Nezamyslice (okres Klatovy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nezamyslice
Křižovatka v centru obce
Křižovatka v centru obce
Znak obce NezamysliceVlajka obce Nezamyslice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0322 578533
Pověřená obecSušice
Obec s rozšířenou působnostíSušice
(správní obvod)
Okres (LAU 1)Klatovy (CZ0322)
Kraj (NUTS 3)Plzeňský (CZ032)
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel206 (2022)[1]
Rozloha7,09 km²
Katastrální územíNezamyslice u Horažďovic
Nadmořská výška488 m n. m.
PSČ342 01
Počet domů94 (2021)[2]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduNezamyslice 47
342 01 Sušice 1
obecnezamyslice@quick.cz
StarostaLadislav Vinický
Oficiální web: www.ounezamyslice.cz
Nezamyslice
Nezamyslice
Další údaje
Kód obce578533
Kód části obce104388
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Nezamyslice (německy Nesamislitz, též Nezamislitz) se nachází v okrese Klatovy, kraj Plzeňský. Žije zde 206[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel Nanebevzetí Panny Marie nacházející se na vrchu na severozápadě Nezamyslic

První písemná zmínka o vsi je z roku 1045. Podle zápisů v kronikách je známo, že ves Nezamyslice byla sídlem újezdního kláštera a majetkem Břevnovského kláštera z dob knížete Břetislava I., který ji spolu s dalšími 18 vesnicemi v roce 1045 daroval benediktinskému řádu. Klášteru patřil dvůr v Nezamyslicích a jiný v Žichovicích a na nich usedlí poddaní. Na řece Otavě měl mlýny v Hydčicích o 4 kolech, v Žichovicích o 2 kolech a v Olešovicích o 1 kole, ve Staníkově o 2 mlecích a 2 kolech k rýžování zlata. Klášter plnil svá poslání až do Žižkova prvního tažení na hrad Rabí. Tehdy ho husité vyplenili a sedm nezamyslických mnichů bylo pod hradbami hradu upáleno.

Klášter už pak nikdy nebyl obnoven. Stál v místech, kde je nyní budova bývalé školy. Ve 13. století byl v Nezamyslicích založen farní kostel, příjmy z něhož náležely břevnovskému opatu. Ve 14. století byl přestavěn a podle něho se vsi říkalo „Weisskirche" – Bílý kostel. Roku 1380 byla rovněž přestavěna chrámová loď, sklenutá sklípkovou klenbou, které se také říká diamantová. Patří mezi stavební klenoty architektury, které jsou pouze na dvou místech v Čechách. Po roce 1420 byli majiteli vsi bratři Rýzmberkovi, nato byla připojena k hradu Rabí a roku 1525 odprodána bratrům Švihovským. V 17. století byli majiteli Libštejnští z Kolovrat a od roku 1707 Lamberkové, kteří zde nechali vybudovat rodinný panteon – kapli sv. Erazima.

Její nevídané vnitřní vybavení vytvořil v 19. století řezbář Jan Rint. Odborníci se shodují, že komplex vyřezávaného oltáře s lavicemi a kůrem nemá nikde obdoby a představuje Rintovo vrcholné dílo. V průčelí kaple pod pískovcovou rozetou je umístěn bohatý erb rodu Lamberků. V interiéru kaple je velmi hodnotný soubor novogotických řezeb tj. oltář, empora a nástěnná výzdoba.

Z bájí a pověstí, které se svým obsahem vážou k Nezamyslicím jsou doposud živé tři. První vypráví o stěhování stavby kostela z Hůrek na Bolečín, druhá se zmiňuje o ukrutné řeži Švédů s místními obyvateli v době třicetileté války a poslední seznamuje s krádeži stříbrné rakve dcery kněžny Lamberková zvané „Černá Káča“ z rodinné hrobky pod kaplí sv. Erazima.

Od roku 1980 do roku 1992 byla vesnice částí střediskové obce Žichovic. V roce 1992 na přání občanů byly vypsány volby do obecního zastupitelstva a obec Nezamyslice se stala opět samostatnou.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • Pohřební kaple svatého Erazima
  • Fara
  • Výklenková kaplička Panny Marie Lurdské
  • Křížek u silnice na Frymburk
  • Pamětní deska na budově bývalé školy, kterou navštěvoval Karel Klostermann v letech 1854-1855. Škola je přestavěná k obytným účelům.
  • soška Madony Nezamyslické - polychromovaná dřevořezba z první poloviny 15. století

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Madoně Nezamyslické byla zasvěcena 23. kaple Svaté cesty z Prahy do Staré Boleslavi, která byla založena v letech 1674–1690.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]