Zoo Lipsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zoologická zahrada Lipsko
Leipzig - Zoo - Gondwanaland in 29 ies.jpg
StátNěmeckoNěmecko Německo
MěstoLipsko
Datum založení9. června 1878
Ředitel(ka)Jörg Junhold
Počet druhů804
Počet zvířat9400
Vyhledávané druhykoala medvídkovitý
luskoun
okapi
nosorožec dvourohý
slon indický
Rozloha26 ha
ČlenstvíEAZA WAZA VdZ
Souřadnice
Zoologická zahrada Lipsko
Zoologická zahrada Lipsko
Oficiální webové stránky

Zoo Lipsko (německy Zoo Leipzig) je zoologická zahrada severozápadně od centra německého města Lipska. Rozkládá se na ploše cca 26 ha včetně 2 ha vodních ploch. Již od roku 2000 se lipská zoo věnuje projektu „Zoo budoucnosti“ v rámci kterého se snaží zajistit zvířatům podmínky co nejvíce připomínající jejich přirozené prostředí. Do roku 2020 by měly takto být přebudovány všechny výběhy. V roce 2011 zde byl otevřen obří tropický skleník Gondwanaland a mezi další atrakce patří např. akvárium nebo chovatelský komplex pro opice Pongoland. Lipskou zoo ročně navštíví více než 1,5 milionu návštěvníků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zoologickou zahradu v Lipsku založil v roce 1878 Ernest Pinkert (1844–1909) jako soukromou zoologickou zahradu vystavující exotické druhy. Až do roku 1931 se na půdě Lipské zoo vystřídalo 40 etnografických výstav, představujících nejen zvířata, ale také lidi, a zoo se tak stala jednou z proslulých lidských zoo. Roku 1897 tu byla vystavována nahá Samoanka. Zakladatel zoo Ernest Pinkert zemřel v roce 1909. Jeho nástupcem byl Johannes Gebbing, který mimo jiné nechal vystavět akvárium, které v zrekonstruované podobě slouží dodnes. Během první světové války byl stav zoo značně zchátralý, na její provoz nebyly finance. Mnoho zvířat zemřelo na podvýživu. Během druhé světové války byla zoo dočasně uzavřená. V letech 1973–1982 se zoologické zahradě dařilo a byla vystavěna řada nových pavilonů. Stavba pavilonu Pongoland byla zahájena v roce 1999.

V roce 2000 bylo veškeré financování zoo převedeno na město Lipsko. V tomtéž roce byl také zahájen projekt „Zoo budoucnosti“. Ten měl zvířatům nabídnout podmínky co nejvíc se podobající přirozenému prostředí a rozdělení zoo do tematických oblastí (Afrika, Asie, Jižní Amerika, Zahrada zakladatelů, Pongoland, Gondwanaland). Zoologická zahrada je otevřena denně od 9:00 a.m. do 6:00 p.m.[1]

Tematické oblasti[editovat | editovat zdroj]

Zahrada zakladatelů (Gründer Garten)[editovat | editovat zdroj]

Vstup do zoo

Historická a vstupní část zoo, kde historické zrekonstruované budovy slouží jako pavilony. Nachází se tu i řada novějších expozic, jako např. Expozice jihoamerických opic (otevřená 2015) s lvíčky zlatými a tamaríny vousatými. V historické budově z roku 1901 byl roku 2016 otevřen pavilon pro koaly medvídkovité, přičemž úprava prostor pro koaly i návštěvníky je stylizována jako les eukalyptů. Na expozici koal navazuje průchozí expozice andulek. Rovněž více než sto let staré akvárium je dnes zrekonstruováno a nabízí velkou kruhovou nádrž se žraloky, exotickými rybami a korály obsahující 35 000 litrů vody. Před akváriem vznikla nově expozice jihoafrických pobřeží s tučňáky brýlovými. Rovněž historické je i stejně staré terárium, které dnes[kdy?] po rekonstrukci nabízí ukázku mokřad národního parku Evergladesh i s aligátory, želvami, ještěry, hady a obojživelníky. V historické budově se rovněž nachází administrativní kanceláře a výstavní prostory.

Gondwanaland

Gondwanaland[editovat | editovat zdroj]

Kotul veverkovitý v Gondwanalandu

Obří tropický skleník otevřený v roce 2011 patří k hlavním atrakcím zoo. Název dostal podle subkontinentu Gondwana, ve který byly v minulosti spojené všechny kontinenty: v Gondwanalandu se totiž nachází ukázky tropické džungle Asie, Afriky a Jižní Ameriky na ploše asi dvou fotbalových hřišť. Návštěvníky prvně zavede do „kráteru sopky“, kde uvidí expozice počátků života, a poté do samotné džungle, která je plná vyhlídek, vysokých lávek a nabízí také projížďku loďkou po umělé řece Gamanile. Ze zvířecích druhů tu žijí např. varan komodský, lenochod dvouprstý, hrošík liberijský, vydra obrovská, vydra malá, tapír čabrakový, lemur korunkatý, ocelot, Kočkodan Dianin, Kočkodan Hamlynův, Kočka rybářská či kotul veverovitý. Z menších druhů zvířat tady žije hodně vodních, hrabavých a zpěvavých ptáků, různé druhy tropických ryb a plazů. Nechybí ani napodobenina domorodé vesnice.

Asie (Asien)[editovat | editovat zdroj]

Expozice slonů indických
Slon při koupání v prosklené nádrži

Asijská oblast představuje zvířata ze všech koutů Asie. V Expozicích napodobující ruskou tajgu můžou návštěvníci vidět tygry sibiřské a levharty, tygry můžou sledovat také pod vodou v prosklené nádrži. Podobná atrakce je u expozice slonů indických, napodobující indický chrám, kde návštěvníci mohou slony sledovat zvenku, zevnitř či při koupání v prosklené vodní nádrži v pavilonu jsou k vidění také luskouni. V himálajské expozici, otevřené v roce 2017, představuje levharty sněžné, supy a pandy červené, nechybí ani expozice medvědů pyskatých a makaků, asijského ptactva a jeřábů, koní Převalského na jejichž záchraně Zoo Lipsko spolupracuje se Zoo Praha. Nachází se tu také množství atrakcí pro děti.

Pongoland[editovat | editovat zdroj]

Pongoland, expozice orangutanů sumaterských

Komplex pro chov opic Pongoland představuje několik druhů primátů v přirozeném prostředí a to konkrétně pro šimpanze učenlivé, šimpanze bonobo, orangutany sumaterské a gorily nížinné. Vnitřní i venkovní expozice, upravované jako tropická džungle a jsou plné šplhadel a lan, zatímco zevnějšek pavilonu je upraven jako umělé skály. V pavilonu mimo jiné žijí volně např. ptáci. Pongoland slouží i jako vědecké centrum, kdy vědci denně studují chování primátů.

Afrika[editovat | editovat zdroj]

Nosorožec v Zoo Lipsko

Africká oblast v Zoo Lipsko nabízí řadu atrakcí, např. společný výběh gepardů štíhlých, kočkodanů husarských a nosorožců dvourohých, savanový výběh s žirafami Rothschildovými, zebrami Grévyho, voduškami abok, buvolci běločelými, gazelami Thomsonovými či plameňáky. Dále nechybí expozice lvů, hyen, surikat, okapi nebo lachtanů jihoafrických. Malý kout je tu věnován i Austrálii: průchozí výběh klokanů.

Jižní Amerika (Südamerika)[editovat | editovat zdroj]

Expoziční celek Jižní Amerika dokončen v roce 2018 návštěvníkům nabízí pohled do oblastí Patagonie, jihoamerických pamp a travnatých buší zde jsou k vidění např. kapybary, tapírové, nosálové, mravenečníci, guanako, pekari, Nandu a další. Pak oblast jihoamerických pobřeží kde jsou k vidění plameňáci chilský, Ibisové, kolpíci a další vodní ptáci. V provozu je taky několik menších výběhů, dětské hřiště a minizoo s lamami, kozičkami, morčaty, slepicemi a králíky. V budoucnu zde vznikne i další expozice vodních a mořských oblastí Jižní Ameriky. Nacházet se tam bude průchozí expozice s tučnákmi humboldtovými, expozice pro lachtani hřívnaté oba druhy bude také možné sledovat skrz prosklený podvodní systém a u lachtanů přibude i tribuna pro návštěvníky, odkud je bude možné sledovat při výcviku nebo lachtatí show. Přibude také průchozí expozice s jihoamerickými papoušky Ara.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zoo Leipzig na německé Wikipedii.

  1. Zoo Leipzig [online]. [cit. 2022-10-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]