Prameny Pšovky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Prameny Pšovky
Pramen Pšovky
Datum vyhlášení 11. duben 1995
Vyhlásil Správa CHKO Kokořínsko
Kód ÚSOP 1735
Lokalita obec Blatce
(k. ú. Blatce, Houska a Tubož)
Výška 278 – 280 m n. m.
Výměra 8,77 ha
Seznam CHÚ v okrese Česká Lípa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Prameny Pšovky
Prameny Pšovky
Přírodní památky v Česku

Prameny Pšovky je název přírodní památky, skupiny menších mokřadů v sousedství vesnice Tubož v jižní části okresu Česká Lípa na na území Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj.[1] Hlavní pramen Pšovky se nachází vzdušnou čarou asi 1 km východoseverovýchodně, již mimo vymezené území přírodní památky, 0,5 km severně od hradu Houska. Další pramen je v ústí Mordové rokle severozápadně od Tubože.

Důvod ochrany[editovat | editovat zdroj]

Na mokřadech a loukách u Tubože, v Houseckém a Konrádovském dole, v katastrálních územích Tubož, Houska i obce Blatce se vyskytuje kromě řady běžných druhů rostlin a živočichů také mnoho druhů ohrožených. Pazří mezi ně např. bradáček vejčitý, prstnatec májový, rdest alpský, oblovka velká, vrkoč bažinný, mlok skvrnitý.

Vyhlášení památky[editovat | editovat zdroj]

Přírodní památka zde byla vyhlášena s účinností od 14. dubna 1995 na rozloze 8,77 ha[1], v nadmořské výšce 278 až 280 m. Lokalita je v péči správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, odborné pracoviště AOPK (Agentura ochrany přírody a krajiny) pod kódem 1735.[2]

Detailní pohled na vegetaci v chráněném mokřadu Pšovky na kraji obce Tubož

Území přírodních rezervací mokřadů nedaleké Liběchovky včetně PP Prameny Pšovky bylo společně zapsáno na seznam světově důležitých mokřadů Ramsarské úmluvy pod názvem Mokřady Liběchovky a Pšovky. Přírodní památka Prameny Pšovky je součástí evropsky významné lokality Kokořínsko, popsané v příloze č. 59 k nařízení vlády 318/2013 Sb, zveřejněné v částce 121 Sbírky zákonů.[3] Tato lokalita má celkovou rozlohu 9679,8 ha a rozkládá se ve Středočeském kraji (na 20 katastrálních územích v okresech Mělník a Mladá Boleslav), v Libereckém kraji (14 katastrálních území v okrese Česká Lípa) a v Ústeckém kraji (3 katastrální území v okrese Litoměřice).[4]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

K mokřadům se lze dobře dostat po silnici II/259, spojující městečka Dubá a Mšeno. Chráněné území se nachází u odbočky místní komunikace směrem na Housku poblíž bývalého tubožského mlýna Palác. Kolem lokality procházejí cyklotrasy č. 0003 a 211, pro pěší turisty zde trasa vyznačená není.[5] Nejblíže k chráněné lokalitě je autobusová zastávka Blatce,Tubož,rybník, avšak zajiždí sem z Dubé pouze jediný autobusový spoj, a to jen v pracovní dny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b NOVOTNÁ, Daniela. Kokořínsko. Praha 1: Olympia a. s., 2004. ISBN 80-7033-843-1. Kapitola Místopisná část, s. 66. 
  2. PP Prameny Pšovky na seznamu zvláště chráněných území AOPK ČR
  3. Citace ze Sbírky zákonů v dokumentech AOPK ČR
  4. Popis evropsky významné lokality v seznamu AOPK ČR
  5. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s. r. o., 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]