Hvězdnice zlatovlásek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hvězdnice zlatovlásek

alternativní popis obrázku chybí
Hvězdnice zlatovlásek (Aster linosyris)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Rod: hvězdnice (Aster)
Binomické jméno
Aster linosyris
(L.) Bernh.
Synonyma
 • Crinitaria linosyris (L.) Less.
 • Crinitina linosyris (L.) Soják
 • Galatella linosyris (L.) Rchb.
 • Chrysocoma linosyris L.
 • Linosyris vulgaris Cass.
 • zlatovlásek obecný [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvězdnice zlatovlásek (Aster linosyris) je vzhledově poměrně odlišný druh rodu hvězdnice, o problémech s jeho taxonomickým zařazením svědčí i počet synonym kterými je mnohde dosud nazýván.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tato hvězdnice se vyskytuje téměř v celé Evropě, severní hranice probíhá jihem Skandinávie a Britských ostrovů. Dále její areál pokračuje do evropské části Ruska, Malé Asie, na Kavkaz a také se objevuje na severozápadě Afriky. Vyrůstá ve stepních oblastech, na teplých výslunných pastvinách a vápencových skalách, vyžaduje zásaditou vysychavou půdu a dostatek slunečního svitu.

České republice je rozšířena ve středních a východních Čechách a na jižní Moravě, téměř výhradně v oblasti termofytika. Vyrůstá nejčastěji v nížinách, v pahorkatinách ji spatříme jen zřídka. Je součásti teplomilné vegetace společenstev svazů Bromion erecti, Festucion valesiaceae a teplomilných křovin svazu Geranion sanguinei.[1][2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá trsnatá rostlina s lodyhou obvykle přímou, někdy krátce vystoupavou, vyrůstající z krátkého dřevnatějícího oddenku. Tuhá lodyha, teprve v horní části se větvící, dorůstá do výšky 10 až 50 cm a je hustě olistěná střídavě postavenými listy. Ty jsou přisedlé, čárkovitě kopinaté, celokrajné, z obou stran lysé, po okraji drsné a mají zřetelnou střední žilku. Bývají dlouhé 3 až 4 cm a široké jen 1 až 2 mm, v době kvetení listy od spodu postupně usychají. Rostlina má obnovovací pupeny u země (hemikryptofyt).

Květenství, sestavené do chocholičnaté laty, se skládá z četných úborů velkých asi 1,5 cm které mají zelené zákrovní listeny. Žluté květy úborů mají pěticípou korunu a jsou trubkovité, jen vzácně se vyskytující jazykovité jsou bílé nebo nafialovělé. Vykvétá až v druhé polovině léta, v srpnu a září. Plodem jsou podlouhlé, smáčknuté chlupaté nažky s pérovitým chmýrem jen o málo delším než jsou samy.[1][3][4]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Hvězdnice zlatovlásek je v České republice klasifikována jako rostlina sice s pomalým, přesto trvalým ústupem. Je proto vyhláškou MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. a "Černým a červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky z roku 2000" prohlášena za ohrožený druh.[5][6]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Pro své výrazně žluté, pozdně rozkvétající květy a nenáročnost při pěstování se hvězdnice zlatovlásek vysazuje do ozdobných skalek a sušších záhonů s trvalkami na slunných stanovištích. Okrasná zahradnictví tuto chráněnou rostlinu množí řízkováním ze zahradnických kultur, v malém množství ji lze také rozmnožit dělením trsů v předjaří.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Hvězdnice zlatovlásek [online]. BOTANY.cz, rev. 17.07.2007, [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. (česky) 
 2. GRIN Taxonomy for Plants: Aster linosyris [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 13.05.2009, [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Hvězdnice zlatovlásek [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 09.04.2010, [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. (česky) 
 4. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Hvězdnice zlatovlásek [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, [cit. 2012-06-21]. S. 536. Dostupné online. (česky) 
 5. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR, [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. (česky) 
 6. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) 
 7. Hvězdnice zlatovlásek [online]. Zahradnictví Krulichovi, Praha 6, [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]