Mše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Mše (rozcestník).
Kardinál Vlk koncelebruje mši

Mše čili mše svatá je nejdůležitější typ bohoslužby v některých křesťanských církvích, především v římskokatolické a starokatolické. Mše se slaví obvykle každou neděli a svátek, často i ve všedních dnech. Podle katolického učení jí smí předsedat (vysluhovat) pouze biskup nebo kněz. Mše sestává ze dvou hlavních částí: bohoslužby slova, jejímž jádrem je předčítání biblických textů, a bohoslužby oběti, připomínající oběť, vzkříšení a stálou přítomnost Ježíše Krista.

Označení mše je zkomolením závěrečných slov latinské liturgie římského ritu „Ite, missa est.“ (latinsky doslova „Jděte, jste propuštění.“) Ve východních církvích se podobná bohoslužba označuje jako božská liturgie, v evangelických církvích jako (svatá) večeře Páně.

Od středověku do druhého vatikánského koncilu kněz druhou část mše sloužil čelem k oltáři, zády ke shromáždění

Podle katolického chápání není slavení eucharistie pouhou připomínkou poslední večeře Ježíše Krista s jeho učedníky, ale především nekrvavým zpřítomněním oběti Ježíše Krista na kříži a oslavou jeho vzkříšení. Proto je mše někdy označována též jako mešní oběť.

Jako mše se rovněž označuje hudební forma, která se vyvinula ve středověku jako muzikální ztvárnění některých částí mešní liturgie.

Vedle dnes v římskokatolické církvi nejobvyklejšího liturgického obřadu, někdy ne zcela správně nazývaného Mše Pavla VI., zavedeného po druhém vatikánském koncilu, existují i další liturgie. Jako mimořádná forma římského ritu se ještě někdy používá starší, tzv. tridentská mše, zvaná i gregoriánská či mše sv. Pia V. Mimo to existují i další zvláštní starobylé způsoby liturgie, užívané buď místně či některými řády. Jedná se např. o mše v ambrosiánském, mozarabském nebo dominikánském ritu.

Podoba mše se také liší podle příležitosti, kdy je sloužena. Zejména existuje zvláštní mše za zemřelé čili rekviem. V rámci mše je rovněž možno podle okolností konat další obřady, například poskytovat křest nebo uzavírat manželství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Mass (liturgy) ve Wikimedia Commons