Andulka vlnkovaná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Andulka vlnkovaná

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: papouškovití (Psittacidae)
Podčeleď: papoušci (Psittacinae)
Rod: andulka (Melopsittacus)
Gould, 1840
Binomické jméno
Melopsittacus undulatus
(Shaw, 1805)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Na tento článek je přesměrováno heslo Andulka. Tento článek pojednává o papouškovi. O ženském jménu pojednává článek Anna.

Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus), starším českým názvem papoušek vlnkovaný, je střední papoušek původem z Austrálie. Díky svojí přátelské, milé a hravé povaze a krásnému zbarvení patří mezi nejrozšířenější papoušky v domácnosti. Latinské slovo „Melopsittacus“ znamená „zpěvný papoušek“, „undulatus“ znamená „vlnkovaný“. Je asi 18 cm velká a váží asi 26 až 50 gramů. Dožívá se 10 až 12 let, výjimečně může i více let. Pokud je samec a žije pouze s lidmi, je možné ho naučit mluvit.

Zbarvení a barevné variace[editovat | editovat zdroj]

Původní forma andulky má trup, kostřec, zadní hřbet a vrchní ocasní krovky zelené, žlutě zbarvenou hlavu s vlnkováním v zadní polovině hlavy a kolem očí, s modrými a černými skvrnami pod očima, kropenatými křídly a modrým ocasem. Tato původní forma andulky je vyobrazena na prvním obrázku. Přírodní ptáci mají hmotnost 26–30 g. Domestikovaní ptáci „výstavního typu“ váží až kolem 60 g. V zajetí chovatelé vyšlechtili také žlutou, bílou, světle modrou, tmavě modrou, fialovou, šedozelenou, šedou. Andulky jsou také strakaté, duhové a nově např. černolící, tzv. BlackFace.

Pohlavní dimorfismus[editovat | editovat zdroj]

Sameček se od samičky liší barvou ozobí. U původní zelené formy je ozobí u samečka modré, zatímco u samičky bělavé či hnědé (u některých forem zanikla). Neplatí však, že by ozobí bylo vybarvené již od mládí, ale naopak se u obou pohlaví vybarvuje postupně během života.

U mladých andulek před prvním přepeřením (kolem 3. měsíce života) je složitější rozpoznat pohlaví. Mladí samci mívají ozobí modrofialové a výrazné, zatímco samičky bělavé s výraznými bílými kroužky kolem nozder. Pohlaví u mladých andulek je možné také poznat podle toho, že samičky jsou více hlasitější, než samci a jsou i více agresivnější.

Život andulek v přírodě[editovat | editovat zdroj]

Mimo hnízdění se andulky vlnkované seskupují do obrovských hejn a společně hledají vodu a potravu. Když andulky najdou vodu, tak se často srážejí a hodně se jich utopí. Je znám případ, kdy bylo z jednoho jezera vyloveno 5 tun mrtvých andulek.[zdroj?] Protože se jedná o pouštního ptáka, i ona vydrží dlouho bez vody, kolem 20 dní. Živí se převážně semeny trav. Když začne pršet a andulky mají dostatek potravy, oddělují se z velkého hejna malá hejnka a z těch se oddělují páry. Začíná hnízdění. Když párek najde dutinu, nastane páření, které působí láskyplně, protože sameček při něm svoji samičku objímá křídly.

Hnízdění v zajetí[editovat | editovat zdroj]

K hnízdění andulek v zajetí je nutné zajistit dřevěnou hnízdní budku. Ideální je budka kvádru (ležatého typu). Vstupní otvor by měl být umístěn na druhé straně, než je připravené místo pro hnízdo. Budku umisťujeme z vnějšku klece, pakliže je klec dostatečně velká, či vlastníme pokojovou voliéru, je možné budku umístit i dovnitř.

Samička snáší vajíčka jako většina papoušků každý druhý den, počet vajec se pohybuje většinou mezi 4–8 ks. Inkubace trvá 18 dní a ve stejných dvoudenních intervalech jako kladení vajec následuje také líhnutí mláďat.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Knihy o andulce vlnkované[editovat | editovat zdroj]

Exotičtí ptáci a andulky vlnkované[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]