Kostelecké bory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Kostelecké bory
označení rezervace Kostelecké bory
Datum vyhlášení 22. duben 2003
Vyhlásil Správa CHKO Kokořínsko
Kód ÚSOP 2230
Lokalita obec Tuhaň
k. ú. Tuhanec
Výška 340–420 m n. m.
Výměra 55,125 ha
Seznam CHÚ v okrese Česká Lípa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Kostelecké bory
Kostelecké bory
Přírodní rezervace v Česku

Kostelecké bory je název nevelké přírodní rezervace vyhlášené v roce 2003 v severní části tehdejší CHKO Kokořínsko (v jižní části okresu Česká Lípa) ve skalních a lesních komplexech kolem vrcholu Kostelec (433 m n. m.), například v Kravím dole. Zalesněná, skalnatá lokalita se má stát pralesem pro studijní účely ekologů[zdroj?].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na území Ralské pahorkatiny jižně od obce Holany je zalesněné území plné skal, v němž poblíž sebe je celá řada chráněných maloplošných území – Vlhošť, Husa, Martinské stěny, Stříbrný vrch a také PR Kostelecké bory. Celé území leží v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj a navazuje na okres Mělník. [1] PR Kostelecké bory jsou tvořeny skalními hřbety na katastru vesničky Tuhanec, která se nachází 2 km směrem na jih. Rozloha rezervace je 55,1 ha, skály jsou v nadmořské výšce 340 až 433 m n. m. Lze tu nalézt známky lámání pískovce na výrobu mlýnských kamenů.

Přírodní rezervace a památka[editovat | editovat zdroj]

Rezervací byly Kostelecké bory vyhlášeny Správou CHKO Kokořínsko s účinností od 22. dubna 2003. Ochránci přírody zde chtějí vytvořit prales bez jakýchkoliv zásahů lidí, ponechaný samovolnému vývoji a každých 10 let zde provádět monitoring krajiny. Na skalách se zde vyskytují různé druhy lišejníků, vřesu, borovice lesní nižšího vzrůstu, brusnice borůvka a brusinka obecná. Žijí zde vzácné druhy hmyzu.[2]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Oblastí prochází několik vyznačených turistických tras. Rezervací prochází zelená trasa spojující vrch Čap s přírodní památkou Husa, po západním okraji rezervace, Kravím dolem, prochází modrá od Holan do Dubé. Nejbližší železniční trať 087 je z České Lípy do Lovosic. Nejbližší zastávka je v 7 km vzdálených Blíževedlech. Nejbližší silnice je zhruba 2,5 km vzdálená a vede po ní cyklotrasa 058.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  2. MODRÝ ING. PHD, Martin; SÝKOROVÁ RNDR, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec: Liberecký kraj, referát ŽP a zemědělství, 2004. S. 14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]