Šimpanz učenlivý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŠimpanz učenlivý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
Čeleďhominidi (Hominidae)
Rodšimpanz (Pan)
Binomické jméno
Pan troglodytes
(Blumenbach, 1775)
Rozšíření šimpanze učenlivého. Barvami jsou odlišeny jednotlivé poddruhy: 1. Pan troglodytes verus, 2. P. t. vellerosus, 3. P. t. troglodytes, 4. P. t. schweinfurthii.
Rozšíření šimpanze učenlivého. Barvami jsou odlišeny jednotlivé poddruhy: 1. Pan troglodytes verus, 2. P. t. vellerosus, 3. P. t. troglodytes, 4. P. t. schweinfurthii.
Sesterský druh
šimpanz bonobo (Pan paniscus)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šimpanz učenlivý (Pan troglodytes) je africký lidoop. Společně s bonobem je nejbližším žijícím příbuzným člověka a je mu ze všech primátů nejpodobnější. Nejbližším příbuzným šimpanze učenlivého je bonobo, s nímž tvoří společný rod Pan. Odhaduje se, že oba druhy se oddělily zhruba před 0,8–1,8 miliony let. Srst má tmavou, lysé části těla bývají u některých poddruhů světlé. Dorůstá obvykle délky 65 až 95 cm a hmotnosti od 32 do 70 kg. Přestože se převážně živí rostlinnou stravou, doplňuje svůj jídelníček o termity, mravence a jiný hmyz. V některých oblastech tvoří část jeho jídelníčku i maso získané lovem (malé antilopy, guerézy, kočkodani a mláďata paviánů). Samice je březí osm měsíců, rodí jediné mládě. Pohlavně dospělý je po 6–10 letech života.

Šimpanz učenlivý je intenzivně zkoumaným druhem, velmi zajímavé jsou např. kulturní odlišnosti jednotlivých tlup.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Šimpanz učenlivý je rozšířen v rovníkové Africe ve čtyřech poddruzích. Šimpanz učenlivý je spolu s šimpanzem bonobo nejbližším zvířecím příbuzným člověka. Obývá tropické deštné pralesy, husté stromové savany a křovinatou krajinu. Dokonce žije i v galeriových a horských lesích do výšky 3 000 metrů nad mořem.

I když jich žije ve své domovině zatím poměrně dost, jejich počet radikálně klesá a odhaduje se v divočině západní a východní Afriky již jen na 100 000 jedinců. Hlavním důvodem je, že je narušováno jejich přirozené prostředí.

Chování[editovat | editovat zdroj]

V zoologických zahradách se dožívají šimpanzi vysokého věku. Není výjimkou i dožití se skoro 50 let. Dlouho se tradovalo, že se bojí vody, ale dokáží si na ni časem zvyknout. Velmi rádi si vzájemně pečují o svou srst a díky tomu se zlepšuje i jejich případná nervozita.

Šimpanzi jsou zajímaví tím, že pokud se potkají dva – vítají se skoro lidským způsobem. A pokud se osobně znají, dokáží se dokonce políbit, poplácat po zádech či si dokonce podají i ruce. Dokáží si vyrobit jednoduché nástroje, ale nikdy si je neuchovávají, protože si pokaždé vyrobí nové.

Tlupa má v průměru necelých padesát jedinců, ale podobně jako u lidí zde jsou menší a větší skupiny.[2] Jsou vždy vedeny alfa-samcem. Jeho úkolem je řešit konflikty mezi svými „podřízenými“ a vést tlupu. Na oplátku má přednostní právo při rozmnožování a jídle. Nejvýše postavená samice je obvykle oblíbenkyně alfa-samce.

Samci hlídkují své teritorium (území a samice) a s případnými vetřelci neznají moc slitování. Občas o něj bojují s jinou tlupou. Jsou zaznamenány případy, kdy konflikty trvaly mnoho let a k zabíjení členů znepřátelené tlupy šimpanzi užívali předměty jako zbraně. I neshody uvnitř tlupy mohou vyústit v násilí, které někdy končí smrtí dominantního samce rukou několika níže postavených samců.[3]

Obdobně jako u lidských lovců-sběračů, cca 0,2 % jedinců je ročně zabito příslušníkem stejného druhu. U fyzických napadení obecně však mnohonásobně předčí primitivní lidské kmeny.[2]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Jejich potrava se skládá většinově z rostlin, různých plodů, listí či pupenů, semen různého druhu. Mají rádi i termity, mravence, živý hmyz a primárně samci čas od času společně vychází na lov gueréz, kočkodanů, mladých paviánů či jiných menších opic. Nepohrdnou dokonce i malou antilopou.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od bonobů jsou sexuálně střídmější. Samice rodí po 225 dnech březosti jedno mládě, které zůstává s matkou až do věku 8 let. Každý šimpanz má svůj charakteristický obličej.

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Takzvaný bilijský šimpanz, o němž se spekulovalo jako o novém poddruhu, či dokonce druhu šimpanze, je podle genetických analýz populací šimpanze východního.

Chov v zoologických zahradách[editovat | editovat zdroj]

Šimpanz učenlivý je v ČR chován v ZOO Ostrava, Brno, Liberec, Dvůr Králové nad Labem, Plzeň, Hodonín a Dvorec. Na Slovensku jsou šimpanzi chováni v Zoo Bratislava.

Od roku 1950 do roku 1999 chovala šimpanze také pražská zoologická zahrada. Historicky byl rovněž chován v zoologických zahradách Ústí nad Labem, Děčín a Zlín. Od roku 2021 je Zoo Ostrava pověřena vedením Evropského ex situ programu (EEP) pro šimpanze.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.2. 4. září 2021. Dostupné online. [cit. 2021-10-07]
  2. a b https://sites.fas.harvard.edu/~kibale/pdfs/Wrangham2006_Primates.pdf
  3. SEPTEMBER 2014, Laura Geggel-Editor 17. Chimps Are Naturally Violent, Study Suggests. livescience.com [online]. [cit. 2021-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]