Kněžice pásovaná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kněžice pásovaná

alternativní popis obrázku chybí
Kněžice pásovaná
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: polokřídlí (Hemiptera)
Podřád: ploštice (Heteroptera)
Čeleď: kněžicovití (Pentatomidae)
Rod: kněžice (Graphosoma)
Binomické jméno
Graphosoma lineatum
(Linné, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kněžice pásovaná (Graphosoma lineatum), občas uváděna také pod názvem kněžice páskovaná, je hojná, kosmopolitně rozšířená ploštice žijící na loukách, lesních pasekách, okrajích lesů a na zahradách s porostem miříkovitých rostlin. Na území České republiky její početnost výrazně kolísá.

Dorůstá průměrně 10 mm. Díky svému charakteristickému vzhledu je naprosto nezaměnitelným druhem. Má poměrně širokou hruď a trojúhelníkovou hlavu s vystupujícíma očima a dlouhými černými tykadly. Na hlavě má 2 a na hrudi 6 podélných černých pruhů na jinak červeném, ojediněle i oranžovém těle.

Kněžici pásovanou můžeme spatřit v rozmezí od května do října. Larvy a nedospělí jedinci se zdržují na rozdíl od dospělců ve skupinách. Při ohrožení vypouští nepříjemně páchnoucí výměšek.

Imaga jsou všežravá a masožravá, nymfy, které se vyvíjí proměnou nedokonalou v pěti stádiích, se živí především rostlinným nektarem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Strojnica baldaszkówka na polské Wikipedii a Punaise arlequin na francouzské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]