Pensylvánská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z University of Pennsylvania)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pensylvánská univerzita
Logo univerzity
Penn campus 2.jpg
Datum založení 1740
Zeměpisné souřadnice
Členství Ivy League, Association of American Universities, ORCID, Digital Library Federation, Association of Research Libraries, IIIF Consortium, Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition, Center for Research Libraries a Philadelphia Big 5
www.upenn.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Socha Benjamina Franklina

Pensylvánská univerzita (anglicky University of Pennsylvania), známá také jenom jako Penn je jednou z nejslavnějších a nejrespektovanějších amerických soukromých univerzit, která sídlí ve městě Philadelphia ve státě Pensylvánie. Penn je členem Ivy League.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla založena roku 1740 a je čtvrtou nejstarší vysokoškolskou institucí v USA a první, jež byla od počátku založena jako univerzita. Benjamin Franklin, zakladatel univerzity, obhajoval názor, že vzdělávací program by měl být více zaměřený na praktické vzdělání a obchodování, než na klasické vzdělání a teologii.

S Pennem je také spojena Deklarace nezávislosti Spojených států, kde zde devět signatářů tuto listinu podepsalo.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Podle nejrespektovanějšího amerického rankingu, který každoročně uveřejňuje časopis U.S. News, se např. Wharton School of the University of Pennsylvania umisťuje konstantně na prvním místě v USA. Mezi další mimořádně slavné a respektované fakulty patří též Fakulta lékařská a Fakulta právnická.

Od roku 2004 je rektorkou University of Pennsylvania Amy Gutmannová, americká politoložka.

Univerzita má více než 9 700 studentů na nižším stupni (bakalářské studium) a přes 10 000 studentů na stupni vyšším (magisterské a doktorandské studium).

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]