Joseph Leidy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Leidy
Joseph Leidy 2.jpg
Narození 9. září 1823
Filadelfie
Úmrtí 30. dubna 1891 (ve věku 67 let)
Filadelfie
Alma mater Perelmanova fakulta medicíny Pensylvánské univerzity
Pracoviště Pensylvánská univerzita
Swarthmore College
Obory paleontologie, parazitologie a zoologie
Ocenění Lyellova medaile (1884)
společník Americké akademie umění a věd
Podpis Joseph Leidy – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Leidy (9. září 182330. dubna 1891) byl americký paleontolog a anatom. Působil především na Pensylvánské univerzitě a je znám pro své četné práce s tematikou pravěkých obratlovců Severní Ameriky. Popsal také několik rodů neptačích dinosaurů (včetně prvních známých dinosaurů z tohoto kontinentu – např. rody Troodon a Hadrosaurus). Zapojil se také do počáteční fáze tzv. Války o kosti. Zabýval se však také výzkumem prvoků, evolucí, geologií a mineralogií. Za svůj vědecký život publikoval na 553 odborných prací.

V roce 1856 formálně popsal první čtyři rody dinosaurů ze Severní Ameriky - Trachodon, Deinodon, Troodon (jediný dosud platný rod) a Palaeoscincus.[1] Popsal také množství mořských obratlovců z období křídy, například plesiosaura rodu Cimoliasaurus.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Leidy, J. (1856). Notices of remains of extinct reptiles and fishes, discovered by Dr. F. V. Hayden in the bad lands of the Judith River, Nebraska Territory. Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 8: 72-73.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]