Deinodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Deinodon
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 75 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Nákres zubů deinodona
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Čeleď: Tyrannosauridae
Rod: Deinodon
Leidy, 1856
Binomické jméno
Deinodon horridus
Leidy, 1856
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Deinodon („strašný zub“) je název pro fosilní zuby jakéhosi velkého dravého dinosaura (teropoda) z čeledi Tyrannosauridae, který žil na území Severní Ameriky v období svrchní křídy (asi před 75 miliony let). Fosílie byly objeveny již v polovině 50. let 19. století na území Montany, v roce 1856 je pak paleontolog Joseph Leidy popsal pod jménem Deinodon horridus. Jde o první popsané zkameněliny tyranosaurida vůbec, zároveň také o jedny z prvních popsaných zkamenělin dinosaurů na území Severní Ameriky.

Dnes je tento taxon pokládán za nomen dubium, jelikož není možné přesně určit rod a druh dinosaura, kterému zuby patřily. Pravděpodobně se jedná o druh Gorgosaurus libratus, s jistotou to však nevíme.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Russell, Dale A. (1970). "Tyrannosaurs from the Late Cretaceous of western Canada". National Museum of Natural Sciences Publications in Paleontology 1: 1–34.
  • Holtz, Thomas R. (2004). "Tyrannosauroidea". in Weishampel, David B.; Dodson, Peter; & Osmólska, Halszka (eds.). The Dinosauria (Second ed.). Berkeley: University of California Press. pp. 111–136. ISBN 0-520-24209-2.