Deštenské pastviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Deštenské pastviny
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Deštenské pastviny s tabulkou
Deštenské pastviny s tabulkou
Základní informace
Vyhlášení 22. duben 2003
Vyhlásil Správa CHKO Kokořínsko
Nadm. výška 248 – 288 m n. m.
Rozloha 2,34 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Česká Lípa
Umístění k. ú. Deštná u Dubé
Souřadnice
Deštenské pastviny
Deštenské pastviny
Další informace
Kód 2229
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Deštenské pastviny je název přírodní památky na území CHKO Kokořínska, v jižní části okresu Česká Lípa. Jedná se o stráň s mnoha chráněnými rostlinami i drobnými živočichy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

V západní části Kokořínska u silnice mezi Mělníkem a Dubou i Českou Lípou je zalesněné území s mnoha chráněnými územími, prameništi potoků Liběchovka a Pšovka, pískovcovitými útvary. U obce Deštná, kudy silnice prochází, je Deštenský kopec – 313 m. n.m. Na jeho JZ úpatí je stráň, v horních partiích porostlá stromy, dole zatravněná, kde se nachází mj. mnoho chráněných rostlin, např. koniklec luční, hvězdnice zlatovláska, sasanka luční či hořec brvitý. Mezi mnoha teplomilnými bezobratlými živočichy byla evidována vzácná cikáda chlumní, či donedávna údajně vyhynulá pestřenka Pelecocera tricinta.[1] Traviny na stráni jsou sekány střídavě.

Označení památky na okraji lesa

Vyhlášení památky[editovat | editovat zdroj]

Přírodní památka zde byla vyhlášena 1. dubna 2003 na rozloze 2,34 ha, v nadmořské výšce 248 až a 288 m. n.m. Lokalita, registrovaná pod kódem 2229, je v péči správy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, regionálního pracoviště AOPK ČR .

Poblíž stráně je několik dalších přírodních památek a rezervací, z nichž nejdůležitější jsou Mokřady Liběchovky a Pšovky, zapsané na seznam světově důležitých mokřadů Ramsarské úmluvy.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Lokalita je 250 metrů na západ od velmi frekventované silnice Mělník – Dubá. V oblasti nejezdí vlaky, k pastvinám nevedou žádné turisticky značené cesty ani cyklotrasy.[2]

Deštenské pastviny

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MODRÝ ING. PHD, Martin; SÝKOROVÁ RNDR, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec: Liberecký kraj, referát ŽP a zemědělství, 2004. S. 17. 
  2. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]