Martinus J. G. Veltman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Martinus Justinus Godefriedus Veltman
Narození 27. června 1931
Waalwijk, Nizozemsko
Národnost Nizozemsko
Alma mater Universiteit Utrecht
Pracoviště University of Michigan
Utrecht University
Obor Fyzika
Získaná ocenění Nobelova cena za fyziku (1999)

Martinus Justinus Godefriedus Veltman (* 27. června 1931) je nizozemský teoretický fyzik. Spolu se svým bývalým studentem Gerardusem 't Hooftem získal roku 1999 Nobelovu cenu za fyziku „za objasnění kvantové struktury elektroslabých interakcí“.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Waalwijku v Nizozemsku. V roce 1948 začal studovat matematiku a fyziku na Univerzitě v Utrechtu. Roku 1963 získal doktorský titul v teoretické fyzice a v roce 1966 se stal profesorem na Utrecht University.

V letech 1963/64 strávených v SLAC National Accelerator Laboratory vytvořil počítačový program Schoonschip pro symbolické výpočty, který je považován za první počítačový algebraický systém.

V roce 1971, kdy Gerardus 't Hooft pod jeho vedením dokončoval svůj doktorský titul, zjistili, že kalibrační teorie jsou renormalizovatelné.[1][2].

V roce 1991 odešel z Univerzity v Utrechtu na Michiganskou univerzitu, protože ho zklamalo, že většina zásluh za dizertační práci byla přidělena 't Hooftovi. Přitom cítil, že většinu přípravných prací udělal on.[3] Nakonec ale dostali Nobelovu cenu v roce 1999 oba dva.

V současnosti je emeritním profesorem na Michiganské univerzitě. Na jeho počest byl po něm pojmenován asteroid 9492 Veltman.

V roce 2003 vydal knihu o fyzice částic s názvem Facts and Mysteries in Elementary Particle Physics určenou pro širší publikum.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. G. 't Hooft and M. Veltman. Regularization and Renormalization of Gauge Fields. Nuclear Physics B. 1972, roč. 44, s. 189–219.  
  2. Regularization and Renormalization of Gauge Fields by t'Hooft and Veltman (PDF)
  3. Martinus J. G. Veltman

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Martinus J. G. Veltman na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]