Pensylvánská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z University of Pennsylvania)
Skočit na: Navigace, Hledání
Pensylvánská univerzita
Penn campus 2.jpg
Datum založení 1740
Sídlo Filadelfie
Zeměpisné souřadnice
Členství Ivy League, Association of American Universities, ORCID, Digital Library Federation, Association of Research Libraries, IIIF Consortium a Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition
www.upenn.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Socha Benjamina Franklina

Pensylvánská univerzita (anglicky University of Pennsylvania), známá také jenom jako Penn je jednou z nejslavnějších a nejrespektovanějších amerických soukromých univerzit, která sídlí ve městě Philadelphia ve státě Pensylvánie. Penn je členem Ivy League.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla založena roku 1740 a je čtvrtou nejstarší vysokoškolskou institucí v USA a první, jež byla od počátku založena jako univerzita. Benjamin Franklin, zakladatel univerzity, obhajoval názor, že vzdělávací program by měl být více zaměřený na praktické vzdělání a obchodování, než na klasické vzdělání a teologii.

S Pennem je také spojena Deklarace nezávislosti Spojených států, kde zde devět signatářů tuto listinu podepsalo.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Podle nejrespektovanějšího amerického rankingu, který každoročně uveřejňuje časopis U.S. News, se např. Wharton School of the University of Pennsylvania umisťuje konstantně na prvním místě v USA. Mezi další mimořádně slavné a respektované fakulty patří též Fakulta lékařská a Fakulta právnická.

Od roku 2004 je rektorkou University of Pennsylvania Amy Gutmannová, americká politoložka.

Univerzita má více než 9 700 studentů na nižším stupni (bakalářské studium) a přes 10 000 studentů na stupni vyšším (magisterské a doktorandské studium).

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]