Hadrosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHadrosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 80,5 až 78,5 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce hadrosaura
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
PodřádOrnithopoda
ČeleďHadrosauridae
PodčeleďHadrosaurinae
RodHadrosaurus
Leidy, 1858
Binomické jméno
Hadrosaurus foulkii
Leidy, 1858
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hadrosaurus („statný/těžký ještěr“) byl kachnozobý dinosaurus, žijící v období pozdní křídy (věk kampán, asi před 80 miliony let) na území dnešních USA. Patřil mezi poměrně velké ornitopody, jeho délka se pohybovala kolem 8 metrů[1] a hmotnost přesahovala 2000 kg.[2] Byl schopen běhat po dvou nohách, ale mohl zřejmě také chodit po čtyřech. Jako všichni kachnozobí dinosauři byl býložravý a žil ve stádech. Jeho zubní baterie byly dobře uzpůsobeny ke žvýkání tuhých větviček a listů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hadrosaurus byl prvním dinosaurem popsaným na území Spojených států amerických. Jeho zkameněliny byly objeveny již v roce 1838 v Haddonfieldu v New Jersey (souvrství Navesink). V roce 1858 byl popsán paleontologem Josephem Leidym na počest jeho objevitele W. P. Foulkeho jako H. foulkii. V roce 1868 byla jeho smontovaná kostra vystavena jakožto vůbec první kostra dinosaura na světě. Dnes stojí bronzový model hadrosaura v centru města Haddonfield.[3][4] Domnělý nový druh Hadrosaurus agilis, popsaný O. C. Marshem roku 1872, byl později přejmenován na Claosaurus agilis.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Jediným dnes známým druhem tohoto rodu je H. foulkii a v roce 1991 byl tento druh zvolen za oficiálního státního dinosaura New Jersey.

V epizodě Vzdálený původ amerického televizního sci-fi seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager vystupují Vothové, vyspělé inteligentní bytosti, které se vyvinuly z hadrosaurů.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]