Alžběta Habsburská (1554-1592)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alžběta, královna Francie
Příbuzenstvo
otec
matka
manžel
dcera
Marie Alžběta

Alžběta Habsburská (5. července 1554, Vídeň - 22. ledna 1592, Vídeň) byla jako manželka francouzského krále Karla IX. francouzskou královnou.

Obsah

[editovat] Biografie

[editovat] Původ, mládí

Narodila se jako druhá dcera (páté dítě) císařského manželského páru Maxmiliána II. a Marie Španělské. Spolu se svou starší sestrou Annou a bratrem Matyášem strávila šťastné dětství v Stallburgu u Vídně. Otec ji často navštěvoval, Alžběta byla jeho miláček. Byla mu podobná nejen zevnějškem, ale i povahou.

Byla považovaná za jednu z nejkrásnějších žen evropských panovnických domů té doby, se zlatými vlasy, líbeznou tváří a okouzlujícím úsměvem. Nebyla však pouze krásná; básník Brantôme o ní napsal: "...byla jednou z nejlepších, nejmoudřejších, nejněžnějších a nejctnostnějších královen, které kdy panovaly." Současníci se shodují na její inteligenci, ostýchavosti, počestnosti, laskavém srdci a především ryzí zbožnosti.

Alžběta Habsburská a Karel IX.

[editovat] Francouzská královna

25. března roku 1571 se provdala za francouzského krále Karla IX.; manželství mělo upevnit francouzsko-rakouské spojenectví. Sňatek se uskutečnil s velkou pompou v Paříži a značně vyčerpal královskou pokladnu; korunována byla Alžběta v roce 1571. O rok později porodila své jediné dítě - dceru Marii Alžbětu (27. října 1572 - 9. dubna 1578). Manžel byl Alžbětě systematicky nevěrný se svou dlouholetou milenkou Marií Touchetovou (1549–1638), s níž měl nemanželského syna Karla, narozeného r. 1573.

Alžběta byla vychována velmi konzervativně a byla silně nábožensky založená. Karel věda, že skandály na francouzské dvoře by mohly Alžbětu šokovat, se snažil - spolu se svou matkou Kateřinou Medicejskou - chránit Alžbětu, kterou si zamiloval, přede všemi excesy. Mohla chodit dvakrát denně na mši a nikdo se nepozastavoval nad její pobožností.

Karel trpěl záchvaty šílenství a v těch obdobích se neukazoval na veřejnosti. Přes tento jeho handikap Alžběta záhy otěhotněla a opustila Paříž - odjela na venkov, do Fontainebleau. Právě tam se dověděla o masakru o Bartolomějské noci v srpnu roku 1572, kdy tisíce francouzských hugenotů zůstaly zabity na ulicích Paříže. Alžběta orodovala u krále a podařilo se jí zachránit životy alespoň cizozemců, především Němců. Jejich dcera Marie Alžběta se narodila dva měsíce po masakru.

[editovat] Vdova

Karel IX. v r. 1574 zemřel v pouhých čtyřiadvaceti letech. Po jeho smrti Alžběta odmítla návrh svého otce, aby se provdala za mladšího bratra manželova, Jindřicha III. Polovinu svého jmění přenechala Markétě z Valois, sestře svého zemřelého manžela, a v roce 1575 se dvacetiletá vdova se vrátila zpět do rodného Rakouska. V Rakousku jí v roce 1578 zemřela na neznámou infekci šestiletá dcerka a Alžběta zde roku 1580 založila klášter klarisek u vídeňského Stallburgu, do něhož se sama uchýlila. V Praze, kde žil její bratr Rudolf II., se starala o rekonstrukci kaple Všech svatých na Pražském hradě.

Alžběta zemřela v necelých čtyřiceti letech v roce 1592 na infekční onemocnění a byla pochována v klášterním kostele Andělské Matky Boží. Po sekularizaci kláštera v roce 1871 a převzetí kostela augšpurskou církví byly její ostatky přeneseny do krypty vídeňské katedrály .

[editovat] Vývod z předků


[editovat] Literatura

[editovat] Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu


Francouzská královna
Předchůdce:
Marie Stuartovna
15701574
Alžběta Habsburská (1554-1592)
Nástupce:
Luisa Lotrinská
Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Tisk/export
Nástroje
V jiných jazycích