Ukradené Vánoce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Předvánoční noční můra
Základní informace
Původní názevThe Nightmare Before Christmas
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka76 minut
Žánrykomedie, fantasy, rodinný, muzikál
NámětTim Burton
ScénářCaroline Thompson
Michael McDowell (adaptace)
RežieHenry Selick
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleChris Sarandon
Danny Elfman
Catherine O'Hara
William Hickey
Glenn Shadix
ProdukceTim Burton
Denise Di Novi
Danny Elfman
HudbaDanny Elfman
KameraPete Kozachik
StřihStan Webb
Výroba a distribuce
Premiéra22. října 1993, 20. října 2006 (3-D verze)
Produkční společnostiTouchstone Pictures
Walt Disney Pictures
Skellington Productions
DistribuceTouchstone Pictures
Rozpočet18 000 000 $
Tržby77,4 mil. $ (USA)[1]
91,2 mil. $ (celosvětově)[1]
Předchozí a následující díl
The Nightmare Before Christmas: Oogie's Revenge
Předvánoční noční můra na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ukradené Vánoce (v anglickém originále Tim Burton's The Nightmare Before Christmas) je americký loutkový animovaný muzikál z roku 1993, jehož název je do češtiny překládaný také blíže originálu jako Předvánoční noční můra. Film byl vytvořen technikou stop motion a režie se ujal animátor Henry Selick, který vycházel z veršů a obrázků Tima Burtona. Tim Burton sám v roce 2005 na poetiku Ukradených Vánoc navázal filmem Mrtvá nevěsta Tima Burtona.

Danny Elfman napsal písně a hudbu ve filmu a poskytl hlas v písních Jacka Skellingtona.[2] Své hlasy rovněž poskytli Chris Sarandon, Catherine O'Hara, William Hickey, Ken Page, Paul Reubens, Glenn Shadix a Ed Ivory.

Námět filmu vychází z básně, kterou Tim Burton napsal v roce 1982, když pracoval jako animátor v Disneyho studiích. Po úspěchu filmu Vincent v tom samém roce Burton začal zvažovat přípravu Ukradených Vánoc jako buď krátkého filmu nebo půlhodinového televizního speciálu, ale s těmito snahami neuspěl. V dalších letech se Burton v myšlenkách k projektu vracel a v roce 1990 uzavřel konktrakt s Walt Disney Studios. Produkce začala v červenci 1991 ve městě San Francisco; film produkovala společnost Touchstone Pictures, protože studio pokládalo film za "příliš temných a děsivý pro děti".[3]

Film se dočkal úspěšného diváckého i kritického přijetí a vydělal 75 milionů dolarů (během prvního uvedení).[4] Rovněž byl zkonvertován do 3D formátu a dočkal se znovuuvedení do kin v tomto formátu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Král halloweenských strašidel Jack Skellington (Chris Sarandon, zpěv Danny Elfman) je mrzutý, protože jeho existence se mu zdá prázdná a je znuděný. V jeho kouzelném světě připravují každý rok Halloween stejným způsobem. Při procházce lesem se Jack dostane do Vánočního města a je okouzlen.

Jack si usmyslí, že příští Vánoce si vezmou na starost halloweenská strašidla. Nemůže ale přijít na kloub vánoční poetice, ačkoliv používá i vědecké metody. Do děje zasáhne i Sally, hadrová panenka zamilovaná do Jacka, kterého varuje, že takové Vánoce neskončí dobře. Vánoce se ale strašidlům poněkud vymknou z ruky. Děti vybalují umrlčí lebky, živé plyšové hady a žravé netopýry. Při nadělování Jacka sestřelí vojsko a on spadne na hřbitově. Pak se rozhodne dát vše do pořádku a snaží se najít Santu, kterého uvěznil v Halloweenském městě. Nakonec Santu zachrání, zamiluje se do Sally a stane se zase králem Halloweenu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2022-04-20].
  2. NG, David. Danny Elfman can relate to ‘Nightmare Before Christmas’ hero Jack Skellington. Los Angeles Times. October 24, 2015. Dostupné online [cit. October 14, 2019]. 
  3. https://www.forbes.com/sites/scottmendelson/2013/10/15/how-the-nightmare-before-christmas-went-in-20-years-from-shameful-offspring-to-disneys-favorite-son
  4. https://www.boxofficemojo.com/release/rl124225025/weekend/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]