Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky
Země ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazyk čeština
Žánr filmová komedie
Scénář Oldřich Daněk
Miloš Macourek
Václav Vorlíček
Režie Václav Vorlíček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Jan Kačer
Květa Fialová
Jiří Sovák
Jan Libíček
Jiří Pleskot
… více na Wikidatech
Kamera František Uldrich
Střih Jaromír Janáček
Výroba a distribuce
Premiéra 1967
Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky na FPČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky je česká filmová komedie, parodující filmy o Jamesi Bondovi. Natočil ji Václav Vorlíček na námět Oldřicha Daňka v roce 1967.

Komedie byla úspěšná. Podle režiséra utržila za první rok 7 mil Kčs jen v ČSSR při rozpočtu 3,5 mil. Kčs.[1] Byla také prodána do řady zemí (SSSR, Indie).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dokonalý tajný agent Cyril Chuan Borguette (Jan Kačer), pracující pod kódem W4C, je vyslán do Prahy, aby pro agentku Alici Roberts (Květa Fialová) získal slánku, v níž jsou ukryty mikrofilmy s plány na vojenské využití Venuše. Před cestou je vybaven hi-tech multifunkční rekvizitou – pod pláštěm obyčejného budíku je skryt revolver, dýka, granát, slzotvorný plyn, rušička mikrofonů, Geigerův-Müllerův počítač a dokonce i malá jaderná bomba.

Po Juanově příjezdu do Prahy se rozpoutává boj tajných agentů o slánku. Do všeobecného zmatku je vyslán jako agent i účetní Foustka (Jiří Sovák). Ten se díky své neobratnosti dostane do centra dění a přežije vzájemné vybíjení agentů. Přitom mimochodem zasahuje do bojů a dostane se na dosah hledané slánce. Nakonec díky svému psíkovi slánku získá a omylem zničí agenta W4C jeho vlastní bombou.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Úvodní přestřelka se odehrává na louce. Podle vzpomínek režiséra se mělo původně jednat o honičku na lyžích, ale v době natáčení nebyl sníh.
  • Nápad s budíkem-bombou se vyskytl později i v „pravé“ bondovce Povolení zabíjet, kde jej Bondovi dává Q jako součást speciálního vybavení.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rozhovor s Václavem Vorlíčkem na DVD jako příloha Blesku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]