Josef Bláha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Bláha
Narození 8. června 1924
Novo mesto
Pan-Slavic flag.svg Království Srbů, Chorvatů a Slovinců
Úmrtí 6. prosince 1994
(ve věku 70 let)
Praha
Česká republikaČeská republika Česká republika
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Bláha (8. června 1924, Novo mesto, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců6. prosince 1994 Praha) byl český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze smíšeného manželství, matka byla Slovinka, otec Čech. Od jedenácti let žil v Praze. Během středoškolských studií hrál ochotnicky divadlo. Během druhé světové války byl totálně nasazen, herectví vystudoval až po válce na pražské DAMU. Po krátkém angažmá v divadle u Ference Futuristy zakotvil natrvalo v Divadle na Vinohradech, kde působil od roku 1951 do roku 1991 [1], tedy prakticky až do konce svého života.

Hrál také v několika desítkách filmů a v televizních seriálech. Z televizních a filmových rolí byla velmi významná postava policejního inspektora Brůžka z televizních seriálů Hříšní lidé města pražského a Panoptikum města pražského a na ně navazující série filmů Partie krásného dragouna, Smrt černého krále, Pěnička a paraplíčko, Vražda v hotelu Excelsior. V nich hrál po boku Josefa Vinkláře (postava:inspektor Bouše), Františka Filipovského (inspektor Mrázek), Jaroslava Marvana (postava: kriminální rada Vacátko), Jiřího Adamíry (postava:policejní rada Korejs) a Ondřeje Havelky. Hrál také v seriálu Návštěvníci.

V roce 1984 byl oceněn titulem zasloužilý umělec.

Divadelní role[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z. Sílová, R. Hrdinová, A. Kožíková, V. Mohylová : Divadlo na Vinohradech 19072007 – Vinohradský ansámbl, vydalo Divadlo na Vinohradech, Praha, 2007, str. 192, ISBN 978-80-239-9604-3

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]