některých případech ze spodní strany uměle vytvořené otvory, kterými odtéká přebytečná voda na podložku (misku) a které umožňují vytvoření stavu spodní vody a fakticky znemožňují trvalé podmáčení kořenů rostliny, jež by mohlo následně vést k jejích hnilobě či plesnivění. Rostlina má zde půdu relativně vlhkou, ale nepřesycenou vodou. Kořenovým systémem si sama určuje, kolik vody využije. Opačný případ je uzavřený květináč, ve kterém nádoba zadržuje veškerou dodávanou vodu a tedy neumožňuje rostlině s ní hospodařit.

Květináč obsahuje zpravidla substrát a pěstovanou rostlinu, dodávanou vodu a případně hnojivo, které se dodává ve formě tyčinek, jelikož květináč představuje uzavřený systém, do kterého je nutno uměle dodávat živiny pro pěstovanou rostlinu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ozdobné květináče, Bobee Needhamová, Vydání: 1. vyd. v českém jazyce, Název originálu: Fantastic flowerpots, přeložila Jiřina Stárková, BB art, ISBN 80-7341-872-X
  • Komposty, pařeniště, truhlíky, Peter Himmelhuber, 2004, Název originálu: Selbst Pflanz- und Kompostsysteme bauen, přeložila Nora Martišková, Grada, ISBN 80-247-0754-3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]