Wednesday (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wednesday
Základní informace
Žánrhororová komedie
Formátseriál
PředlohaThe Addams Family
NámětAlfred Gough
Miles Millar
RežieTim Burton
Gandja Monteiro
James Marshall
HrajíJenna Ortega
Gwendoline Christie
Riki Lindhome
Jamie McShane
Hunter Doohan
Percy Hynes White
Emma Myers
Joy Sunday
Georgie Farmer
Naomi J. Owaga
Christina Ricci
Moosa Mostafa
Skladatel znělkyDanny Elfman
Země původuUSAUSA Spojené státy
Jazykangličtina
Počet řad1
Počet dílů8 (seznam dílů)
Obvyklá délka46–57 minut
Produkce a štáb
Výkonný
producent
Alfred Gough a Miles Millar
Tim Burton
Steve Stark
Andrew Mittman
Gail Berman
Kayla Alpert
Jonathan Glickman
Tommy Harper
Kevin Lafferty
Kevin Miserocchi
ProducentCarmen Pepelea
KameraDavid Lanzenberg
Stephan Pehrsson
HudbaDanny Elfman
Chris Bacon
StřihJay Prychidny
Ana Yavari
Paul G. Day
Produkční
společnost
MGM Television
Millar Gough Ink
Tim Burton Productions
Toluca Pictures
DistributorNetflix Streaming Services
Premiérové vysílání
StaniceNetflix
Vysíláno23. listopadu 2022 dosud
Wednesday na ČSFD, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wednesday je americký nadpřirozený komediální hororový seriál založený na postavě Wednesday Addamsové z Addamsovy rodiny. Tvůrci seriálu jsou Alfred Gough a Miles Millar. Hlavní roli ztvárňuje Jenna Ortega, ve vedlejších rolích účinkují Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Isaac Ordonez, Gwendoline Christie, Riki Lindhome, Jamie McShane, Fred Armisen a Christina Ricci. Čtyři z osmi epizod jsou režírovány Timem Burtonem, který také působí jako výkonný producent. Seriál dokumentuje Wednesday, která se snaží vyřešit záhadu ve své škole.

Burton byl dříve spojován se dvěma projekty souvisejícími s Addamsovou rodinou: s filmem z roku 1991, který vynechal a se zrušeným stop motion animovaným filmem. V říjnu 2020 se objevily zprávy, že se ujme režie televizního seriálu, který si později objednala společnost Netflix. Natáčení probíhalo v Rumunsku od září 2021 do března 2022. Seriál Wednesday měl premiéru 16. listopadu 2022 a na Netflixu se objevil 23. listopadu a dočkal se vesměs pozitivních recenzí kritiků, kteří chválili výkon Ortegy,[1] ale kritizovali jej za podobnost s dramaty stanice CW.[2]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Wednesday je vyloučena ze střední školy poté, co do školního bazénu při tréninku chlapeckého plaveckého týmu hodí živé piraně, aby se pomstila za to, že tým šikanoval jejího bratra Pugsleyho. To přiměje její rodiče, Gomeze a Morticii, aby ji zapsali na Akademii Nevermore v Jerichu ve Vermontu, školu pro obludné vyděděnce, kterou kdysi navštěvovali její rodiče.

Wednesday má chladnou povahu bez emocí a vzdorovitou povahu, což jí ztěžuje sblížení se spolužáky a způsobuje, že se dostane do sporu s ředitelkou školy. Zjistí však, že má senzibilní schopnosti, které jí pomohou vyřešit záhadnou místní vraždu s pomocí šerifa města Jericho.

Obsazení a postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Jenna Ortega jako Wednesday Addamsová, šestnáctiletá[3] gotička, která má senzibilní schopnosti. Je poslána na Akademii Nevermore, protože na jiných školách dělá problémy. Jenna Ortega také hraje Goody Addamsovou, zesnulou předkyni Wednesday, kterou vídá ve vizích z minulosti.
  • Karina Varadi jako malá Wednesday
 • Gwendoline Christie jako Larissa Weemsová, ředitelka Akedemie Nevermore a bývalá studentka, která byla spolubydlící s Morticií Addamsovou.
  • Oliver Wickham jako mladá Larissa Weemsová
 • Riki Lindhome jako doktorka Valerie Kinbottová, terapeutka Wednesday a jiných studentů Akademie Nevermore
 • Jamie McShane jako Donovan Galpin, šerif, který má podezření na Akademii Nevrmore a také na Wednesday kvůli případu, který se týkal jejího otce. Otec Tylera Galpina.
 • Hunter Doohan jako Tyler Galpin, syn šerifa Galpina. Hyde.
 • Percy Hynes White jako Xavier Thorpe, student Akademie Nevermore, který má schopnost oživit své umění. Má romantický zájem o Wednesday.
 • Emma Myers jako Enid Sinclairová, barvitá vlkodlačí spolubydlící Wednesday, která se snaží stát její kamarádkou.
 • Joy Sunday jako Bianca Barclayová, oblíbená studentka Akademie Nevermore, která je sirénou a Xavierovou bývalou přítelkyní
 • Georgie Farmer jako Ajax Petropolus, gorgon Přítel Enid
 • Naomi J. Ogawa jako Yoko Tanaka, upírka
 • Christina Ricci jako Marilyn Thornhillová ( Laurel Gattesová) , učitelka botaniky na Akademii Nevermore. Potomek Josepha Crackstona a bojovnice proti vyvrhelům.
 • Moosa Mostafa jako Eugene Otinger, student, který, je včelař a kamarád Wednesday.

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

Hostující role[editovat | editovat zdroj]

Seznam dílů[editovat | editovat zdroj]

Č. v seriáluPůvodní názevČeský názevRežieScénářPremiéra na Netflixu
1Wednesday's Child Is Full of WoeProkletá dívka Wednesday Tim BurtonAlfred Gough a Miles Millar20221123a23. listopadu 2022
Středoškolačka Wednesday Addamsová najde svého bratra Pugsleyho svázaného ve skříňce. Vidí vizi jeho tyranů, které se pokusí zabít, aby se pomstila, ale je vyloučena. Její rodiče, Morticia a Gomez, se rozhodnou zapsat ji na Akademii Nevermore, školu pro vyvrhele. Mezitím je poblíž Nevermore neznámým tvorem zabit turista. Rodiče Wednesday vypustí Things, vnímající beztělesnou ruku, aby na ni dohlížela. Seznámí se se svou spolubydlící Enid, která je jejím naprostým opakem, a svede souboj s Biancou, oblíbenou dívkou, poté co šikanuje jiného chlapce, Rowana. Později Wednesday málem zabije padající chrlič, ale zachrání ji Xavier. Poté, co Wednesday unikne ze soudem nařízené terapie, potká Tylera, který souhlasí, že jí pomůže utéct z Nevermore. Je však zadržena ředitelkou Larissou Weemsovou a odvedena zpět do školy. Později se Tyler a Wednesday setkají na místní pouti a Wednesday má vizi Rowanovy smrti. Rowan se ji pokusí zabít, ale je zavražděn Hydem. 
2Woe Is the Loneliest NumberJako kůl v hřbitovním plotě Tim BurtonAlfred Gough a Miles Millar20221123a23. listopadu 2022
Wednesday přesvědčí skeptického šerifa Galpina, že pachatelem vražd je ve skutečnosti monstrum. Rowan se náhle objeví nezraněný. Wednesday pochybuje o její příčetnosti a rozhodne se vraždy vyšetřit sama. Obchází školní areál a vyptává se na Rowana a dozvídá se, že byl vyloučen. Konfrontuje bránícího se Rowana, když opouští školu, a pošle Things, aby ho sledoval, ale Things je ztratí. Wednesday má vidiny knihy, která patří starému studentskému spolku. Při hledání knihy zaslechne, jak Bianca plánuje zfalšovat nadcházející studentský turnaj. Wednesday se spojí s Enid, aby Biancu porazili a turnaj vyhráli. Později Wednesday objeví ve škole skrytou knihovnu v klubovně nočních stínů, kde je zajata. 
3Friend or WoePřítel, nebo vrah Tim BurtonKayla Alpert20221123a23. listopadu 2022
Wednesday se ocitne svázaná a obklopená členy elitní studentské společnosti, včetně Bianky a Xaviera , který jí nabídne aby se k nim přidala, ona však odmítne.. Wednesday se osvobodí a odejde z knihovny, přičemž si s sebou vezme jednu z knih. Weemsová nařídí Wednesday, aby hrála ve školní kapele na nadcházející městské slavnosti. Kresba v knize ji zavede na výstavu na místním jarmarku, kde si všimne obrazu dívky, kterou viděla ve svých vizích. V lese Wednesday vidí dívku - věří, že je to její dávná předkyně - připravenou k popravě Josephem Crackstonem, předákem města, který má v úmyslu zabít všechny vyvrhele, ale podaří se jí uniknout. Wednesday je přepadena Hydem, o němž zjistí, že je to člověk. Po návratu do města Wednesday a Věc překazí obřad tím že zapálí nově odhalenou sochu Josepha Crackstona. Při vyšetřování na místě činu v lese najde policie fotoaparát, kterým se podařilo zachytit fotografie Hyda. 
4Woe What a NightVedle tebe umírám Tim BurtonKayla Alpert20221123a23. listopadu 2022
Wednesday a Thing se vloupají do kanceláře koronera, aby si okopírovaly složky obětí netvora. Při pokusu o identifikaci vzorce zjistí, že každé oběti byly chirurgicky odstraněny části těla. Wednesday začne Xaviera podezřívat a sleduje ho v jeho uměleckém ateliéru, kde objeví několik kreseb ne Hyda, což ji zavede do jeho doupěte. Tam získá jeden z jeho drápů a předá ho šerifu Galpinovi, aby porovnal jeho DNA. Wednesday a Tyler se společně účastní místního plesu. Mezitím je spolužák Eugene, který je zasvěcen do Wednesdayiny vyšetřovací práce, svědkem toho, jak postava v plášti odpálí jeskyni Hyda. Ples je přerušen starostovým synem, který spustí požární sprinklery s červenou barvou v budově jako odplatu za to, že Wednesday narušila městský obřad. Wednesday vydí ve vizích, že je Eugene v nebezpečí, a vydá se do lesa, jen aby ho našla těžce zraněného Hydem. 
5You Reap What You WoeCo člověk zasévá, to smrtka sklízí Gandja MonteiroApril Blair20221123a23. listopadu 2022
Před 32 lety je Gomez zatčen pro podezření z vraždy Garretta Gatese v Nevermore. V současné době Addamsovi navštěvují Wednesday na rodinném víkendu Nevermore. Rodinné terapeutické sezení je přerušeno, když Wednesday konfrontuje své rodiče ohledně podezření z vraždy. Mezitím se šerif Galpin dozvídá, že koroner spáchal sebevraždu poté, co se přiznal ke zfalšování Gatesovy pitevní zprávy. Galpin dojde k závěru, že Gomez je vinen, a zatkne ho. Ve vězení Gomez prozradí Wednesday, že Gates byl zabit nešťastnou náhodou, zatímco Morticia se přizná, že Gatese zabila. Wednesday a Morticia vykopou Gatesův hrob a zjistí, že se sám omylem smrtelně otrávil jedem z rulíku zlomocého, než mohl být zabit, ale jsou chyceni policií a na noc zatčeni. Později jsou konfrontováni se starostou, který jim prozradí, že Garrett měl v úmyslu otrávit celou školu kvůli nenávisti svého otce k vyvrhelům. Starosta souhlasí s propuštěním Gomeze poté, co přizná, že Gatesův motiv zakrývá. V Nevermore Weemsová neochotně přizná, že Rowaninu smrt zakryla pomocí měnění podoby, aby se vyhnula kontroverzím ve škole. 
6Quid Pro WoeNěco za nic Gandja MonteiroApril Blair20221123a23. listopadu 2022
Wednesday se pokusí přivolat Goody, svoji starou předkyni. Během nečekané narozeninové oslavy má Wednesday vidění Goody, která jí dá pokyn, aby vyhledala sídlo Gatesových. Tam se stane svědkem toho, jak starosta opouští budovu, a vplíží se do jeho auta. Po příjezdu zpět do města je starosta přejet a těžce zraněn. Weemsová uzavře školu a zakáže Wednesday opustit areál. S pomocí Tylera a Enid se jí podaří uprchnout a vrátit se do sídla Gatesových. Tam zjistí, že Laurel Gatesová, Garrettova příbuzná, která byla dlouho považována za mrtvou, je možná stále naživu. Ve sklepě najdou oddělené části těl obětí netvora, ale jsou nuceni utéct poté, co je netvor přepadne. Wednesday dovede Galpina do sklepa, ale zjistí, že je prázdný. V Nevermore Wednesday přesvědčí Weemsovou, aby ji nevyhazovala, aby mohla pokračovat ve vyšetřování. V nemocnici neznámá postava zabije starostu. 
7If You Don't Woe Me by NowČert aby se v tobě vyznal James MarshallAlfred Gough, Miles Millar a Matt Lambert20221123a23. listopadu 2022
Na starostově pohřbu si Wednesday všimne číhající postavy a pronásleduje ji do lesa. Postava se ukáže jako strýc Fester, který Wednesday vysvětlí, že příšera, kterou vyšetřovala, je Hyde. Společně získají ze skryté knihovny deník, který prozrazuje, že Hyde musí mít vždy svého pána. Později vystopují a sledují Xaviera, jehož jsou svědky, jak se v lese setkává s doktorkou Kinbottovou, terapeutkou Wednesday. Po návratu z rande s Tylerem najde Wednesday zpustošenou kolej, ukradený deník a těžce zraněného Things. Výzkum Laurel Gatesové odhalí, že je naživu a zároveň je pánem Hydea. Wednesday zpočátku podezřívá doktorku Kinbottovou, ale ta je Hydeem zabita. Přijíždí policie a zatýká Xaviera, kterého Wednesday považuje za Hyda. Wednesday se setká s Tylerem a políbí ho, ale náhle má vidinu, že je Hydem je právě on. 
8A Murder of WoesRequiem pro krkavce James MarshallAlfred Gough a Miles Millar20221123a23. listopadu 2022
Wednesday a její spolužáci vylákají Tylera do lesa, kde ho unesou. Wednesday chce, aby se přiznal, a začne Tylera mučit. Její spolužáci s jejími metodami nesouhlasí, upozorní Weemsovou a Wednesday je zatčena. Weemsová už má Wednesdayina chování plné zuby a vyloučí ji z Nevermore. Wednesday navštíví v nemocnici Eugena, který jí řekne, že postava, kterou viděl v jeskyni příšery, měla červené boty, shodné s botami slečny Thornhillové. Weemsová a Wednesday pomocí svých schopností měnit podobu přimějí Thornhillovou, aby přiznala svou pravou totožnost - Laurel Gatesovou. Gatesové se však podaří Weemseovou zabít a Wednesday zkrotit. Pomocí Wednesdayiny krve Gatesová vzkřísí Crackstona a nechá Wednesday zemřít, ale objeví se Goody, aby ji prošla a tak ji uzdravila. Enid, která se konečně proměnila do své vlkodlačí podoby, porazí Tylera v jeho Hydeově podobě, zatímco Crackstone pronikne do Nevermore v honbě za zničením školy. Po boji Wednesday zničí Crackstona a Eugene pomůže porazit Gatesovou. Xavier je propuštěn z vězení a Wednesday opouští Nevermore, který se do konce semestru zavírá. 

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Během připravování produkce filmu z roku 1991 byl režisérem pověřen Tim Burton, ale nakonec se režie vzdal kvůli termínové kolizi s filmem Batman se vrací, takže se režie ujal Barry Sonnenfeld.[5] V březnu 2010 bylo oznámeno, že společnost Illumination Entertainment získala základní práva na kresby Addamsovy rodiny. Film měl být stop motion animovaným filmem podle původních kreseb Charlese Addamse.[6] Burton měl být spoluautorem scénáře, koproducentem a případně i režisérem filmu.[7] V červenci 2013 bylo oznámeno, že film byl zrušen,[8] což bylo podle Burtona způsobeno tím, že studio upřednostnilo počítačovou animaci před technikou stop-motion.[9]

K překvapení tvůrců seriálu Alfreda Gougha a Milese Millara se Burton po obdržení scénáře okamžitě zapojil do projektu.[10] V komentáři ke svému rozhodnutí připojit se k projektu Burton uvedl, že se dokázal ztotožnit s pohledem na svět titulní postavy a že scénář „ke mně promlouval o tom, jak jsem se cítil ve škole a jak se cítíte vůči svým rodičům, jak se cítíte jako člověk. Dávalo to Addamsově rodině jiný druh reality. Byla to zajímavá kombinace.“[9] Millar uvedl, že pro tvůrčí tým bylo „velmi důležité“ nenapodobovat předchozí filmy a televizní seriál z roku 1964.[10] V říjnu 2020 byl původně oznámen nejmenovaný projekt Addams Family Wednesday, který bude řídit Burton. O produkci seriálu by se postarala společnost MGM Television a Burton by se ujal režie. Gough a Millar by působili jako showrunneři; zatímco Gough, Millar a Burton by byli také výkonnými producenty spolu s Gail Bermanovou, Jonem Glickmanem a Andrewem Mittmanem.[11] V únoru 2021 Netflix udělil produkci objednávku na seriál, který by se skládal z osmi epizod.[12] V srpnu 2021 byla přidána Kayla Alpertová jako výkonná producentka a 1.21, Tee and Charles Addams Foundation a Glickmania, které seriál také produkovaly.[13] Burton, považovaný za svůj „první skutečný vstup do televize“, režíroval čtyři z osmi epizod,[10] zbývající epizody režírovali Gandja Monteiro a James Marshall.[14] Burton si přivedl stálou spolupracovnici Colleen Atwoodovou jako kostýmní výtvarnici.[10]

Casting[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2021 byla do hlavní role obsazena Jenna Ortega.[15] Ortega uvedla, že zpočátku váhala, zda se k projektu připojit kvůli své předchozí práci v seriálech pro teenagery na Disney Channelu.[3] Millar prohlásil, že po prvním společném telefonátu na Zoom tvůrčí tým věděl, že „nikdo jiný na této planetě“ se pro ztvárnění této postavy nehodí lépe.[16] Začátkem srpna téhož roku byl do hostující role Gomeze Addamse obsazen Luis Guzmán[13] a do role Morticie Addamsové byla obsazena Catherine Zeta-Jonesová.[17] Později téhož měsíce bylo oznámeno obsazení Thory Birchové, Rikiho Lindhoma, Jamieho McShanea, Huntera Doohana, Georgieho Farmera, Moosy Mostafy, Emmy Myersové, Naomi J. Ogawy, Joy Sundayové a Percyho Hynese Whitea do hlavnich rolí.[18] V září byli do hlavních rolí přidáni Gwendoline Christie a Victor Dorobantu, zatímco do epizodních rolí byli obsazeni Isaac Ordonez, George Burcea, Tommie Earl Jenkins, Iman Marson, William Houston, Luyanda Unati Lewis-Nyawo, Oliver Watson, Calum Ross a Johnna Dias Watson.[19] V prosinci 2021 Birchová seriál opustila a status její postavy, matky koleje Tamary Novak, zůstal nejasný.[20] V březnu 2022 bylo oznámeno, že Christina Ricci, která hrála Wednesday Addamsovou ve filmu z roku 1991 a jeho pokračování z roku 1993, byla obsazena do hlavní role a nahradila Birchovou v podobné roli.[21] V říjnu téhož roku bylo odhaleno, že Fred Armisen ztvární strýčka Festera, a bylo potvrzeno, že Ricci ztvární roli Marilyn Thornhillová.[22]

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Natáčení probíhalo mezi zářím 2021 a březnem 2022 v jihokarpatském městě Bușteni v Rumunsku.[23][24] Dále se natáčelo také na hradu Cantacuzino, který sloužil jako dějiště fiktivní Akademie Nevermore, bukurešťské univerzitě Politehnica, nádraží Sinaia, bukurešťské botanické zahradě, domě Monteoru a historickém sídle Olgy Greceanu v župě Dâmbovița, které nahradilo sídlo Gatesových. Další kulisy, včetně celého fiktivního města Jericho, byly postaveny ve studiích Buftea.[25][26] Ortega označila svou práci v seriálu za „velmi stresující a matoucí“ a „nejzaměstnanější práci, jakou jsem kdy měla“ kvůli zrychlenému natáčecímu plánu produkce.[27] Ortega se během natáčení vyhýbala rozhovorům s Ricci ohledně hraní postavy, aby dosáhla vlastního jedinečného ztvárnění role.[28] Choreografii svého tance na píseň „Goo Goo Muck“ od skupiny The Cramps si vytvořila sama, přičemž se inspirovala Siouxsie Sioux, Bobem Fossem a záběry z gotických tanečních klubů z 80. let.[29][30] V rámci přípravy na roli se Ortega naučila hrát na violoncello a navštěvovala hodiny kanoistiky, šermu, lukostřelby a němčiny.[16] Podle herečky Joy Sunday byly obzvláště namáhavé lekce kanoistiky, při nichž se celý štáb a asi desítka kaskadérů denně hodinu předháněli, přičemž natáčecí dny začínaly už v 5:30.[31]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2021 bylo oznámeno, že se k seriálu připojil Danny Elfman, aby složil původní znělku[32] a Chris Bacon jako spoluautor.[14] 23. listopadu 2022 vyšel u Lakeshore Records soundtrack Wednesday, který obsahuje výběr z původní znělky seriálu složené Elfmanem a Baconem a také několik popových písní, včetně „Paint It Black“ od The Rolling Stones, „Nothing Else Matters“ od Metallicy a „Physical“ od Dua Lipy.[33][34]

Vydání[editovat | editovat zdroj]

První upoutávka na Wednesday byla zveřejněna dne 17. srpna 2022,[35] dne 9. října následovala plná upoutávka[36] a dne 8. listopadu byla představena úvodní sekvence seriálu.[37] Seriál měl premiéru dne 16. listopadu 2022 v Hollywood Legion Theater v Los Angeles.[38][39] Osm epizod bylo na Netflixu zveřejněno dne 23. listopadu 2022[40]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Sledovanost[editovat | editovat zdroj]

Podle údajů uživatelů TV Time shromážděných společností Whip Media dosáhla Wednesday druhé příčky v počtu největší sledovanosti před uvedením ze všech původních seriálů Netflixu, hned po Zaklínači.[41]; nakonec debutovala na prvním místě na Netflixu v 83 zemích.[42] Seriál drží rekord v počtu hodin zhlédnutí za týden u anglicky mluveného seriálu Netflixu s celkovým počtem 341 hodin. 2 miliony hodin zhlédnutých v prvním týdnu po uvedení, čímž překonal předchozího rekordmana Stranger Things 4 s 335,01 miliony hodin.[43] Jacob Stolworthy z The Independent označil popularitu seriálu za „bezprecedentní“ a navrhl, že by mohl nastartovat vývoj několika dalších televizních spin-offů.[44]

Odezva kritiků[editovat | editovat zdroj]

Na serveru Rotten Tomatoes získal seriál hodnocení 71 % na základě 83 recenzí s průměrným hodnocením 6,7/10. Konsenzus webu zní: „Wednesday není zrovna plná strastí pro diváky, ale bez Jenny Ortegy v hlavní roli by tento seriál příbuzný Addamsově rodině mohl být klidně dalším dramatem stanice CW.“[45] Na serveru Metacritic získal seriál skóre 66 ze 100 na základě 26 recenzí, označující „obecně příznivé hodnocení“.[46]

Ed Power z deníku The Daily Telegraph udělil seriálu Wednesday čtyři hvězdičky z pěti a označil jej za „návykově rokokovou jízdu, která se odvíjí jako kříženec Euforie a Hotelu Transylvánie“.[47] John Anderson z deníku The Wall Street Journal ocenil „charismatický výkon“ Ortegy a označil seriál za „často rozkošný, navzdory jeho záměrné temnotě“.[48] Tom Long ve své „béčkové“ recenzi pro The Detroit News považoval seriál za vizuálně přitažlivý a popsal mrtvolnou legraci Ortegy jako „přesně tak pružnou, jak je třeba“ a její výkon celkově jako „důsledně vybočující z karikatury natolik, aby udržel věci živé“.[49] Cristina Escobarová pro RogerEbert.com podobně chválila Orteginin mrtvolný humor a pochválila „uspokojivý“ závěr seriálu.[50] Mike Hale z The New York Times sice konstatoval, že seriál nebude tím, „co skuteční fanoušci Charlese Addamse a jeho postav hledají“, ale označil jej za „snesitelný“, přestože „uspokojí pouze na úrovni šablonovité teenagerovské romance a tajemna“, a přirovnal jej k sérii Harryho Pottera.[51] Jesse Hassenger z TheWrap komentoval tón seriálu tak, že čtyři epizody režírované Burtonem působí spíše jako Veronica Mars než Ospalá díra.[52] Nick Hilton z The Independent udělil seriálu dvě hvězdičky z pěti a kritizoval tón seriálu jako „neúprosně vtipný Gen Z“ a jeho herecké výkony jako „dvojrozměrnější než komiks z časopisu New Yorker, v němž se postavy poprvé objevily“.[53]

V popkultuře[editovat | editovat zdroj]

Po vydání seriálu Wednesday se na službě pro sdílení videí TikTok rozšířily, a staly se virálními, fanouškovské rekonstrukce tance Wednesday Addamsové ze seriálu na píseň Lady Gaga „Bloody Mary“,[54] což vedlo k velkému nárůstu přehrávání této písně na Spotify.[55] V prosinci 2022 byla píseň „Bloody Mary“ poslána do francouzských rádií jako singl, 11 let po vydání alba Born This Way, na kterém se objevila. [56] Nárůst popularity zaznamenala také píseň „Goo Goo Muck“ od skupiny The Cramps z roku 1981, která hraje během originální taneční scény ve čtvrtém díle seriálu. Podle Billboardu se počet streamů této písně ve Spojených státech po uvedení seriálu zvýšil z 2 500 na více než 134 000.[57]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wednesday (TV series) na anglické Wikipedii.

 1. Wednesday Reviews Praise Jenna Ortega as the Titular Addams Family Member. MovieWeb [online]. 2022-11-18 [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Wednesday: Season 1. Rotten Tomatoes [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 3. a b Jenna Ortega Knows What Wednesday Addams Wants. The New York Times [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 4. Who Plays Lurch In The Wednesday Show?. Screenrant [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 5. The huge behind the scenes problems on The Addams Family. Dennis Publishing [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 6. Tim Burton's Next 3D Animated Film? Da Da Da Da, Snap Snap: 'The Addams Family'. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 7. Tim Burton Reunites With 'Ed Wood' Scribes For 'Addams Family' And 'Big Eyes'. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 8. Illumination Chief Chris Meledandri Lines Up Originals for Universal. Variety [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 9. a b Why Tim Burton Finally Made An Addams Family Project With Wednesday: 'It Spoke To Me' – Exclusive Image. Empire [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 10. a b c d Meet the New Addams Family From Tim Burton's Wednesday. Vanity Fair [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 11. 'Addams Family' Live-Action TV Series From Tim Burton Heats Up TV Marketplace. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 12. Wednesday Addams Live-Action Series From Tim Burton Lands at Netflix. The Hollywood Reporter [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 13. a b Wednesday Addams Netflix Series Casts Luis Guzmán As Gomez. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 14. a b GROBAR, Matt. 'Wednesday': Danny Elfman To Pen Original Theme & Score For Tim Burton's Netflix Series [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. Jenna Ortega To Play Lead Wednesday Addams In Netflix's Live-Action Series From Tim Burton. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 16. a b FLETCHER, Alex. Wednesday: Secrets from the Set of Tim Burton and Jenna Ortega's Addams Family teen reboot [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. Catherine Zeta-Jones Tapped To Play Morticia Addams For Netflix 'Wednesday' Series. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 18. 'Wednesday': Thora Birch, Riki Lindhome, Jamie McShane & Hunter Doohan Among 10 Cast In Tim Burton's Addams Family Netflix Series. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 19. 'Wednesday': Gwendoline Christie Joins Tim Burton's Addams Family Netflix Series. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 20. 'Wednesday': Thora Birch Departs Netflix's Addams Family Series For Personal Reasons. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 21. Christina Ricci To Star In Netflix's 'Wednesday' Series In Return To Addams Family Universe. Deadline Hollywood [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 22. 'Wednesday' Official Trailer Reveals Christina Ricci's Role, Fred Armisen as Uncle Fester. Variety [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. 
 23. Tim Burton's 'Wednesday' Series Officially Begins Filming at Netflix [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 24. The Addams Family Series 'Wednesday' Officially Wraps Up Filming at Netflix [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 25. GILANG PRATAMA, Rafly. New on Netflix: Tim Burton's Wednesday series filmed in several locations in Romania [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 26. "Wednesday" Features These Filming Locations in Romania [online]. 2022-11-29. Dostupné online. (anglicky) 
 27. TAPP, Tom. Jenna Ortega Felt "Completely Lost And Confused" When She Began Playing Wednesday Addams For Tim Burton [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 28. WATSON, Madalyn. Jenna Ortega Reveals Why She Didn't Ask Christina Ricci for Wednesday Addams Advice [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 29. FLOOD, Alex. 'Wednesday': behind the screams on TV's spookiest new spinoff [online]. NME [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 30. AMIDON, Aurora. Wednesdays Big Dance Scene Was Inspired by Siouxsie Sioux and Goth Clubs [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 31. JONES, Rendy. Meet Wednesday Star Joy Sunday, the Scene-Stealing Siren Who Plays Bianca Barclay [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 32. WEDNESDAY Songs - Soundtrack / Music List (2022) [online]. 2022-11-23 [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 33. GOMEZ, Dessi. Here Are All the Songs in Netflix's Wednesday [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 34. Wednesday Soundtrack Album Details [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 35. ZEE, Michaela. Wednesday Trailer: Tim Burton Unveils His Bloody Reimagining of The Addams Family for Netflix [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 36. CURTO, Justin. Fred Armisen Of Course Stars as Uncle Fester in New Wednesday Trailer [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 37. MARTINEZ, Kiko. Watch: Wednesday Opening Credits Reveal Creepy Imagery & Haunting Theme by Danny Elfman [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 38. CHUBA, Kirsten. Events of the Week: Disenchanted, Glass Onion and More [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 39. Jenna Ortega, Christina Ricci, more kooky and spooky fashions from Netflix's Wednesday premiere [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 40. LASH, Jolie. Tim Burton's 'Wednesday' Netflix Series Gets November Premiere Date [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 41. Why Wednesday Could Be Netflix's Next Big Hit [online]. [cit. 2022-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 42. CARRAS, Christi. Netflix wanted to remove this violent line from Wednesday.' The creators pushed back [online]. November 29, 2022 [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 43. BELL, BreAnna. Netflix Top 10:Wednesday Snaps Stranger Things 4 Record for Most Hours Viewed in a Week With 341 Million [online]. November 29, 2022 [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 44. STOLWORTHY, Jacob. Wednesday is a Netflix success story we could come to regret [online]. December 3, 2022 [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 45. Wednesday [tv]. [cit. 2022-12-06]. wednesday. (anglicky) 
 46. Wednesday [tv]. [cit. 2022-12-06]. wednesday. (anglicky) 
 47. POWER, Ed. Wednesday, review: Tim Burton gives The Addams Family a Harry Potter makeover [online]. November 23, 2022 [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 48. ANDERSON, John. November 22, 2022 [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 49. LONG, Tom. Lively Wednesday puts Addams Family's demon child front and center [online]. November 22, 2022 [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 50. ESCOBAR, Cristina. Netflix's Wednesday Combines Teen Angst and Murder [online]. [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 51. HALE, Mike. Wednesday Review: The Strange Girl Is on the Case [online]. [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 52. HASSENGER, Jesse. Wednesday Review: Jenna Ortega Delightfully Seethes in Netflix's Moody YA Mystery [online]. November 23, 2022 [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 53. HILTON, Nick. Wednesday review: For a show about vampires and werewolves, this Gen Z-baiting drama has very little bite [online]. November 23, 2022 [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 54. DAILEY, Hannah. Lady Gaga Reacts to Wednesday 'Bloody Mary' TikTok Dance Trend [online]. December 2, 2022 [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 55. ROBERTS, Savannah. Netflix's Wednesday Has Everyone Streaming Lady Gaga's 'Bloody Mary' [online]. [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 56. RUELLE, Yohann. Lady Gaga: son titre "Bloody Mary" explose dans les charts grâce à "Mercredi" sur Netflix [online]. [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (francouzsky) 
 57. DICK, Jeremy. Wednesdays Dance Scene Brings Renewed Popularity to The Cramps Song 'Goo Goo Muck' [online]. [cit. 2022-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]