Jasan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Jasan

Jasan ztepilý
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Třída: vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: olivovníkovité (Oleaceae)
Rod: jasan (Fraxinus)
Tourn. ex L., 1737

Jasan (Fraxinus) je rod opadavých listnatých stromůčeledi olivovníkovité (Oleaceae Hoffmanns. et Link). Celý rod zahrnuje asi 60–65 druhů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jasany jsou dvoudomé nebo mnohomanželné stromy. Listy jsou vstřícné, někdy po třech v přeslenu, zpravidla lichozpeřené a mnohojařmé. Květy jsou jednopohlavné nebo oboupohlavné v postranních nebo koncových latách, někdy v hroznech. Koruna většinou chybí, kalich je zvonkovitý nebo chybí. Tyčinky jsou obvykle dvě. Plodem je křídlatá nažka.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Původní areál rodu zahrnuje mírný a subtropický pás severní polokoule.

V České republice jsou původní 2 druhy. Po celé České republice, kromě hor a nejjižnější Moravy, roste přirozeně jasan ztepilý (Fraxinus excelsior L.). Druh jasan úzkolistý (Fraxinus angustifolia Vahl) je původní pouze v úvalech jižní Moravy, na sever ojediněle sahá až ke Grygovu u Olomouce, popř. k obci Jesenec na Konicku. Jinde může být tento druh jen výjimečně vysazen. Druh jasan zimnář (Fraxinus ornus L.) je původní nejblíže na jižním Slovensku, na území Česka byl místy vysazen. I v lesích byl v minulosti poměrně často vysazován druh jasan pensylvánský (Fraxinus pennsylvanica Marshall). Další cizokrajné druhy můžeme v České republice potkat jen vzácně v parcích a arboretech.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Květena České republiky, díl 5. Ed. B. Slavík. - Praha: Academia, 1997. - S. 447-450.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]