Deinodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDeinodon
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 75 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Nákres zubů deinodona
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Čeleď Tyrannosauridae
Rod Deinodon
Leidy, 1856
Binomické jméno
Deinodon horridus
Leidy, 1856
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Deinodon („strašný zub“) je název pro fosilní zuby jakéhosi velkého dravého dinosaura (teropoda) z čeledi Tyrannosauridae, který žil na území Severní Ameriky v období svrchní křídy (asi před 75 miliony let). Fosilie byly objeveny již v polovině 50. let 19. století na území Montany, v roce 1856 je pak paleontolog Joseph Leidy popsal pod jménem Deinodon horridus.[1] Jde o první popsané zkameněliny tyranosaurida vůbec, zároveň také o jedny z prvních popsaných zkamenělin dinosaurů na území Severní Ameriky.

Dnes je tento taxon pokládán za nomen dubium, jelikož není možné přesně určit rod a druh dinosaura, kterému zuby patřily. Pravděpodobně se jedná o druh Gorgosaurus libratus, s jistotou to však nevíme.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Leidy, J. (1856). "Notices of the remains of extinct reptiles and fishes, discovered by Dr. F.V. Hayden in the badlands of the Judith River, Nebraska Territory." Proc. Acad. Nat. Sci., 8(2): 72.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Russell, Dale A. (1970). "Tyrannosaurs from the Late Cretaceous of western Canada". National Museum of Natural Sciences Publications in Paleontology 1: 1–34.
  • Holtz, Thomas R. (2004). "Tyrannosauroidea". in Weishampel, David B.; Dodson, Peter; & Osmólska, Halszka (eds.). The Dinosauria (Second ed.). Berkeley: University of California Press. pp. 111–136. ISBN 0-520-24209-2.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]