Přeskočit na obsah

Hrošík liberijský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHrošík liberijský
alternativní popis obrázku chybí
Hrošík liberijský
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Podřádcetancodonta / (Whippomorpha)
Čeleďhrochovití (Hippopotamidae)
Rodhrošík (Choeropsis)
Leidy, 1853
Binomické jméno
Choeropsis liberiensis
(Morton, 1849)
Areál rozšíření
Synonyma

Hexaprotodon liberiensis

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrošík liberijský (Choeropsis liberiensis), domorodci nazývaný nigbwe, je trpasličí druh hrocha, žijícího skrytě v tropických deštných lesích Západní Afriky (konkrétně ve státech Libérie, Pobřeží slonoviny, Sierra Leone a Guiney). Zprávy o něm byly dlouho považovány za nepravdivé a o hrošíka se zajímali kryptozoologové. Jeho existenci se proto podařilo vědeckému světu dokázat až v roce 1914. Dnes žije v přírodě jen 2000–3000 jedinců.

Tělesné rozměry

[editovat | editovat zdroj]
  • hrošík v Zoo Singapore
    Délka těla 140–200 cm
  • délka ocasu asi 21 cm
  • Výška 74–88 cm
  • Hmotnost 160–270 kg

Tento menší příbuzný hrocha žije v mokřadech a bažinách, ale většinu času tráví na souši. V současné době je jeho přežití vážně ohroženo v důsledku kácení tropických deštných pralesů. Nebezpečí mu hrozí i od lovců, kteří ho pronásledují kvůli masu. Je to velice samotářské zvíře a i v zoologických zahradách se k sobě připouštějí jen na pár dní v roce jinak by se mohli vážně poprat. Březost trvá v rozmezí 192 až 210 dnů.[2] Mívají pouze jediné mládě, ale jsou známé i případy kdy se narodila dvojčata, vážící 5–7 kilogramů, které samice kojí 9 až 12 měsíců, při kojení samice leží na boku. S matkou se mládě zdržuje dva až tři roky.

Historie objevování

[editovat | editovat zdroj]

Zprávy o tomto tvorovi přicházely z Afriky často. V roce 1843 získal americký zoolog Morton z Libérie dvě lebky. V roce 1870 bylo při pitvě uhynuvšího domnělého hrocha v dublinské zoo zjištěno, že se jedná o nový druh, choreopsise. V hamburské zoo v roce 1885 chovali jeden exemplář (o kterém se též zprvu domnívali, že je jen malý hroch). I přes to, odmítala tehdejší věda existenci hrošíka liberijského uznat. Lebky prohlásila za pozůstatky již vyhynulých zvířat a o exemplářích chovaných v zoo prohlásili, že jde jen o degenerované jedince hrocha.

V roce 1910 financoval Carl Hagenbeck, ředitel hamburské zoo, výpravu do Libérie. První výprava ještě úspěchem neskončila, ale ta druhá, která se uskutečnila v roce 1913, znamenala pět živých exemplářů pro hamburskou zoo a uznání nového druhu.

Poddruh hrošíka liberijského žil v deltě řeky Niger v Nigérii, ale přibližně v polovině dvacátého století pravděpodobně vyhynul.[3]

Chov v zoo

[editovat | editovat zdroj]

V České republice je chová:

V minulosti byl chován ještě v Zoo Praha, kde byli původně chováni prvním pavilonu tlustokožců a pak v pavilonu velkých savců. Uhynuli zde kvůli ničivé povodni v roce 2002, čímž chov skončil.

Dále se chovem v minulosti zabývala ještě Zoo Olomouc, kde v únoru roku 2023 uhynula šestatřicetiletá samice hrošíka liberijského jménem Blanka, která zde byla posledním jedincem svého druhu.

Na Slovensku je pak chová pouze Zoo Bratislava a v minulosti byli ještě v Zoo Košice.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. KHOLOVÁ, Helena; KNOTKOVÁ, Libuše; KNOTKA, Jaromír. Mláďata z království divočiny. [s.l.]: [s.n.] 208 s. ISBN 80-7306-215-1. S. 154–155. 
  3. Pygmy Hippopotamus [online]. [cit. 2020-04-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]