Ploštice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ploštice

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: polokřídlí (Hemiptera)
Podřád: ploštice (Heteroptera)
Brullé, 1832
infrařády
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ploštice (Heteroptera) je skupina malého, středně velkého i velkého hmyzu s bodavě sacím ústrojím, které směřuje dozadu pod tělo. Typickým znakem je první pár křídel, který je přeměněn na polokrovky (hemelytry), druhý pár je blanitý, v klidu složený podélně na zadeček. V minulosti byly ploštice klasifikovány jako řád, dnes se řadí společně se stejnokřídlými do řádu Hemiptera, ve kterém jsou podřádem nebo neklasifikovanou skupinou v rámci podřádu Prosorrhyncha. Ploštice jsou různorodou skupinou, je známo kolem 40 000 druhů,[1] v ČR žije asi 900[1] nich.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

schema polokrovky ploštic

Tělo ploštic je většinou ploché, ústní ústrojí vždy bodavě sací. Polokrovky, což je přeměněný první pár křídel, jsou tvořené kožovitým koritem, které směrem dozadu přechází v blanitou část křídla. Druhý pár, který je celý blanitý, je většinou menší a v klidu složený na zadečku. Výjimku však tvoří například znakoplavky, které mají křídla střechovitě složená. Některé druhy mají křídla zkrácená a vzácností nejsou ani druhy bezkřídlé (například štěnice).

Nohy jsou často kráčivé, u vodních druhů plovací, u dravých pak přizpůsobené k lapání kořisti. Tarsus je většinou 2–3článkový.

Ploštice jsou rozšířené po celém světě, existují suchozemské i vodní druhy. Jsou většinou býložravé, některé ploštice jsou dravé, jiné pak parazitují na teplokrevných živočiších včetně člověka.

Mají různá zbarvení, tvary i velikost. Samičky některých druhů chrání vajíčka a malé nymfy tím, že je zakrývají svým tělem.

Mnoho lidí[kdo?] i odborná literatura[kdo?] se často domnívá, že kresby a tvary štítů ploštic se podobají kmenovým bojovým štítům, například používané Masaji v Africe.[zdroj?]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Vodní prostředí:

Vodní hladina:

Suchozemští:

Parazité:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ZAHRADNÍK. Hmyz. Ilustrace František Severa. 2. vyd. Praha : Aventinum, 2007. 326 s. ISBN 978-80-86858-36-4. S. 48. Obsahuje bibliografii a rejstříky. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]