Kostelecké bory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Kostelecké bory
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
označení rezervace Kostelecké bory
označení rezervace Kostelecké bory
Základní informace
Vyhlášení 22. duben 2003
Vyhlásil Správa CHKO Kokořínsko
Nadm. výška 340–420 m n. m.
Rozloha 55,125 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Česká Lípa
Umístění obec Tuhaň
k. ú. Tuhanec
Souřadnice
Kostelecké bory
Kostelecké bory
Další informace
Kód 2230
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Kostelecké bory je název nevelké přírodní rezervace vyhlášené v roce 2003 v severní části tehdejší CHKO Kokořínsko (v jižní části okresu Česká Lípa) ve skalních a lesních komplexech kolem vrcholu Kostelec (433 m n. m.), například v Kravím dole. Zalesněná, skalnatá lokalita se má stát pralesem pro studijní účely ekologů[zdroj?].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na území Ralské pahorkatiny jižně od obce Holany je zalesněné území plné skal, v němž poblíž sebe je celá řada chráněných maloplošných území – Vlhošť, Husa, Martinské stěny, Stříbrný vrch a také PR Kostelecké bory. Celé území leží v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj a navazuje na okres Mělník. [1] PR Kostelecké bory jsou tvořeny skalními hřbety na katastru vesničky Tuhanec, která se nachází 2 km směrem na jih. Rozloha rezervace je 55,1 ha, skály jsou v nadmořské výšce 340 až 433 m n. m. Lze tu nalézt známky lámání pískovce na výrobu mlýnských kamenů.

Přírodní rezervace a památka[editovat | editovat zdroj]

Rezervací byly Kostelecké bory vyhlášeny Správou CHKO Kokořínsko s účinností od 22. dubna 2003. Ochránci přírody zde chtějí vytvořit prales bez jakýchkoliv zásahů lidí, ponechaný samovolnému vývoji a každých 10 let zde provádět monitoring krajiny. Na skalách se zde vyskytují různé druhy lišejníků, vřesu, borovice lesní nižšího vzrůstu, brusnice borůvka a brusinka obecná. Žijí zde vzácné druhy hmyzu.[2]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Oblastí prochází několik vyznačených turistických tras. Rezervací prochází zelená trasa spojující vrch Čap s přírodní památkou Husa, po západním okraji rezervace, Kravím dolem, prochází modrá od Holan do Dubé. Nejbližší železniční trať 087 je z České Lípy do Lovosic. Nejbližší zastávka je v 7 km vzdálených Blíževedlech. Nejbližší silnice je zhruba 2,5 km vzdálená a vede po ní cyklotrasa 058.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  2. MODRÝ ING. PHD, Martin; SÝKOROVÁ RNDR, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec: Liberecký kraj, referát ŽP a zemědělství, 2004. S. 14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]