Zdeněk Veselovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
prof. RNDr. Zdeněk Veselovský, DrSc.
Zdenek veselovsky.jpg
Narození26. srpna 1928
Jaroměř
Úmrtí24. listopadu 2006 (ve věku 78 let)
Praha
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníVyšehradský hřbitov [1]
Alma materPřírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Povolánízoolog, spisovatel a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelUniverzita Karlova
OceněníCena ministra životního prostředí
čestný člen
PříbuzníJaromír Šámal (manželčin otec)[2]
Funkceředitel (Zoologická zahrada Praha; 1959–1988)
předseda (Světová asociace zoologických zahrad a akvárií)
předseda (Česká společnost ornitologická)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Veselovský (26. srpna 1928 Jaroměř24. listopadu 2006 Praha) byl jedním z nejvýznačnějších českých zoologů. Dlouhou dobu vedl Zoologickou zahradu Praha. Byl zakladatelem české etologie a autorem mnoha odborných článků a populárně naučných knih z oblasti zoologie a etologie.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narozen v Jaroměři, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy (1952), kde posléze pokračoval jako pedagog (profesor zoologie obratlovců). V roce 1959 byl jmenován ředitelem pražské zoo (nastoupil 1. července 1959) a tuto funkci si podržel téměř 30 let, do konce roku 1988.[3] Předtím pracoval v pražské zoo jako zoolog.

V roce 1964 byl zvolen za generálního sekretáře Mezinárodní unie ředitelů zoologických zahrad, v letech 1967–1971 pak vykonával funkci viceprezidenta a v letech 1971–1975 byl prezidentem této prestižní organizace. Za jeden z jeho největších úspěchů ve funkci ředitele pražské zoo je považována záchrana koně Převalského. V roce 1988 byl pro konflikt s komunistickými představiteli města Prahy na hodinu vyhozen, což mělo za následek protesty a spontánní bojkot pražské zoo ze strany mnoha zoologických zahrad západního světa, který však brzy ukončila sametová revoluce. Po roce 1989 pracoval pro Fyziologický ústav Akademie věd České republiky a přednášel kurzy z oblasti zoologie a etologie na Biologické fakultě Jihočeské Univerzity a Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Byl žákem nositele Nobelovy ceny a zakladatele etologie Konráda Lorenze.

Zdeněk Veselovský zemřel dne 24. 11. 2006 v pražské motolské nemocnici po nedlouhé hospitalizaci na srdeční selhání. Je pohřben na Vyšehradském hřbitově v hrobě rodiny Šámalových.

V listopadu 2008 získal Cenu ministra životního prostředí in memoriam „za celoživotní dílo v oboru zoologie a etologie a za obdivuhodnou aktivitu v činnostech podílejících se na záchraně živočišných druhů a propagaci zoologických zahrad jako vzdělávacích institucí“.[4]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Pamětní kámen umístěný v Zoo Praha při příležitosti 70. narozenin Zdeňka Veselovského

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

U příležitosti nedožitých 90 let dlouholetého ředitele Zoo Praha vytvořila tato zoo nové naučné prostranství s informacemi o jeho životě a díle, a to u výběhu bizonů poblíž občerstvení Obora. Zoo zároveň vydala publikaci se vzpomínkami současných i bývalých zaměstnanců zoo. Rovněž se v témže roce v Zoo Praha konaly historické vycházky s tematikou prof. Veselovského a vzpomínkový seminář.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. hrob politika Přemysla Šámala na Vyšehradském hřbitově v Praze
  2. Dostupné online. [cit. 2020-04-23]
  3. www.zoopraha.cz. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2008-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-15. 
  4. Martin Bursík udělil Ceny ministra životního prostředí
  5. Výroční zpráva 2018. Zoo Praha [online]. [cit. 2019-08-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]