Žirafa Rothschildova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Žirafa Rothschildova

Giraffe08 - melbourne zoo edit.jpg
Stupeň ohrožení podle IUCN
Ohrožený druh
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Podtřída: živorodí (Theria)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: žirafovití (Giraffidae)
Rod: žirafa (Giraffa)
Druh: žirafa (Giraffa camelopardalis)
Poddruh: žirafa Rothschildova
Trinomické jméno
Giraffa camelopardalis rothschildi
Lydekker, 1903
Mapa rozšíření žiraf
Mapa rozšíření žiraf
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žirafa Rothschildova, psáno také jako žirafa Rotschildova, (Giraffa camelopardalis rothschildi nebo Giraffa camelopardalis rotschildi) je druhý nejvíce ohrožený poddruh žirafy jen s několika sty žijícími jedinci[2] (podle jiných údajů žije v přírodě několik tisíc jedinců[3]).

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Byla pojmenována po zakladateli muzea v Tringu L. W. Rothschildovi.[4] Všechny, které žijí ve volné přírodě, jsou v chráněných oblastech v Keni a Ugandě. Dříve žila i v Súdánu, ale tam pravděpodobně vyhynula.[3] Zatímco žirafy obecně jsou klasifikovány statusem málo dotčený druh,[5] žirafa Rothschildova je v kategorii ohrožený druh[3] kvůli nízké populaci. Existuje velmi málo míst, kde lze žirafu Rothschildovu pozorovat v divočině – patří k nim národní park Nakuru v Keni nebo národní parky Murchison Falls a Kidepo Valley v severní Ugandě. Existují různé chovné programy, které mají za cíl zvýšit populaci žirafy Rothschildovy, např. Giraffe Centre v Nairobi v Keni nebo Woburn Safari Park ve Woburnu ve Velké Británii.

Žirafy Rothschildovy jsou snadno odlišitelné od ostatních poddruhů. Nejviditelnější je ve zbarvení srsti. Typické jsou tmavohnědé kaňkovité nebo obdélníkové skvrny se slabšími krémově zbarvenými liniemi okolo. Hlezno bývá skvrnité.[6] Její krk čítá stejně jako u jiných savců jen 7 krčních obratlů.

Chov v českých ZOO[editovat | editovat zdroj]

V Česku je možné žirafu Rothschildovu zhlédnout v ZOO Zlín, Dvůr Králové, Liberec, Olomouc, Ostrava, Praha, Ústí nad Labem, Plzeň a Jihlava.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. IUCN Red List 2015.4. 30. listopadu 2015. Dostupné online.
  2. LEVER, Anna-Marie. Not one but 'six giraffe species'. BBC News [online]. Rev. 2007-12-21 23:38 GMT [cit. 2008-10-09]. Dostupné online.  (anglicky) 
  3. a b c IUCN Red List – Giraffa camelopardalis ssp. rothschildi [online]. IUCN, 2010, [cit. 2012-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. REED, Christopher. Betty Leslie-Melville. Guardian.co.uk [online]. 2005-10-11 [cit. 2008-10-09]. Dostupné online.  (anglicky) 
  5. IUCN Red List – Giraffa camelopardalis [online]. IUCN, 2010, [cit. 2012-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. KOŘÍNEK, Milan. Giraffa camelopardalis rothschildi (žirafa Rothschildova) [online]. BioLib.cz, [cit. 2008-10-09]. Dostupné online.  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rothschild giraffe na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]