Kostel Všech svatých (Pražský hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel Všech svatých (Pražský hrad)

Kostel Všech svatých na Pražském hradě přiléhá k východní stěně starého paláce a navazuje na Vladislavský sál. Jeho gotický presbytář je výraznou částí hradního panorámatu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel Všech svatých stojí na místě starší palácové kaple z 12. století, přestavěné v letech 1263-1264. Roku 1339 Karel IV. ještě jako markrabí moravský při ní založil kolegiátní kapitulu. Současný kostel byl postaven někdy mezi lety 1356 až 1383 podle plánů Petra Parléře, a to jako dvoupatrová jednolodní gotická stavba podle vzoru pařížské Sainte Chapelle. Podle kronikáře Václava Hájka byla bohatě sochařsky vyzdobena, uvnitř vyložena polodrahokamy a v oknech barevnými vitrážemi.

Kostel byl těžce poškozen při velkém požáru Hradu roku 1541, kdy z něho zůstaly jen obvodové zdi. Zbytky původních okenních kružeb se zachovaly v podkroví kostela. Oprava, při níž byla snížena klenba a přistavěna loď, takže se stavba spojila s palácem, byla dokončena roku 1580 na náklad Alžběty Isabely, dcery císaře Maxmiliána II., která patrně věnovala i oltářní obraz. Roku 1588 sem byly přeneseny ostatky svatého Prokopa ze Sázavy a roku 1598 vznikl přístup na kruchtu z Vladislavského sálu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednolodní kostel se skládá z gotického chóru a renesanční lodi se dvěma bočními kaplemi. Klenba je z roku 1580, náhrobek svatého Prokopa, původně uprostřed lodi, byl přesunut ke stěně roku 1768. Vnitřní zařízení je barokní, z let 1732 a 1750, kruchta z roku 1732 je patrně dílem K. I. Dienzenhofera. Barokní varhany sem byly přeneseny roku 1969 z kostela ve Skapcích.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu All Saints church (Prague Castle) ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. P. Vlček a kol., Umělecké památky Prahy. Pražský hrad a Hradčany. Praha: Academia 2000, str. 64-68.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • P. Vlček a kol., Umělecké památky Prahy. Pražský hrad a Hradčany. Praha: Academia 2000.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°5′26,7″ s. š., 14°24′8,4″ v. d.