Hrošík liberijský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hrošík liberijský

alternativní popis obrázku chybí
Hrošík liberijský v ZOO Jihlava
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád: nepřežvýkaví (Nonruminantia)
Čeleď: hrochovití (Hippopotamidae)
Rod: hrošík (Hexaprotodon)
Binomické jméno
Hexaprotodon liberiensis
(Morton, 1849)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma

Choeropsis liberiensis (Morton, 1849)

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrošík liberijský (Hexaprotodon liberiensis Morton 1849), domorodci nazývaný nigbwe, je trpasličí druh hrocha, žijícího skrytě v pralesích Západní Afriky. Zprávy o něm byly dlouho považovány za výmysly a o hrošíka se zajímali jedině kryptozoologové. Jeho existenci se proto podařilo vědeckému světu dokázat až v roce 1914.

Tělesné rozměry[editovat | editovat zdroj]

  • Délka těla 140-155 cm
  • délka ocasu asi 21 cm
  • Výška 75-85 cm
  • Hmotnost 160-270 kg

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Tento menší příbuzný hrocha žije v mokřadech a bažinách, ale většinu času tráví na souši. V současné době je jeho přežití vážně ohroženo v důsledku kácení tropických deštných pralesů. Nebezpečí mu hrozí i od lovců, kteří ho pronásledují kvůli masu. Nežije ve stádech, ale vyskytuje se jednotlivě nebo v párech, občas žije v malých rodinných skupinkách. Březost trvá okolo 7 měsíců. Mívají pouze jediné mládě, vážící 5-7 kilogramů, které samice kojí 9 až 12 měsíců, při kojení samice leží na boku. S matkou se mládě zdržuje dva až tři roky.

Hrošík liberijský je chovancem několika českých zoologických zahrad:Zoo Olomouc kde chovají pár, který přivedl na svět už sedm mláďat. Dále Zoo Plzeň (od 2010), Zoo Jihlava a Zoo Dvůr Králové n.L., dříve patřil i k chovancům Zoo Praha a Ústí nad Labem.

Historie objevování[editovat | editovat zdroj]

Zprávy o tomto tvorovi přicházely z Afriky často. V roce 1843 získal americký zoolog Morton z Libérie dvě lebky. V roce 1870 bylo při pitvě uhynuvšího domnělého hrocha v dublinské zoo zjištěno, že se jedná o nový druh, choreopsise. V hamburské zoo v roce 1885 chovali jeden exemplář (o kterém se též zprvu domnívali, že je jen malý hroch). I přes to, odmítala tehdejší věda existenci hrošíka liberijského uznat. Lebky prohlásila za pozůstaky již vyhynulých zvířat a o exemplářích chovaných v zoo prohlásili, že jde jen o degenerované jedince hrocha.

V roce 1910 financoval Carl Hagenbeck, ředitel hamburské zoo, výpravu do Libérie. První výprava ještě úspěchem neskončila, ale ta druhá, která se uskutečnila v roce 1913, znamenala pět živých exemplářů pro hamburskou zoo a uznání nového druhu.

Hrošík liberijský v českých zoo[editovat | editovat zdroj]

V České republice je naleznete v Zoo Olomouc, Plzeň, Jihlava a Zoo Dvůr Králové

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]