Virální video

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Virální video, nebo také videomem, či asi nejproslulejší virál (ze slova virus) je video, které se stane velmi populárním prostřednictvím sdílení na internetu. Virální se nazývá proto, že si jej lidé přeposílají mezi sebou, a šíří se tak jako virus. Nejčastěji se šíří prostřednictvím stránek na sdílení videa (YouTube), sociálních sítí a e-mailu. Virální video může být vytvořeno jako součást virálního marketingu (jednotlivci i firmami), ale často to jsou videa, která jsou vytvořena spontánně a lidé je sdílí kvůli zajímavému obsahu. Virální video nemá přesnou definici, můžeme jej brát lokálně (český virál, virál mezi fanoušky něčeho, apod.) nebo z celosvětového hlediska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za první virální video lze považovat video Bad day z roku 1997. To trvá pouze 26 sekund a jeho kvalita není nějak zázračná. To ho ovšem činí ideálním pro šíření pomocí emailu.[1] Dále lze uvést třeba Star Wars kid z roku 2003, na němž žák střední školy neuměle napodoboval postavu z Hvězdných válek, Dartha Maula a spolužáci ho nahráli na internet. Tento případ se často uvádí jako první případ kyberšikany. Dále se proslavil třeba Gary Brolsma s videem s názvem Numa Numa, ve kterém velmi zajímavě otvírá pusu a celkově se pohybuje na písničku "Dragostea din tei". BBC uvedla, že se jednalo o druhé nejsledovanější video historie, hned po již zmíněném Star Wars kid. Dále se mezi slavnějšími virály prosadil nespočet videí, uveďme třeba: Charlie bit my finger[2] nebo La Caida de Edgar (el original).[3] V dnešní době má nejvíce zhlédnutí virál Gangnam Style,[4] který jako první překonal na YouTube hranici jedné miliardy zhlédnutí. 24. srpna 2015 video dokonce překonalo hranici 2 miliardy a 400 miliónů zhlédnutí. Video bylo původně určeno pouze pro jihokorejské publikum.

Česká virální videa[editovat | editovat zdroj]

Kromě videí, které jako internetové memy pronikly do české internetové kultury (např. LuŠtěLa a Natalia Sadness), se zde nacházejí i lidé, kteří se vytváření virálních videí věnují profesionálně. Takovou skupinou jsou ViralBrothers (Čeněk Stýblo a Erik Meldik), kteří jsou dnes jedni z nejúspěšnějších představitelů „virální videoscény“. Velmi úspěšná je zvláště jejich série „Debilní kecy.“ Mezi další skupiny patří např. noisebrothers.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Numa Numa (video) na anglické Wikipedii.

  1. Špatný den. stream.cz [online]. . Dostupné online.  
  2. (anglicky) Charlie bit my finger - again ! [online]. . Dostupné online.  
  3. (španělsky) La Caida de Edgar (el original) [online]. . Dostupné online.  
  4. (korejsky) PSY - GANGNAM STYLE (강남스타일) M/V [online]. . Dostupné online.  
  5. Lepší než televize. V čem je kouzlo virálních videí?

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]