Žirafa Rothschildova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxŽirafa Rothschildova
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Podtřída živorodí (Theria)
Řád sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď žirafovití (Giraffidae)
Rod žirafa (Giraffa)
Druh žirafa severní (Giraffa camelopardalis)
Trinomické jméno
Giraffa camelopardalis rothschildi
Lydekker, 1903
Mapa rozšíření žiraf
Mapa rozšíření žiraf
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žirafa Rothschildova, psáno také jako žirafa Rotschildova, (Giraffa camelopardalis rothschildi nebo Giraffa camelopardalis rotschildi) je druhý nejvíce ohrožený poddruh žirafy jen s několika sty žijícími jedinci[1] (podle jiných údajů žije v přírodě několik tisíc jedinců[2]). Na základě nových molekulárních analýz z r. 2016 již není považována za samostatný poddruh, ale za ekotyp jiného poddruhu žirafy - žirafy núbijské (Giraffa camelopardalis camelopardalis).[3]

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Byla pojmenována po zakladateli muzea v Tringu L. W. Rothschildovi.[4] Všechny, které žijí ve volné přírodě, jsou v chráněných oblastech v Keni a Ugandě. Dříve žila i v Súdánu, ale tam pravděpodobně vyhynula.[2] Zatímco žirafy obecně jsou klasifikovány statusem málo dotčený druh,[5] žirafa Rothschildova je v kategorii ohrožený druh[2] kvůli nízké populaci. Existuje velmi málo míst, kde lze žirafu Rothschildovu pozorovat v divočině – patří k nim národní park Nakuru v Keni nebo národní parky Murchison Falls a Kidepo Valley v severní Ugandě. Existují různé chovné programy, které mají za cíl zvýšit populaci žirafy Rothschildovy, např. Giraffe Centre v Nairobi v Keni nebo Woburn Safari Park ve Woburnu ve Velké Británii.

Žirafy Rothschildovy jsou snadno odlišitelné od ostatních poddruhů. Nejviditelnější je ve zbarvení srsti. Typické jsou tmavohnědé kaňkovité nebo obdélníkové skvrny se slabšími krémově zbarvenými liniemi okolo. Hlezno bývá skvrnité.[6]

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

V Evropě je žirafa Rothschildova k vidění přibližně ve stovce zoo.[7] V Česku ji je možné zhlédnout v těchto zoo (stav 2018)[7]:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rothschild giraffe na anglické Wikipedii.

  1. LEVER, Anna-Marie. Not one but 'six giraffe species'. BBC News [online]. Rev. 2007-12-21 23:38 GMT [cit. 2008-10-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c IUCN Red List – Giraffa camelopardalis ssp. rothschildi [online]. IUCN, 2010 [cit. 2012-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Fennessy J.; Bidon T.; Reuss F. Multi-locus Analyses Reveal Four Giraffe Species Instead of One. Current Biology. 2016. 
  4. REED, Christopher. Betty Leslie-Melville. Guardian.co.uk [online]. 2005-10-11 [cit. 2008-10-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. IUCN Red List – Giraffa camelopardalis [online]. IUCN, 2010 [cit. 2012-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. KOŘÍNEK, Milan. Giraffa camelopardalis rothschildi (žirafa Rothschildova) [online]. BioLib.cz [cit. 2008-10-09]. Dostupné online. 
  7. a b www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2018-11-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]