Přeskočit na obsah

Tim Burton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tim Burton
Tim Burton (28. srpna 2024)
Tim Burton (28. srpna 2024)
Rodné jménoTimothy Walter Burton
Narození25. srpna 1958 (66 let)
Burbank
BydlištěBurbank
Alma materCalifornia Institute of the Arts (do 1981)
Burbank High School
Povolánífilmový režisér, scenárista, filmový producent, spisovatel, designér, animátor, herec, básník a režisér
ZaměstnavatelThe Walt Disney Studios (1981–1984)
OceněníDaytime Emmy Award for Outstanding Children's Animated Program (1990)
Cena Hugo za nejlepší hrané představení (1991)
Saturn Award for Best Animated Film (2005)
Zlatý glóbus za nejlepší film (2008)
Winsor McCay Award (2009)
… více na Wikidatech
ChoťLena Gieseke (1989–1991)[1][2]
Partner(ka)Lisa Marie (1993–2001)
Helena Bonham Carterová (2001–2014)
Monica Bellucciová (od 2023)[3]
DětiBilly Burton[4]
Nell Burton[4]
RodičeBill Burton[5] a Jean Rae Erickson[5]
Funkceprezident poroty Filmového festivalu v Cannes (2010)
PodpisTim Burton – podpis
Webwww.timburton.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tim Burton

Timothy Walter Burton (* 25. srpna 1958, Burbank, Kalifornie, USA) je americký filmový režisér, scenárista, básník, spisovatel a filmový výtvarník známý svým nekonvenčním stylem.

Do širokého povědomí se dostal zejména po natočení kasovního trháku Batman v roce 1989, ke kterému později natočil i pokračování. Mezi jeho další úspěšné filmy patřil Střihoruký Edward, kde točil poprvé se svým oblíbeným hercem Johnny Deppem. Ten hrál i v dalších jeho úspěšných filmech jako Ed Wood, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Ospalá díra či Karlík a továrna na čokoládu. Depp taky namluvil hlavní postavu jeho animované Mrtvé nevěsty. Kromě Johnnyho Deppa patří k jeho častým spolupracovníkům i skladatel Danny Elfman. V roce 2006 vyšla v České republice také kniha Burtonových básní pod názvem Trudný konec Ústřičného chlapečka a jiné příběhy.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]
Jestliže existuje nějaký film, o němž je možné říci, že je namalován jako štětcem, pak je to Ospalá díra. S jistotou náměsíčníka používá Burton filmové prostředky... Před našima očima se prostírá sugestivní snová krajina, až po pozadí oduševnělá jiskřivými vodami, ohnivě žlutými slunci, probleskujícími vatovým mračným příkrovem, nekonečnými poli a loukami, temnými lesy. Krajina dýchá melancholií a stejnou měrou vyzařuje energii a zemdlenost.

Helmut Merschmann, 2000

Vyrůstal v Burbanku, městské části Los Angeles, kde se nacházejí ateliéry Disneyovy společnosti, Warner Bros. a Columbia. Studoval na California Institute of Arts a podařilo se mu získat místo v tamějším programu trikových filmů, což ho brzy přivedlo do Disneyova ateliéru, který nabíral nové pracovníky právě z tohoto ročníku studia. V roce 1979 tam pracoval jako Disneyův zaměstnanec, kreslíř na filmu Liška a pes (1981). Zde musel kreslit především scény s malým lišákem, který se od té doby stal jeho osobním předmětem nenávisti. Pocta Vincentu Priceovi Vincent (1982), černobílý kreslený a trikový loutkový film, přičemž vypravěčem mimo obraz byl tento elegantní hororový představitel, a kromě toho další na černobílý materiál natočený film Frankenweenie (1984) jsou jeho vlastní první filmy natočené pro studio Disney. Tyto filmy byly spíše obdivovány, než uznávány a bez okolků zmizely v archivu. Frankenweenie je příběh chlapce, který svého přejetého psa oživí ránou elektrického proudu. Laskavou parafrází na film Frankensteinova nevěsta (1935) produkoval Burton pro Disney dětský televizní kanál. Jako pedagogicky povážlivý, ale především ponurý byl považován tehdejšími odpovědnými činiteli tento půlhodinový film prominentně obsazený Danielem Sternem a Shelley Duvalovou. Pee-Weeho velké dobrodružství (1985), v Německu vydán pouze na videu, se v USA stal překvapivým hitem. Komerční úspěch následující komedie Beetlejuice (1988) a především filmu Batman (1989) přispěl k tomu, že hollywoodská studia mu dala volný prostor, umožňující v následující letech realizaci filmů jako Střihoruký Edward (1990),[6] Ed Wood (1994), Mars útočí! (1996), Planeta opic (2001) a dalších.

Spolupráce s Dannym Elfmanem

[editovat | editovat zdroj]
Pedro Almodóvar (vlevo) a Tim Burton (vpravo) na premiéře filmu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007) v Madridu, Španělsko

29. května 1953 se narodil Danny Elfman v Los Angeles v USA. Pro svého bratra Richarda, s nímž vystupoval v 70. letech ve stejném uskupení, zkomponoval první soundtrack. Film Forbidden Zone (1980) propadl kvůli své podobnosti s The Rocky Horror Pictureshow (1974) zcela u kritiků v Německu. Líbila se pouze hudba k filmu, což ovšem nevedlo k tomu, že by Danny Elfman, který také ve Forbidden Zone vystupuje v roli Satana, pokračoval dál v komponování filmové hudby. V následující letech pracoval se skupinou Oingo-Boingo, která se stala legendou. Prostřednictvím Oingo-Boingo byl upozorněn na Elfmana a angažoval ho pro filmovou hudbu ke svému prvnímu hranému celovečernímu filmu Pee-Weeho velké dobrodružství (1985). Od té doby jsou Elfmanovy skladby nedílnou součástí jeho filmů. Elfman skládal nejen hudbu k filmům Dobrý Will Hunting (1997), ale i hudbu pro filmové série jako Muži v černém (1997/2003), Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003) nebo Spider-Man (2002/2007).

Režijní filmografie

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Tim Burton, Můra noční, předvánoční, USA, 1993
  • Helmut Merchmann, Tim Burton, Berlín, 2002
  1. Dostupné online.
  2. Kindred Britain.
  3. Dostupné online.
  4. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  5. a b Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  6. JEŽEK, Michal. Seznamte se: Tim Burton vytvořil Střihorukého Edwarda z vlastního děsu. Archiv rozhlasu [online]. ČRo [cit. 13.6.2017]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]