FK Mladá Boleslav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
FK Mladá Boleslav
Název FK Mladá Boleslav
Přezdívka "Bolka"
Země Česko Česká republika
Město Mlboleslav znak.jpg Mladá Boleslav
Založen 1902
Asociace Česko FAČR
Domácí dres
Venkovní dres
Soutěž 1. česká fotbalová liga
2013/14 3. místo
Stadion Městský stadion
Mladá Boleslav
Kapacita 5 000
Vedení
Předseda Česko Josef Dufek
Trenér Česko Karel Jarolím
Oficiální webová stránka
Největší úspěchy
Domácí trofeje 1x český pohár
Synot liga 2014/15
Přehled medailí
1. česká fotbalová liga
Stříbrná medaile 2005/2006 FK Mladá Boleslav
Bronzová medaile 2006/2007 FK Mladá Boleslav
Bronzová medaile 2013/2014 FK Mladá Boleslav
Tipsport liga
Zlatá medaile 2005 FK Mladá Boleslav
Český fotbalový pohár
Zlatá medaile 2010/2011 FK Mladá Boleslav
Stříbrná medaile 2012/2013 FK Mladá Boleslav
Český Superpohár
Stříbrná medaile 2011 FK Mladá Boleslav

FK Mladá Boleslav je český fotbalový klub z Mladé Boleslavi, který hraje 1. českou fotbalovou ligu. Založen byl v roce 1902. Klubové barvy jsou modrá a bílá. Největším úspěchem je nedávné vítězství v Ondrášovka Cupu ze sezony 2010/11, což je doposud jediná velká trofej ve sbírce tohoto klubu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zakladateli kopané v Mladé Boleslavi byli podobně jako v řadě jiných měst středoškoláci (jmenovitě student místní reálky Zdeněk Ponec), kteří v roce 1901 založili kroužek nazvaný Studentská XI. Ten se v roce 1907 sloučením s druhým boleslavským klubem - Čechií - přetvořil na SK Mladá Boleslav, jenž sice zanedlouho pro dluhy zanikl, ale o 3 roky později se jeho hráči stali základem nově vzniklého Mladoboleslavského SK. 19. dubna 1919 vznikl konkurenční klub Aston Villa Mladá Boleslav, jehož pokračovatelem je dnešní FK. Název byl inspirován slavným anglickým klubem a odvozením místa, kde stálo původní hřiště, "Na vile". Za první republiky se tak fanoušci dělili na příznivce "Astonky" a "Mlada" a mezi oběma mužstvy se odehrávala prestižní derby. Mlado se roku 1931 stalo "mistrem českého venkova" (obdoba 2.ligy se tehdy hrála ve 4 skupinách - další byla pražská, moravsko-slezská a slovensko-podkarpatoruská) a v kvalifikaci o ligu podlehlo moravskému mistrovi Židenicím 1:7 a 3:5. Rivalita vyvrcholila za protektorátu, kdy se oba kluby (Mlado 1942, Aston Villa nuceně přejmenovaná na Národní SK 1944) probojovaly do kvalifikace o ligu; ani jeden v ní však neuspěl (oba vypadly s SK Rakovník). Kromě těchto dvou oddílů existoval ve městě ještě Slavoj Mladá Boleslav, založený taktéž v roce 1919, po kterém ale zbyl jen název části města, kde měl své hřiště, a Meteor Čejetičky, jenž funguje dodnes jako Akuma Mladá Boleslav.

Původní fotbalový stadión Aston Villy stál od roku 1922 v "Klingerově kolonii" za později vzniklou dětskou nemocnicí. Již za první republiky se přesunul dál do Habeše, kde stojí coby "Astonka" dodnes a slouží mládeži, občas na něm mistrovské zápasy hraje rezerva FK MB. Hřiště Mladoboleslavského SK se nacházelo v těsném sousedství u dnešní Havlíčkovy ulice a v 50.letech ustoupilo zástavbě. Modernější Ústřední stadión (dnes Městský) byl postaven na velkoryse pojaté ploše v roce 1965 na tehdejším severním okraji města, později ho obklopilo panelové sídliště. Svou rozlohou je to jeden z největších sportovních areálů v ČR. Kapacita samotného fotbalového stadiónu uvnitř areálu naopak patří k menším, je zde místo pro 4.688 sedících diváků včetně VIP a novinářských míst (oficiální kapacita je udávána 5.000).

V roce 1948, v době reforem tělovýchovy, začalo slučování místních klubů. V roce 1948 vstoupila Aston Villa do Závodní sokolské jednoty Automobilové závody národní podnik Mladá Boleslav, o rok později se připojil Slavoj a Mlado hrající už pod názvem Sokol Mladoboleslavský. V roce 1950 byl klub přejmenován na Spartak Mladá Boleslav. V té době se soutěže velmi často chaoticky reorganizovaly a měnily názvy. Boleslav hrála střídavě 2. a 3. nejvyšší soutěž (druhou 1955-58, 1961-64, 1967-68). Znovu se do druhé ligy (tehdy zvané 1.ČNFL) vrátila v roce 1977 a vydržela tam celých patnáct let. Největším úspěchem té doby je vedle čtyř "bronzových" umístění ze sezón 1982/83, 1983/84, 1985/86 a 1988/89 účast ve finále Českého poháru v roce 1978, které se ke smůle Autoškody hrálo coby dvojzápas a po úvodní výhře 1:0 nad Baníkem Ostrava brankou Schuberta podlehla v odvetě 0:2.

Novější dějiny a současnost klubu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1990 se klub přejmenoval na FK Mladá Boleslav, o dva roky později, kdy se stal farmou Slavie, na FK Slavia Mladá Boleslav, v roce 1994 byl krátce pro změnu farmou Bohemians jako FK Bohemians Mladá Boleslav, o další rok později se vrátil k názvu FK Mladá Boleslav.

Po Sametové revoluci se klub nevyrovnal s novými podmínkami a prožil několikaletou krizi. Po sestupu do ČFL v roce 1992 následoval roku 1995 sestup až do divize. V sezóně 1995/96 dopadl na úplné dno, jímž bylo 9. místo v divizi C. S příchodem nového manažera Michala Doležala a trenéra Karla Stannera se hned následující rok podařilo postoupit zpátky do ČFL a za rok rovnou do 2. ligy. V dalších letech vzrostla podpora města a firmy Škoda Auto. Tři roky hrála Mladá Boleslav v dolní polovině tabulky, již roku 2002 měla ale nakročeno k postupu. Po podzimu soutěž vedla, leč o náskok přišla a skončila třetí. Postupové ambice se naplnily až v roce 2004, kdy se město i klub dočkaly historického postupu do nejvyšší soutěže. V nováčkovském roce Mladá Boleslav na 14. místě jen o šest bodů unikla sestupu.

V další sezóně, 2005/06, dosáhl klub díky lepším vzájemným zápasům se Slavií Praha překvapivého druhého místa, a vybojoval si tím účast v 2. předkole Ligy mistrů v sezóně 2006/07, po vypadnutí v 3. předkole došla Mladá Boleslav přes Olympique Marseille, který senzačně porazila dvěma brankami až v posledních 5 minutách, do základní skupiny Poháru UEFA. I další rok dosáhla Mladá Boleslav na medaili, tentokrát bronzovou, a zopakovala si účast v Poháru UEFA. Vyřadila v předkole favorizované Palermo (opět gólem Sedláčka v nastavení a vítězným rozstřelem na hřišti soupeře) a opět se dostala do základní skupiny Poháru UEFA. V lize se ale Boleslavi v sezóně 2007/08 nedařilo a skončila až 7. Vypadla i ve čtvrtém kole Poháru ČMFS, a tak se po dvou letech nedostala do evropských pohárů.

Před sezónou 2008/09 Boleslav výrazně posílila kádr a po polovině sezóny byla na druhém místě ligové tabulky. Předpokládalo se, že bude stíhat Slavii v boji o titul. Jenomže na jaře přišlo rapidní zhoršení, místo trenéra Hapala přišel osvědčený Dušan Uhrin ml., ale ani ten nedokázal, i přes několik slušných výsledků, Mladé Boleslavi zajistit pohárové příčky. Na těch se držela ještě po 29. kole, až porážka se Spartou 0:3 v závěrečném kole znamenala pád na 6. místo.

V následující sezóně 2009/10, přišel obdobný nezdar jako v sezóně předešlé. Uhrin dostal důvěru od vedení, aby mužstvo vedl i v nadcházející sezóně, nakonec ale po střídavých úspěších v zimě na vlastní žádost odešel. Sezónu dotrénoval asistent Karel Stanner, ale protože se opět vždy po 4-5 kolech periodicky opakovaly série výborných a mizerných výsledků, na lepší než 8. místo to nestačilo. Jako již tradičně přišlo i brzké vypadnutí v domácím poháru, a tak byla pohárová Evropa znovu v nedohlednu.

První velkou trofej přinesla klubu až sezóna 2010/11, kdy Mladá Boleslav po vítězstvích v Trutnově 2:1, Kunicích 2:1 na penalty, dvojzápasech se Sokolovem 0:3 a 4:0 na penalty, Plzní 2:1 a 2:1 a Kroměříží 1:1 a 3:1 postoupila do finále Českého poháru, v němž porazila Sigmu Olomouc po výsledku 1:1 v dramatickém penaltovém rozstřelu, pokračujícím až do sedmé série, 4:3. S pohárem získala i vstupenku do Evropské ligy, na kterou v lize opět nedosáhla, když po vydařeném podzimu a slabším jaru skončila na 5. místě. Jarní část už nedotrénoval Karel Stanner, jehož po pěti ligových porážkách v řadě na poslední tři zápasy vystřídal Ladislav Minář. Mladoboleslavští dokázali v jediné sezóně třikrát (v lize 4:3 a dvakrát v pohárovém čtvrtfinále) porazit mistrovskou Viktorii Plzeň. Do klubu přicházela řada cizinců, v A-mužstvu se jich objevilo v soutěžních zápasech hned deset.

Ročník 2011/12 začal nevydařeným vystoupením proti kyperskému AEK Larnaca (0:3 venku a 2:2 doma), v lize Mladá Boleslav skončila pod vedením trenéra Miroslava Koubka na 4. místě, ze kterého znovu postoupila do pohárové Evropy, byť až dodatečně po vyloučení Sigmy Olomouc z evropských soutěží kvůli korupční aféře. Hvězdou se stal autor 16 gólů Jan Chramosta, který byl v létě dokonce povolán do reprezentačního A mužstva, ale těžké zranění den po zveřejnění nominace přerušilo jeho fotbalovou kariéru téměř na rok.

Další sezónu 2012/13 však postihla klub neuvěřitelná série těžkých zranění (Smejkal, Rolko, Janíček, Zahustel, Chramosta, Magera, Dosoudil, Brunclík, Šírl a další byli vyřazeni na mnoho měsíců) a prakticky celý rok Boleslav stěží lepila sestavu. V Evropské lize přešla přes slabý islandský klub Thór Akureyri 3:0 a 1:0, ale v dalším kole nestačila na Twente Enschede (dvakrát 0:2). V lize se jí především vinou zdravotní kalamity nedařilo a s nejhorším bodovým ziskem od roku 2005 skončila až osmá. Na podzim vystřídal trenéra Koubka na lavičce znovu sportovní ředitel klubu Ladislav Minář. Zato v poháru se po dvou letech probojovala přes Čáslav, Třinec, Slovácko a Spartu znovu do finále, v němž po remíze 2:2 podlehla v šesté sérii penaltového rozstřelu Jablonci 4:5.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Vyhrané domácí soutěže[editovat | editovat zdroj]

Přehled výsledků v evropských pohárech[editovat | editovat zdroj]

Sezóna Soutěž Kolo Soupeř Skóre Střelci branek
2006/07 Liga mistrů 2. předkolo Norsko Vålerenga Oslo 5:3 (3:1, 2:2) Soccer ball.svgSoccer ball.svg Matějovský, Soccer ball.svg Pecka, Soccer ball.svg Brezinský, Soccer ball.svg Kulič
3. předkolo Turecko Galatasaray Istanbul 3:6 (2:5, 1:1) Soccer ball.svg Brezinský, Soccer ball.svg Kulič, Soccer ball.svg Palát
2006/07 Pohár UEFA 1. kolo Francie Olympique Marseille 4:3 (0:1, 4:2) Soccer ball.svgSoccer ball.svg Holub, Soccer ball.svg Pecka, Soccer ball.svg Sedláček
2. kolo (sk. G) Řecko Panathinaikos Atény 0:1
2. kolo (sk. G) Rumunsko Rapid Bukurešť 1:1 Soccer ball.svg Rajnoch
2. kolo (sk. G) Francie Paříž Saint-Germain 0:0
2. kolo (sk. G) Izrael Hapoel Tel Aviv 1:1 Soccer ball.svg Kysela
2007/08 Pohár UEFA 1. kolo Itálie US Città di Palermo 2:1 pen. (0:1, 1:0 prodl., pen. 4:2) Soccer ball.svgSoccer ball.svg Sedláček
2. kolo (sk. C) Španělsko Villarreal CF 1:2 Soccer ball.svg Mendy
2. kolo (sk. C) Švédsko IF Elfsborg 3:1 Soccer ball.svg Táborský, Soccer ball.svg Mendy, Soccer ball.svg Voříšek
2. kolo (sk. C) Řecko AEK Atény 0:1
2. kolo (sk. C) Itálie AC Fiorentina 1:2 Soccer ball.svg Rajnoch
2011/12 Evropská liga 3. předkolo Kypr AEK Larnaka 2:5 (2:2, 0:3) Soccer ball.svg Řezníček, Soccer ball.svg Štohanzl
2012/13 Evropská liga 2. předkolo Island Thór Akureyri 4:0 (3:0, 1:0) Soccer ball.svgSoccer ball.svgSoccer ball.svg Magera, Soccer ball.svg Ščuk
3. předkolo Nizozemsko Twente Enschede 0:4 (0:2,0:2)
2014/15 Evropská liga 2. předkolo Bosna a Hercegovina NK Široki Brijeg 6:1 (2:1, 4:0)[1][2] Soccer ball.svgSoccer ball.svg Skalák, Soccer ball.svgSoccer ball.svgSoccer ball.svg Ďuriš, Soccer ball.svg Rosa
3. předkolo Francie Olympique Lyon 2:6 (1:4,1:2)[3][4] Soccer ball.svg Rosa, Soccer ball.svg Milla

Soupiska[editovat | editovat zdroj]

Aktuální k datu: 20. únor 2015

# Pozice Hráč
1 Rakousko B Hidajet Hankić
2 Francie O Florian Thalamy
3 Česko O Jakub Navrátil
4 Německo O Jan Koch
6 Francie Z Florian Milla
7 Česko Z Kamil Vacek
8 Česko O Jan Bořil
9 Česko O Adam Pajer
10 Česko Z Jiří Skalák
11 Česko Z Ondřej Kúdela
12 Česko B Jan Šeda
13 Česko B Aleš Hruška
14 Česko Z Matěj Končal
# Pozice Hráč
15 Česko Z Jan Štohanzl
16 Slovensko Ú Michal Ďuriš
17 Bosna a Hercegovina Z Jasmin Šćuk
18 Česko Ú Lukáš Magera Kapitán
19 Česko Ú Tomáš Wágner
20 Česko O Jan Kysela
21 Česko Z Ondřej Zahustel
24 Česko Z Jan Šisler
26 Srbsko Z Miljan Vukadinović
28 Česko O Lukáš Hůlka
29 Estonsko Ú Igor Subbotin
32 Senegal Z Gaston Mendy
33 Česko O Daniel Bartl

Zima 2014/15 změny v kádru[editovat | editovat zdroj]

 • Odešli:
Národnost Jméno Kam Poznámka
Česko Miroslav Miller → Česko AC Sparta Praha Hostování
Česko Antonín Rosa → Slovensko MFK Ružomberok Hostování
Česko Michal Smejkal → Kazachstán Okžetpes Kokšetau Přestup
Česko David Brunclík → -- Konec smlouvy
Chorvatsko Matej Sivrič → Česko FC Baník Ostrava Hostování
Francie Mickaël Tavares → Austrálie Sydney FC Přestup
Slovensko Milan Lalkovič → Anglie Barnsley FC Předčasný konec smlouvy
Česko Jakub Řezníček → Česko AC Sparta Praha Hostování
Česko Pavel Šultes → Kazachstán FK Akžajyk Hostování
 • Přišli
Národnost Jméno Odkud Poznámka
Česko Jan Šeda ← Indie FC Goa Návrat z hostování
Česko Matěj Končal ← Česko FC Viktoria Plzeň Hostování
Německo Jan Koch ← Německo SpVgg Unterhaching Po skončení smlouvy
Senegal Gaston Mendy ← Rumunsko FC Rapid București Po skončení smlouvy
Česko David Brunclík ← Česko SK Dynamo České Budějovice Návrat z hostování
Česko Ondřej Kúdela ← Kazachstán Ordabasy Šymkent Návrat z hostování
Česko Jan Štohanzl ← Indie Mumbai City FC Návrat z hostování
Česko Kamil Vacek ← Česko AC Sparta Praha Hostování
Estonsko Igor Subbotin ← Estonsko FC Levadia Tallinn Po skončení smlouvy
Česko Jakub Řezníček ← Česko 1. FK Příbram Návrat z hostování
Česko Pavel Šultes ← Česko FC Hradec Králové Návrat z hostování

Juniorka[editovat | editovat zdroj]

Původní juniorský tým zanikl v roce 1991. Od svého obnovení v létě 2006, kdy klub koupil třetiligovou licenci od zaniklého FC Dragoun Břevnov, hrála ČFL jako záložní tým určený převážně pro mladé odchovance a pro hráče na rozehrání po zranění pod názvem FK Mladá Boleslav B. Jejími trenéry byli postupně Luděk Kokoška, Karel Stanner, Josef Hloušek a od léta 2010 Milan Pechanec. V roce 2012 bylo B-mužstvo přetransformováno na juniorský klub hrající nově vzniklou Juniorskou ligu. Od podzimu 2012 do ledna 2014 ji vedl Petr Vrabec, kterého nyní vystřídal opět Milan Pechanec.

Aktuální k datu: 2. srpna 2013

# Pozice Hráč
27 Česko B Martin Výda
1 Rakousko B Hidajet Hankić
? Česko O Lukáš Hůlka
? Česko O Geissler
4 Česko O Antonín Křapka
16 Česko O Břetislav Tvrzník
8 Česko O David Fridrich
# Pozice Hráč
21 Česko O Jiří Šimek
17 Česko O Tomáš Živnůstka
9 Česko Z Lukáš Vraštil
10 Bosna a Hercegovina Z Mirzad Mehanović
5 Česko Z Patrik Šulc
6 Česko Z Stanislav Skořepa
2 Česko Ú Jan Prieložný
14 Česko Z Stanislav Klobása

Historické názvy[editovat | editovat zdroj]

 • 1901 - Studentská XI.
 • 1905 - SK Mladá Boleslav (Sportovní klub)
 • 1910 - Mladoboleslavský SK
 • 1919Aston Villa Mladá Boleslav
 • 1941NSK Mladá Boleslav (Národní sportovní klub)
 • 1945Aston Villa Mladá Boleslav
 • 1948Sokol Aston Villa Mladá Boleslav
 • 1949ZSJ AZNP Mladá Boleslav (Základní sportovní jednota Automobilové závody národní podnik ) - sloučení se Slavojem Mladá Boleslav a Sokolem Mladoboleslavským
 • 1959TJ Spartak Mladá Boleslav AZNP (Tělovýchovná jednota)
 • 1965TJ Škoda Mladá Boleslav
 • 1971TJ AŠ Mladá Boleslav (Tělovýchovná jednota Auto Škoda)
 • 1990FK Mladá Boleslav
 • 1992FK Slavia Mladá Boleslav
 • 1994FK Bohemians Mladá Boleslav
 • 1995FK Mladá Boleslav

Známí hráči[editovat | editovat zdroj]

Významní trenéři[editovat | editovat zdroj]

Zde jsou uvedeni trenéři Mladé Boleslavi, kteří během svého působení zaznamenali významnější úspěch.

Jméno Roky působení Úspěchy
Milan Bokša 2004 Vítěz 2. ligy (2003/04) a postup do 1. ligy
Dušan Uhrin ml. 2004–7, 2009 2. místo v lize 2005/06 (nejlepší umístění v historii), 3. místo v lize 2006/07,

postup do základní skupiny Poháru UEFA 2006/07

Zdeněk Ščasný 2007–8 postup do základní skupiny Poháru UEFA 2007/08
Ladislav Minář 2011, 2012–3 Vítěz Poháru FAČR (2011)
Karel Jarolím 2014– 3. místo v lize 2013/14

Rekordy[editovat | editovat zdroj]

Nejdéle působící hráči v A-mužstvu (od roku 1955):

Nejlepší střelci v mistrovských soutěžích (od roku 1955):

Nejlepší střelci v 1.lize (2004 - 2013):

Diváci

 • Nejvyšší návštěva: 8 650 diváků (jaro 2006, 1.liga, Mladá Boleslav - Sparta Praha 3:0)
 • Nejnižší návštěva: 90 diváků (jaro 1996, divize, Mladá Boleslav - Holice 2:0)
 • Nejnižší návštěva v 1.lize: 1 165 diváků (jaro 2011, Mladá Boleslav - Jablonec 1:2)
 • Nejvyšší průměr: 4 622 diváků (sezóna 2005/2006)
 • Nejnižší průměr: 224 diváků (sezóna 1995/1996)

Výsledky

 • Nejvyšší vítězství: Spartak Mladá Boleslav - Spartak Vamberk 10:0 (podzim 1959, Oblastní soutěž)
 • Nejtěžší porážka: Zbrojovka Brno - AŠ Mladá Boleslav 9:0 (jaro 1987, 1.ČNFL)

Výsledky a umístění[editovat | editovat zdroj]

Sezóna Úroveň Liga Pozice Z V R P VG OG B Český pohár Evropa
1993/94 3. ČFL 9. 34 7 17 10 38 46 38 3. kolo
1994/95 3. ČFL 15. 34 7 12 15 34 53 33 2. kolo
1995/96 4. Divize C 9. 30 11 7 12 41 38 40 1. kolo
1996/97 4. Divize C 1. 30 23 6 1 66 16 75 1. kolo
1997/98 3. ČFL 1. 34 19 7 8 41 26 64 3. kolo
1998/99 2. 2. liga 9. 30 9 7 14 33 40 34 3. kolo
1999/00 2. 2. liga 13. 30 7 12 11 31 40 33 2. kolo
2000/01 2. 2. liga 11. 30 9 9 12 34 42 36 1. kolo
2001/02 2. 2. liga 3. 30 15 7 8 40 29 52 Čtvrtfinále
2002/03 2. 2. liga 6. 30 12 10 8 35 27 46 1. kolo
2003/04 2. 2. liga 1. 30 16 7 7 50 24 55 2. kolo
2004/05 1. GL 14. 30 6 13 11 26 35 31 4. kolo
2005/06 1. GL 2. 30 16 6 8 50 36 54 2. kolo
2006/07 1. GL 3. 30 17 7 6 48 27 58 Čtvrtfinále LM 3. předkolo
2007/08 1. GL 7. 30 11 9 10 37 36 42 4. kolo UEFA Základní skupina
2008/09 1. GL 6. 30 12 10 8 39 38 46 2. kolo
2009/10 1. GL 8. 30 11 6 13 47 41 39 2. kolo
2010/11 1. GL 5. 30 13 7 10 49 40 46 Vítěz
2011/12 1. GL 4. 30 15 5 10 49 34 50 Čtvrtfinále EL 3. předkolo
2012/13 1. GL 8. 30 10 8 12 34 41 38 Finále EL 3. předkolo
2013/14 1. GL 3. 30 14 8 8 54 38 50 Čtvrtfinále
2014/15 1. SL EL

Akcionáři FK Mladá Boleslav[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://fotbal.idnes.cz/2-predkolo-evropske-ligy-mlada-boleslav-siroki-brijeg-p0r-/fot_pohary.aspx?c=A140717_161106_fot_pohary_min
 2. http://isport.blesk.cz/fotbal/online-prenosy?match=183239
 3. Boleslav - Lyon 1:4, špatný den podtrhla zahozená penalta a čtyři góly, iDNES.cz, citováno 29. 7. 2014
 4. Lecjaks slaví s Bernem v postup do závěrečného předkola Evropské ligy, iDNES.cz, citováno 11. 8. 2014

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]