Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky
ZeměČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Žánrfilmová komedie
ScénářOldřich Daněk
Miloš Macourek
Václav Vorlíček
RežieVáclav Vorlíček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJan Kačer
Květa Fialová
Jiří Sovák
Jan Libíček
Jiří Pleskot
… více na Wikidatech
KameraFrantišek Uldrich
StřihJaromír Janáček
Výroba a distribuce
Premiéra1967
Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky na FPČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky je česká filmová komedie, parodující filmy o Jamesi Bondovi. Natočil ji Václav Vorlíček na námět Oldřicha Daňka v roce 1967.

Komedie byla úspěšná. Podle režiséra utržila za první rok 7 mil Kčs jen v ČSSR při rozpočtu 3,5 mil. Kčs.[1] Byla také prodána do řady zemí (SSSR, Indie).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dokonalý tajný agent Cyril Chuan Borguette (Jan Kačer), pracující pod kódem W4C, je vyslán do Prahy, aby pro agentku Alici Roberts (Květa Fialová) získal slánku, v níž jsou ukryty mikrofilmy s plány na vojenské využití Venuše. Před cestou je vybaven hi-tech multifunkční rekvizitou – pod pláštěm obyčejného budíku je skryt revolver, dýka, granát, slzotvorný plyn, rušička mikrofonů, Geigerův-Müllerův počítač a dokonce i malá jaderná bomba.

Po Juanově příjezdu do Prahy se rozpoutává boj tajných agentů o slánku. Do všeobecného zmatku je vyslán jako agent i účetní Foustka (Jiří Sovák). Ten se díky své neobratnosti dostane do centra dění a přežije vzájemné vybíjení agentů. Přitom mimochodem zasahuje do bojů a dostane se na dosah hledané slánce. Nakonec díky svému psíkovi slánku získá a omylem zničí agenta W4C jeho vlastní bombou.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Úvodní přestřelka se odehrává na louce. Podle vzpomínek režiséra se mělo původně jednat o honičku na lyžích, ale v době natáčení nebyl sníh.
  • Nápad s budíkem-bombou se vyskytl později i v „pravé“ bondovce Povolení zabíjet, kde jej Bondovi dává Q jako součást speciálního vybavení.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rozhovor s Václavem Vorlíčkem na DVD jako příloha Blesku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]