Christina Ricci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Christina Ricci
Christina Ricci v roce 2020
Christina Ricci v roce 2020
Narození12. února 1980 (43 let)
USA Santa Monica, Kalifornie
Alma materMontclair High School
Professional Children's School
Morristown-Beard School
Aktivní roky1990–současnost
ChoťJames Heerdegen (2013–2021)​
Mark Hampton ​(2021–dosud)
Partner(ka)Kick Gurry (2007–2008)
Owen Benjamin (2008–2009)
Mark Hampton (od 2021)
Významné roleCasper, Addamsova rodina, Ledová bouře, Navždy spolu, Ospalá díra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christina Ricci (* 12. února 1980, Santa Monica, Kalifornie, USA) je americká herečka známá pro hraní neobvyklých temných postav.[1] Je držitelkou Satellite Award, obdržela také nominace na Zlatý Glóbus, cenu Emmy a Ceny sdružení filmových a televizních herců.

Svůj filmový debut zaznamenala ve svých devíti letech ve filmu Mořské panny (1990), po němž následovala průlomová role Wednesday Addamsové ve filmu Addamsova rodina (1991) a jeho pokračování Addamsova rodina (1993). Následná účinkování ve filmech Casper a Teď a potom (oba 1995) jí přinesly slávu jako „ikona teenagerů“.[2] V 17 letech se začala ztvárňovat role zaměřené na dospělé ve filmu Ledová bouře (1997), což vedlo k rolím ve filmech Osudová sázka a Pecker (oba 1998). Uznání sklidila za své výkony ve filmech Všichni moji muži (1998), Ospalá díra (1999) a Zrůda (2003). Mezi další filmy, ve kterých účinkovala patří Strach a hnus v Las Vegas (1998), Prozacový národ (2001), Pumpkin (2002), Cokoliv (2003), Prokletí (2005), Penelope (2006), V řetězech (2006), Speed Racer (2008) a The Matrix Resurrections (2021).

Ricci účinkuje také v televizi. Ztvárnila roli Lizy Bump v poslední řadě seriálu Ally McBealová (2002) a získala uznání za svou hostující roli v seriálu Chirurgové v roce 2006. Hrála také v seriálech Pan Am (2011–2012), The Lizzie Borden Chronicles (2015) a Z: The Beginning of Everything (2017). Od roku 2021 ztvárňuje roli Misty Quigley v kritiky uznávaném seriálu Yellowjackets stanice Showtime a v roce 2022 účinkovala v komediálním hororovém seriálu Wednesday.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Santa Monice v Kalifornii, jako čtvrté a nejmladší dítě Sarah (rozené Murdoch) a Ralfu Ricciovým. Její matka pracovala jako modelka pro Ford Models a později byla realitní makléřkou. Její otec měl spoustu zaměstnání, pracoval jako učitel tělocviku, právník, drogový poradce a skupinový terapeut.[3] Ke svému původu uvedla: „Proudí ve mně italská krev. Před čtyřmi nebo pěti generacemi si Ital vzal irskou ženu a měli samé syny. Jejich synové si vzali irské ženy, měli další syny a ti měli další irské ženy. Já jsem v podstatě skotsko-irského původu.“[4]

Rodina se přestěhovala do Montclair (New Jersey), kde navštěvovala Edgemontovu základní školu, Glenfieldovu střední školu a Montclairskou vysokou školu, stejně jako Morristown-Beard School. Po prvním ročníku opustila Professional Children's School v New Yorku. Její sourozenci jsou Rafael (narozen 1971), Dante (narozen 1974), a Pia (narozená 1976). Rodiče žijí odděleně od roku 1993, kdy jí bylo 13 let, a od té doby nemluvila s otcem.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

První filmy[editovat | editovat zdroj]

Ve věku osmi let ji objevil kritik z Bergen Record ve školní hře (The Twelve Days of Christmas) na Edgemontově škole v Montclair. Roli mělo původně hrát jiné dítě, ale to Ricci udeřilo a za trest o roli přišlo. Poté, co natočila několik reklam (od šesti let), dostalo se jí velkého debutu v Mermaids v roli mladší dcery Cher. Jako mladá herečka udělal dojem, takže dostala další práci. Později se objevila ve videu filmového soundtracku písně The Shoop Shoop Song. V následujícím roce již hrála morbidní, předčasně vyspělou Wednesday Addamsovou ve filmové adaptaci Addamsova rodina. Role ji pomohla stát se charakterovou herečkou nekonvenčních rolí, v čemž pokračovala znovu jako Wednesday v pokračování z roku 1993 Addams Family Values, který se stal kasovním trhákem.

Její další projekt, Casper, byl přijat se smíšenými recenzemi, ale byl na osmém místě pokud se týká vydělaných peněz. Dále hrála ve filmu Now and Then, o dospívání čtyř 12letých dívek a jejich přátelství v letech 1970–1990, kde ztvárnila roli mladší verze Rosie O'Donnell. Film měl znovu kasovní úspěch a byl přirovnáván jako ženská verze k filmu Stand by Me. Hrála několik dospívajících rolí, např. ve filmech Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain a That Darn Cat. V roce 1997 se začala objevovat v rolích dospělých, na začátku to byla role problémové, sexuálně kuriózní Wendy Hood v kritikou uznávaném filmu The Ice Storm.

Novější role[editovat | editovat zdroj]

Poté se objevila v nezávislém hitu Buffalo'66, ve filmu režiséra Johna Waterse Pecker a Dona Roosa Všichni moji muži (The Opposite of Sex, jako jedovatá, manipulativní Dede). Za tuto roli byla nominována na Zlatý Globus. Pozdější filmy zahrnovaly Sleepy Hollow (vedle Johnny Deppa), a Prozac Nation (který je uváděn jako první s její nahou scénou), hrála protějšek Charlize Therona ve filmu Monster. Měla hrát ve filmu Ghost World (2001), ale než se začalo s filmováním, byla na svoji roli příliš stará a proto se věnovala dalším projektům. Podílela se na Beckově úspěšném albu Guero v písni „Hell Yes“.

V únoru 2006 měla roli paramedičky v ABC dramatu Grey's Anatomy, za kterou byla nominovaná na cenu Emmy. Byla hostující hvězdou (Debbie „Liza“ Bump) v roce 2002 v sedmi epizodách poslední série Ally McBeal, jako právnička pracující u Cage&Fish si v poslední epizodě vzala Richarda Fishe. V roce 2006 uvedla, že se při svých 155 cm cítí být „too short“, aby kdy byla zařazena na A-seznam hereček a též uvedla, že má sklon se opravdu stydět před kamerou. Též uvedla, že věří tomu, že moc neovládá svou kariéru, neboť se musí stále účastnit konkurzů na filmové natáčení.

V roce 2007 hrála ve filmu Black Snake Moan, který byl přijat se smíšenými recenzemi, na webu rottentomatoes.com dostal celkově pouze 66 procent. Na televizním programu Ebert&Roeper filmový tvůrce Kevin Smith však označil film za nejlepší film roku a její výkon označil za dosud nejlepší herecký výkon. Film, který dostal i palec nahoru od Richarda Roepera, vydělal při premiérovém týdnu 4 miliony dolarů, což ho zařadilo na 8. místo. Kvůli roli v tomto filmu musela zhubnout několik liber a při filmování nosila 40 lb (18 kg) těžký řetěz.

V roce 2006 hrála v moderní filmové pohádce Penelope, v roce 2008 měla hlavní ženskou roli ve filmu bratrů Wachovských Speed Racer. Hrála též ve třech epizodách druhé série kriminálního dramatu TNT Saving Grace, a to Abby Charles, mladou detektivku, dočasnou partnerku Grace (Holly Hunter). S Liamem Neesonem a Justinem Longem hrála v psychologickém thrilleru After.Live, který byl omezeně uvolněn 9. dubna 2010. Na Broadway debutovala 23. září 2010 jako Mandy ve hře Time Stands Still v Cort Theatre vedle původně obsazených členů Laury Linney, Briana d'Arcy James a Erika Bogosiana. Nahradila Aliciu Silvestrone, která měla závazek hrát roli Mandy v manhattanském Theater Clubu.

V září 2011 začínala s rolí v televizním seriálu ABC Pan Am, který dějově začínal v šedesátých letech. Na jeviště se vrátila v dubna 2012, kdy hrála Herminu v obnovené Shakespearově hře na Broadway Sen noci svatojánské. V roce 2013 hrála v australském filmu Around The Block.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Objevila se v několika národních reklamách na antikoncepci. Podporovala Johna Kerryho v prezidentské kampani v roce 2004. Poté, co se dostala do top seznamu nejhůře oblečených lidí PETA a poté, co dostávala řadu dopisů od skupin ochránců zvířat, se vzdala nošení kožešin. Na památku svého oblíbeného románu z dětství Lev, čarodějnice a skříň má na pravé lopatce vytetovaného lva a má na těle řadu dalších tetování. Byla krátce zasnoubená s hercem Owenem Benjaminem. Je národní mluvčí sítě RAINN (Rape, Abuse&Incest National Network).

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Rok Titul Role Poznámka
1990 Mořské panny Kate Flax
1991 Poldovi v patách Bonnie
Addamsova rodina Wednesday Addamsová
1993 Když mi odejdeš Jessica
Addamsova rodina 2 Wednesday Addamsová
1995 Casper Kathleen „Kat“ Harvey
Navždy spolu mladá Roberta Martin
Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain Beth Easton
1996 Bastard Out of Carolina Dee Dee
Poslední ze slavných králů Erin
1997 Little Red Riding Hood Little Red Riding Hood krátký film
Ta zatracená kočka Patti Randall
Ledová bouře Wendy Hood
1998 Všichni moji muži Dede Truitt
Osudová sázka Layla
Strach a hnus v Las Vegas Lucy
Malí válečníci Gwendy Doll dabing
Pecker Shelley
I Woke Up Early the Day I Died dospívající Hooker
Voda na poušti Ely Jackson
1999 200 cigaret Val
No Vacancy Lillian
Ospalá díra Katrina Van Tassel
2000 Dotek zla Cheri Post
Muž, který plakal Suzie
2001 Po čem touží kluci Rayna Wyckoff
Prozacový národ Elizabeth Wurtzel
2002 Pumpkin Carolyn McDuffy také producentka
Miranda Miranda
2003 Zjevení Cassie Grant
Cokoliv Amanda Chase
Líbí se mi, co děláš Shana
Zrůda Selby Wallová
2005 Prokletí Ellie
2006 Penelope Penelope Wilhern
V řetězech Rae
Země zatracených Sarah Schivino
2008 Speed Racer Trixie
New Yorku, miluji Tě! Camille část: „Shunji Iwai“
2009 All's Faire in Love Kate
Po životě Anna Taylor
2010 Alfa a Omega Lilly dabing
2011 California Romanza Lena krátký film
Bucky Larson: Zrozen být hvězdou Kathy McGee
2012 Miláček Clotilde de Marelle
Květy války Sarabeth Ellis
2013 Šmoulové 2 Vexy dabing
Around the Block Dino Chalmers
2014 Nebojácné pastelky Sarabeth dabing
2016 Matky a dcery Vexy
2017 Mladí Titáni: Jidášova smlouva Terra dabing
2018 Distorted Lauren Curran
2020 Deset věcí, které bychom měli udělat před rozchodem Abigail
Percy versus Goliáš Rebecca Salcau
Here After Scarlett
2021 Matrix Resurrections Gwyn de Vere
2022 Monstrous Laura
bude oznámeno The Dresden Sun Dr. Dresden Corliss probíhá natáčení
Unplugged Kit / Ivana Viktimn dabing; probíhá natáčení

Televize[editovat | editovat zdroj]

Rok Titul Role Poznámka
1990 H.E.L.P. Olivia díl: „Are You There, Alpha Centauri?“
1996 Simpsonovi Erin (hlas) díl: „Simpsonovi na prázdninách
1999 Saturday Night Live sama sebe (moderátorka) díl: „Christina Ricci/Beck“
2002 Projekt Laramie Romaine Patterson TV film
Malcolm v nesnázích Kelly díl: „Company Picnic: Part 1“
Ally McBealová Liza Bump 7 dílů
2005 Joey Mary Teresa díl: „Joey and the Fancy Sister“
2006 Chirurgové Hannah Davies díly: „Konec světa – část 1“, „Konec světa – část 2“
2009 Božská mrcha Offcr. Abby Charles 3 díly
2011–2012 Pan Am Maggie Ryan Hlavní role; 14 dílů
2012 Dobrá manželka Therese Dodd díl: „Anatomy of a Joke“
2014 Dvojnásobná vražedkyně Lizzie Bordenová Lizzie Bordenová TV film
2015 The Lizzie Borden Chronicles hlavní role, také výkonná producentka; 8 dílů
2017 Z: The Beginning of Everything Zelda Fitzgerald hlavní role, také výkonná producentka; 10 dílů
2019 Escaping the Madhouse: The Nellie Bly Story Nellie Bly TV film
2020 50 States of Fright Bitsy díl: „Red Rum“
2021 Rick a Morty Princess Poñeta / Kathy Ireland (hlas) díl: „Rickdependence Spray“
2021–dosud Yellowjackets Misty Quigley hlavní role
2022 Wednesday Marylin Thornhill / Laurel Gates 8 dílů

Hudební videa[editovat | editovat zdroj]

  • 1990: „The Shoop Shoop Song (It's in His Kiss)“ – Cher (1989)
  • 2000: „Natural Blues“ – Moby (2000)

Multimedia[editovat | editovat zdroj]

Audioknihy[editovat | editovat zdroj]

  • Gossip Girl – vypravěč
  • Gossip Girl „You Know You Love Me“ – vypravěč

Video hry[editovat | editovat zdroj]

  • The Legend of Spyro: Dawn of the Dragon (2008) – Cynder

Ceny[editovat | editovat zdroj]

Rok Cena Kategorie Titul Výsledek
1991 Young Artist Award Nejlepší mladá herečka ve vedlejší roli v hraném snímku Mermaids
1993 Saturn Award Nejlepší výkon mladé herečky The Addams Family Nominace
1993 Young Artist Award Nejlepší mladá herecká hvězda v hraném filmu The Addams Family Nominace
1994 Saturn Award Nejlepší výkon mladé herečky Addams Family Values Nominace
1995 Special Award Hvězda roku
1996 Saturn Award Nejlepší výkon mladé herečky Casper
1996 Young Artist Award Nejlepší mladá herečka v hraném filmu Casper Nominace
1996 Young Artist Award Nejlepší výkon mladého souboru – hraný film a video Now and Then Nominace
1998 Blimp Award Oblíbená filmová herečka That Darn Cat Nominace
1998 Young Artist Award Nejlepší výkon v hraném filmu – mladá herečka ve vedlejší roli The Ice Storm Nominace
1998 Young Artist Award Nejlepší výkon v hraném filmu – mladá herečka v hlavní roli That Darn Cat Nominace
1998 Golden Space Needle Award Nejlepší herečka The Opposite of Sex, Buffalo '66
1998 NBR Award Nejlepší herečka ve vedlejší roli The Opposite of Sex
1998 TFCA Award Nejlepší ženský výkon The Opposite of Sex
1998 YoungStar Award Nejlepší výkon mladé herečky ve filmové komedii The Opposite of Sex
1998 YoungStar Award Nejlepší výkon mladé herečky ve filmovém dramatu The Ice Storm
1998 Chlotrudis Award Nejlepší herečka ve vedlejší roli The Ice Storm
1999 Chlotrudis Award Nejlepší herečka The Opposite of Sex & Buffalo '66 Nominace
1999 Golden Satellite Award Nejlepší výkon herečky ve hraném filmu – komedie/muzikál The Opposite of Sex
1999 American Comedy Award Nejoblíbenější herečka v hraném filmu – hlavní role The Opposite of Sex
1999 Golden Globe Nejlepší výkon herečky ve hraném filmu – komedie/muzikál The Opposite of Sex
1999 FFCC Award Nejlepší herečka ve vedlejší roli Buffalo '66, The Opposite of Sex, Pecker
1999 Teen Choice Award Film – vynikající herečka
2000 Teen Choice Award Film – vynikající herečka Sleepy Hollow
2000 Young Artist Award Nejlepší výkon v hraném filmu – ženská hlavní role Sleepy Hollow
2000 B-Movie Award Nejlepší celebrita – medailonek I Woke Up Early The Day I Died
2000 Saturn Award Nejlepší herečka Sleepy Hollow
2000 Blockbuster Entertainment Award Oblíbená herečka – Horor Sleepy Hollow
2001 Blockbuster Entertainment Award Oblíbená herečka ve vedlejší roli – Napětí Bless the Child
2001 Young Hollywood Award Nejžhavější, nejchladnější mladý veterán
2002 Teen Choice Award Film – vynikající herečka, komedie Pumpkin Nominace
2004 MTV Movie Award Nejlepší polibek (s Charlize Theron) Monster Nominace
2006 Half-Life Award
2006 Primetime Emmy Výjimečná hostující herečka v sérii Drama Grey's Anatomy
2008 Teen Choice Award Vynikající herečka – akční adventura Speed Racer Nominace
2009 Giffoni Award

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christina Ricci na anglické Wikipedii.

  1. Forget F. Scott: In 'Z,' Christina Ricci Tells Zelda Fitzgerald's Story. NPR.org. Dostupné online [cit. 2022-11-28]. (anglicky) 
  2. Christina Ricci: Beyond Wednesday. Dazed [online]. 2015-09-22 [cit. 2022-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The vamp is a lady. The Telegraph [online]. [cit. 2022-12-27]. Dostupné online. 
  4. Dodger's Christina Ricci fan page. web.archive.org [online]. 2003-11-23 [cit. 2022-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2003-11-23. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]