Petr Jákl starší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Jákl starší
Osobní informace
Datum narození16. prosince 1941 (80 let)
Místo narozeníPraha, Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
StátČeskoslovensko
Výška180 cm
Hmotnostneznámá
Sportovní informace
Klub / DojoVŠ Praha (USK Praha)
Trenéřineuvedeni
Technický stupeň8. dan
Kategoriestřední váha
Úchopneuveden
Oblíbená technikaUčimata
Účast na LOH1972
Údaje v infoboxu aktuální k červenci 2017

Petr Jákl starší (* 16. prosince 1941 Praha, Protektorát Čechy a Morava) je bývalý československý zápasníkjudista, kaskadér, producent a příležitostní herec, účastník letních olympijských her v roce 1972.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

S aktivním judem začínal jako student strojírenské fakulty ČVUT. Československo reprezentoval v šedesátých a v první polovině sedmdesátých let dvacátého století. Pravidelně reprezentoval Československo na mistrovství Evropy a akademických mistrovstvích světa a Evropy.

Vrcholem jeho sportovní kariéry byla kvalifikace na olympijské hry v Mnichově v roce 1972, kde startoval ve střední váhové kategorii do 80 kg a v kategorii bez rozdílu vah. V úvodním kole v soutěži středních vah vybodoval favorizovaného východního Němce Rudolfa Hendela. V dalších kole však nestačil na judo Jihokorejce O Sung-ipa a po pěti wazari (tehdy půl bod) nakonec po minutě boje prohrál na ippon technikou o-soto-makikomi. Jihokorejec ho jako vítěz skupiny vytáhl do oprav. V úvodním kole oprav hodil po dvaceti sekundách na ippon technikou curi-goši Thajce Cherdponga Punsoniho, ale v dalším kole dle vlastních slov znervózněl z šance bojovat o medaile a prohrál po půl minutě boje s Rakušanem Lutzem Lischkou na ippon technikou seoi-nage. Obsadil sedmé místo. Po týdnu nastoupil v soutěži bez rozdílu vah, kde ve druhém kole prohrál na praporky (hantei) s Angelem Parisim tehdy startujícím za Spojené království.

Sportovní kariéru ukončil v roce 1974. Pracoval jako trenér a sportovní funkcionář. Několik let vedl československou seniorskou a juniorskou reprezentaci. S bratrem Františkem a dalšími judisty vytvořil v Praze podmínky pro vrcholovou přípravu judistů v klubu Vysokých škol (dnešní USK). Jeho nejznámějším svěřencem byl Jiří Sosna. K judu přivedl syna Petra, který navázal na jeho sportovní kariéru.

Film[editovat | editovat zdroj]

U filmu se pohyboval od počátku šedesátých let jako kaskadér. Později si zahrál ve filmech jako herec ve vedlejších rolích. Ve filmu z judistického prostředí Jáchyme hoď ho do stroje hrál rozhodčího. V roce 1995 napsal, produkoval a zahrál si hlavní roli ve filmu z kaskadérského prostřední Cesta peklem.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Během sametové revoluce v roce 1989 patřil k osobní ochrance Václava Havla a Alexandra Dubčeka.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GIBIŠ, Vojtěch. Havlova první ochranka neměla pistole, spoléhala na hmaty a chvaty. A katanu. Lidovky.cz [online]. 2016-12-18 [cit. 2021-05-05]. Dostupné online. 

Kubánek T.: Uměl padat. Z judisty přes esesáka kaskadérskou legendou, LN 2015

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]