Přeskočit na obsah

Hvězdnice zlatovlásek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHvězdnice zlatovlásek
alternativní popis obrázku chybí
Hvězdnice zlatovlásek (Aster linosyris)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Rodhvězdnice (Aster)
Binomické jméno
Aster linosyris
(L.) Bernh., 1800
Synonyma
 • Crinitaria linosyris (L.) Less.
 • Crinitina linosyris (L.) Soják
 • Galatella linosyris (L.) Rchb.
 • Chrysocoma linosyris L.
 • Linosyris vulgaris Cass.
 • zlatovlásek obecný [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvězdnice zlatovlásek (Aster linosyris) je vzhledově poměrně odlišný druh rodu hvězdnice, o problémech s jeho taxonomickým zařazením svědčí i počet synonym kterými je mnohde dosud nazýván.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tato hvězdnice se vyskytuje téměř v celé Evropě, severní hranice probíhá jihem Skandinávie a Britských ostrovů. Dále její areál pokračuje do evropské části Ruska, Malé Asie, na Kavkaz a také se objevuje na severozápadě Afriky. Vyrůstá ve stepních oblastech, na teplých výslunných pastvinách a vápencových skalách, vyžaduje zásaditou vysychavou půdu a dostatek slunečního svitu.

České republice je rozšířena ve středních a východních Čechách a na jižní Moravě, téměř výhradně v oblasti termofytika. Vyrůstá nejčastěji v nížinách, v pahorkatinách ji spatříme jen zřídka. Je součásti teplomilné vegetace společenstev svazů Bromion erecti, Festucion valesiaceae a teplomilných křovin svazu Geranion sanguinei.[1][2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá trsnatá rostlina s lodyhou obvykle přímou, někdy krátce vystoupavou, vyrůstající z krátkého dřevnatějícího oddenku. Tuhá lodyha, teprve v horní části se větvící, dorůstá do výšky 10 až 50 cm a je hustě olistěná střídavě postavenými listy. Ty jsou přisedlé, čárkovitě kopinaté, celokrajné, z obou stran lysé, po okraji drsné a mají zřetelnou střední žilku. Bývají dlouhé 3 až 4 cm a široké jen 1 až 2 mm, v době kvetení listy od spodu postupně usychají. Rostlina má obnovovací pupeny u země (hemikryptofyt).

Květenství, sestavené do chocholičnaté laty, se skládá z četných úborů velkých asi 1,5 cm které mají zelené zákrovní listeny. Žluté květy úborů mají pěticípou korunu a jsou trubkovité, jen vzácně se vyskytující jazykovité jsou bílé nebo nafialovělé. Vykvétá až v druhé polovině léta, v srpnu a září. Plodem jsou podlouhlé, smáčknuté chlupaté nažky s pérovitým chmýrem jen o málo delším než jsou samy.[1][3][4]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Hvězdnice zlatovlásek je v České republice klasifikována jako rostlina sice s pomalým, přesto trvalým ústupem. Je proto vyhláškou MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. a "Černým a červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky z roku 2000" prohlášena za ohrožený druh.[5][6]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Pro své výrazně žluté, pozdně rozkvétající květy a nenáročnost při pěstování se hvězdnice zlatovlásek vysazuje do ozdobných skalek a sušších záhonů s trvalkami na slunných stanovištích. Okrasná zahradnictví tuto chráněnou rostlinu množí řízkováním ze zahradnických kultur, v malém množství ji lze také rozmnožit dělením trsů v předjaří.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Hvězdnice zlatovlásek [online]. BOTANY.cz, rev. 17.07.2007 [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. 
 2. GRIN Taxonomy for Plants: Aster linosyris [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 13.05.2009 [cit. 2012-06-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-08. (anglicky) 
 3. a b DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Hvězdnice zlatovlásek [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 09.04.2010 [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. 
 4. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Hvězdnice zlatovlásek [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2012-06-21]. S. 536. Dostupné online. 
 5. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. 
 6. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2012-06-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-16. ISBN 80-86064-52-2. 
 7. Hvězdnice zlatovlásek [online]. Zahradnictví Krulichovi, Praha 6 [cit. 2012-06-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]