Nellie Bly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nellie Bly
Rodné jméno Elizabeth Jane Cochran
Narození 5. května 1864
Pensylvánie
Úmrtí 27. ledna 1922 (ve věku 57 let)
New York
Místo odpočinku Woodlawn Cemetery
Povolání novinářka, spisovatelka a autorka autobiografie
Ocenění Národní ženská síň slávy
Manžel(ka) Robert Seaman (18951904)
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elizabeth Jane Cochrane "Nellie Bly" (5. května 1864 – 27. ledna 1922) byla americká novinářka, spisovatelka, podnikatelka a charitativní pracovnice.

Elizabeth se narodila v Pensylvánii asi 40 mil severovýchodně od Pittsburghu. Její otec pracoval jako soudce, ale zemřel, když byla velmi malá. Poté neměla veselé dětství, její matka se provdala za násilnického opilce a tak musela již jako malá projít soudní mašinérií rozvodu. Internátní školu nedostudovala z nedostatku finančních prostředků.

Poté co se její rodina odstěhovala do Pittsburghu v roce 1880, tak začala pracovat pro noviny. V té době bylo běžné, že každý novinář měl pseudonym a tak si vybrala název populární písně od Stephana Fostera - Nelly Bly. Známou odrhovačku o dívce, která zabila svého milého, protože jí zahýbal s prostitutkou jménem Nelly Bly. Češi se s písničkou Frankie And Johnny seznámili v 60. letech díky televiznímu pořadu Revue pro Banjo, k němuž napsal scénář Josef Škvorecký. Srdceryvný příběh zde nezapomenutelně interpretovali Miloš Kopecký a Miroslav Horníček. Jen o málo dříve vznikl v Hollywoodu výpravný snímek s Elvisem Presleym v hlavní roli.

Nejdříve psala o těžké situaci pracujících žen a žen továrních dělníků, ale redakci se to nelíbilo a musela začít psát o módě, zahradnictví... Ale to ji nenaplňovalo a tak v 21 letech odcestovala do Mexika a pracovala jako zahraniční zpravodaj. Zde strávila 6 měsíců, bojovala za neprávem uvězněného novináře, za to ji hrozilo uvěznění. O tomto zážitku napsala knihu "Šest měsíců v Mexiku".

V roce 1887 začala pracovat pro Josepha Pulitzera v novinách New Your City. Tyto noviny byly první, které psaly o senzacích. Elizabeth udělala první věc, díky které se proslavila. Nechala se zavřít do psychiatrické léčebny, kde měla prověřit brutální zacházení s nemocnými. Byla shledána jako "positivně dementní" a 10 dnů hrůzy v nemocnici Bellevue mohlo začít. V novinách popsala nelidské podmínky, které v této léčebně panují - jídlo, mučení, chlad... Zveřejnění pravdy pomohlo k nápravě.

Druhá věc, která tuto ženu proslavila byla cesta kolem světa, kterou podnikla z New Yorku dne 14. 11. 1889. Cesta byla dlouhá 24899 mil, trvala jí 72 dnů 6 hodin a 11 minut. V té době to byl světový rekord, který byl inspirován Juliem Vernem a knihou "Cesta kolem světa za 80 dní". Toto prvenství nevydrželo dlouho, o pár měsíců později tento výkon zlepšil George Francis Train, který absolvoval tuto cestu za 67 dní.

Elizabeth se provdala v roce 1894 za milionáře Roberta Seamana, který byl o 42 roků starší. Odešla z žurnalistiky a pracovala ve firmě, která vyráběla ocelové nádoby (barely, konvice). Ale manažer firmy, Elizabethinin oblíbenec, defraudacemi přivedl firmu k bankrotu.[1]

Opět začala psát a vybírala si velká témata - volební právo žen a evropská bojiště během první světové války... Velmi se angažovala v dětských domovech a také se zajímala o otázku umísťování a rovnoprávnost dětí cizích národností.

Zemřela na zápal plic v nemocnici svatého Marka v New Yorku v roce 1922. Pohřbena je na soukromém hřbitově Woodlawn v Bronxu, NY.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GARRISON, Jayne. Nellie Bly, Girl Reporter : Daredevil journalist. Shameless promoter. She made it possible, her biographer says, for women 'to play like the boys.'. Los Angeles Times [online]. 28.3.1994 [cit. 2016-02-20], s. 2. Dostupné online.  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nellie Bly na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]