Kněžice pásovaná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kněžice pásovaná

Kněžice pásovaná
Kněžice pásovaná
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: polokřídlí (Hemiptera)
Podřád: ploštice (Heteroptera)
Čeleď: kněžicovití (Pentatomidae)
Rod: kněžice (Graphosoma)
Binomické jméno
Graphosoma lineatum
(Linné, 1758)

Kněžice pásovaná (Graphosoma lineatum), občas uváděna také pod názvem kněžice páskovaná, je hojná, kosmopolitně rozšířená ploštice žijící na loukách, lesních pasekách, okrajích lesů a na zahradách s porostem miříkovitých rostlin. Na území České republiky její početnost výrazně kolísá.

Dorůstá průměrně 10 mm. Díky svému charakteristickému vzhledu je naprosto nezaměnitelným druhem. Má poměrně širokou hruď a trojúhelníkovou hlavu s vystupujícíma očima a dlouhými černými tykadly. Na hlavě má 2 a na hrudi 6 podélných černých pruhů na jinak červeném, ojediněle i oranžovém těle.

Kněžici pásovanou můžeme spatřit v rozmezí od května do října. Larvy a nedospělí jedinci se zdržují na rozdíl od dospělců ve skupinách. Při ohrožení vypouští nepříjemně páchnoucí výměšek.

Imaga jsou všežravá a masožravá, nymfy, které se vyvíjí proměnou nedokonalou v pěti stádiích, se živí především rostlinným nektarem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Strojnica baldaszkówka na polské Wikipedii a Punaise arlequin na francouzské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]