Ploštice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPloštice
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
Řádpolokřídlí (Hemiptera)
Podřádploštice (Heteroptera)
Latreille, 1810
Infrařády
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ploštice (Heteroptera) je skupina malého, středně velkého i velkého hmyzu s bodavě sacím ústrojím, které směřuje dozadu pod tělo. Typickým znakem je první pár křídel, který je přeměněn na polokrovky (hemelytry), druhý pár je blanitý, v klidu složený podélně na zadeček. V minulosti byly ploštice klasifikovány jako řád, dnes se řadí společně se stejnokřídlými do řádu Hemiptera, ve kterém jsou podřádem nebo neklasifikovanou skupinou v rámci podřádu Prosorrhyncha. Ploštice jsou různorodou skupinou, je známo kolem 40 000 druhů,[1] v ČR žije asi 900[1] z nich. Většina ploštic je přizpůsobena k sání rostlinných šťáv, některé druhy ploštic využívají k obživě jiné druhy hmyzu a pouze někteří zástupci čeledi Reduviidae a Cimicidae (štěnice) sají krev na obratlovcích.[2]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Tělo ploštic je většinou ploché, ústní ústrojí vždy bodavě sací. Polokrovky, což je přeměněný první pár křídel, jsou tvořené kožovitým koriem, které směrem dozadu přechází v blanitou část křídla. Druhý pár, který je celý blanitý, je většinou menší a v klidu složený na zadečku. Výjimku však tvoří například znakoplavky, které mají křídla střechovitě složená. Některé druhy mají křídla zkrácená a vzácností nejsou ani druhy bezkřídlé (například štěnice).

Nohy jsou často kráčivé, u vodních druhů plovací, u dravých pak přizpůsobené k lapání kořisti. Tarsus je většinou 2–3článkový.

Ploštice jsou rozšířené po celém světě, existují suchozemské i vodní druhy. Jsou většinou býložravé, některé ploštice jsou dravé, jiné pak parazitují na teplokrevných živočiších včetně člověka.

Mají různá zbarvení, tvary i velikost. Samičky některých druhů chrání vajíčka a malé nymfy tím, že je zakrývají svým tělem.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Vodní prostředí:

Vodní hladina:

Suchozemští:

Parazité:

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ZAHRADNÍK, Jiří. Hmyz. Ilustrace František Severa. 2. vyd. Praha: Aventinum, 2007. 326 s. ISBN 978-80-86858-36-4. S. 48. (česky) 
  2. JACOBS, Dennis; FOX, Mark; GIBBONS, Lynda, HERMOSILA, Carlos. Principles of Veterinary Parasitology. 1. vyd. Chichester: Wiley Blackwell, 2016. 312 s. ISBN 978-0-470-67042-2. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]