Luž (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Luž
Vrchol hory Luž
Datum vyhlášení 2. září 2011
Vyhlásil Správa CHKO Lužické hory
Kód ÚSOP 5673
Lokalita Mařenice
Výška 793 m n. m.
Výměra 25,83 ha
Seznam CHÚ v okrese Česká Lípa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Luž
Luž
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace Luž byla na podzim 2011 vyhlášena na vrcholové části hory Luž, jedné z dominant Lužických hor. Německá část hory byla klasifikována jako rezervace již roku 1967.

Průzkum lokality[editovat | editovat zdroj]

Botanický průzkum v roce 1998 dokladoval v podrostu výskyt náprstníku červeného, kokoříku přeslenitého, dymnivky duté, oměje šalamounka, čípku objímavého, kapradiny laločnaté. Z obratlovců evidováni např. kamzík horský, plch zahradní, myška drobná, bělozubka šedá. Byl potvrzen výskyt řady žab, ještěrek i plazů, z ptáků ořešník kropenatý, datel černý či krkavec velký.

V letech 1998 a 1999 byl prováděn na Luži důkladný průzkum zaměřený na entomologii s cílem získat podklady pro vyhlášení ochrany území. Na německé straně je již Luž státem chráněna mj. pro nález 38 druhů ploštic v roce 1963. Závěr průzkumu: nalezeno 207 druhů bezobratlých živočichů, ze zvláště chráněných druhů střevlík zlatý, z ohrožených svižník polní, dva druhy střevlíků, tři druhy čmeláků.[1]

Vyhlášení[editovat | editovat zdroj]

Záměr vyhlášení rezervace byl formulován od 20. dubna 2011 mj. na webu Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a CHKO Lužické hory. Žádost byla podána na Ministerstvo životního prostředí ČR. Lokalita byla vymezena plochou 25,83 ha s ochranným pásmem 50 metrů (dalších 8,49 ha). Vrcholová partie hory Luž (vysoká 793 m n. m.) je na katastru obce Horní Světlá pod Luží, která je součástí obce Mařenice ve správním obvodu města Nový Bor v okrese Česká Lípa. Pro rezervaci byl zpracován předepsaný Plán péče o PR na roky 2011 až 2022 a upřesněny zásady ochrany území.

Dne 2. září 2011 pak Správa CHKO Lužické hory tuto rezervaci vyhlásila s platností od 1. října 2011.

Důvod ochrany[editovat | editovat zdroj]

Přírodní rezervace na ploše 25,83 ha zahrnuje vrcholovou partii hory kvůli ochraně neovulkanického vrchu s lesními porosty acidofilních a klenových bučin.

Jedna z tabulí je u vrcholu hory, další dole na přístupových cestách

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HONCŮ, Miloslav. Bezděz 2000. Česká Lípa: Vlastivědný spolek Českolipska, 2000. ISBN 80-86319-00-8. Kapitola Entomologický průzkum Luže. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]