Bruslařka obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Bruslařka obecná

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: polokřídlí (Hemiptera)
Podřád: ploštice (Heteroptera)
Čeleď: bruslařkovití (Gerridae)
Rod: bruslařka (Gerris)
Binomické jméno
Gerris lacustris
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bruslařka obecná (Gerris lacustris) je hojná vodní ploštice. Někdy se jí nesprávně říká vodoměrka, což je jiný druh vodní ploštice.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Jejím životním prostorem jsou pomalu tekoucí nebo stojaté vody, ale také kaluže. Vyskytuje se v mírných a subtropických podnebných pásech včetně Evropy a kromě Austrálie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je až 20 mm velká s tmavým tělem a nohami pokrytými chloupky. Dospělí jedinci nelétají, ale křídla používají podobně jako cvrček a mají nápadné dlouhé nohy. Přední pár noh je však nápadně kratší než pár střední a zadní. Tělo se dělí na hlavu, hruď a zadeček a je štíhlé a protáhlé. Z hlavičky trčí dvě mohutná tykadla, které používá k zachycení stopy pachu kořisti. Na zadečku se nachází u samiček kladélko a vyústění trávicí soustavy.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Tento druh se pohybuje (zásluhou brv na povrchu nožních článků) trhavými a velmi rychlými veslovitými pohyby po vodní hladině a přitom velmi úspěšně loví menší hmyz. Na hladině vody se udrží zásluhou povrchového napětí. Setkáváme se s ní od března do října v hojných skupinách. Vyvíjejí se jako všechny ploštice bez stadia kukly. Dospělci přezimují. Dobrá schopnost letu umožňuje široké rozšíření druhu. Nápadně velká kusadla používá k lovu a následnému rozmělňování uloveného hmyzu.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Loví hmyz tak, že bodavě sacím ústrojím vysaje krev a oběť postupně slábne. Hmyz, obvykle mláďata potápníků nebo pavouků loví při trhavém pohybu.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

V létě samečci bruslařek lákají samice svým charakteristickým cvrkotem. Páření probíhá na hladině tím, že samec vyleze na samičku a pomocí svých předních končetin ji pevně uchopí. Potom do ní zasune svůj spermatofor a tím dojde k vnitřímu oplození. Během pěti dnů vyhledá samička vhodné místo a v něm vytvoří hnízdo, kde klade pomocí kladélka až 100 vajíček. Poté samice nechá vajíčka svému osudu. Za dva až tři týdny pomocí svých kusadel mladí jedinci prokousají vajíčko a začnou objevovat svět. Obvykle 30 jedinců se dostane do svého životního prostředí, protože většina zabloudí a stanou se kořistí jiného hmyzu. [1]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Bruslařky se poslední dobou stávají důležitými bioindikátory znečištění životního prostředí, takže pokud se zhorší kvalita vody bruslařky z místa vymizí, protože i sebemenší množství chemikálií dokáže celou kolonii zničit. [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bruslařka obecná » Český-jazyk.cz. http://www.cesky-jazyk.cz/slohovky/popisy/bruslarka-obecna-odborny-popis-zvirete.html [online].  [cit. 2017-02-25].  
  2. Bruslařka obecná » Český-jazyk.cz. http://www.cesky-jazyk.cz/slohovky/popisy/bruslarka-obecna-odborny-popis-zvirete.html [online].  [cit. 2017-02-25].  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]