Přeskočit na obsah

Josef Bláha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Josef Bláha (rozcestník).
Josef Bláha
Narození8. června 1924
Novo mesto
Království Srbů, Chorvatů a Slovinců
Úmrtí6. prosince 1994 (ve věku 70 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
AliasBosňák
Alma materAkademie múzických umění v Praze
ChoťBohumila Bláhová
DětiJiří Bláha, Pavel Bláha

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Bláha (8. června 1924, Novo mesto6. prosince 1994, Praha) byl český herec, dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze smíšeného manželství, matka byla Slovinka, otec Čech. Do svých jedenácti let žil v rodném Novom meste. Potom se rodiče přestěhovali do Prahy. Během středoškolských studií hrál ochotnicky divadlo. Během druhé světové války byl totálně nasazen, herectví vystudoval až po válce na pražské DAMU. Po krátkém angažmá v divadle u Ference Futuristy zakotvil natrvalo v Divadle na Vinohradech, kde působil od roku 1951 do roku 1991,[1] tedy prakticky až do konce svého života. Pět let bojoval s těžkou nemocí, rakovinou jícnu. Podlehl jí na Mikuláše v roce 1994, půl roku po sedmdesátých narozeninách.

Hrál také v několika desítkách filmů a v televizních seriálech. Z televizních a filmových rolí byla velmi významná postava policejního inspektora Brůžka z televizních seriálů Hříšní lidé města pražského a Panoptikum města pražského a na ně navazující série filmů Partie krásného dragouna, Smrt černého krále, Pěnička a Paraplíčko, Vražda v hotelu Excelsior. V nich hrál po boku Josefa Vinkláře (inspektor Bouše), Františka Filipovského (inspektor Mrázek), Jaroslava Marvana (kriminální rada Vacátko), Jiřího Adamíry (policejní rada Korejs) a Ondřeje Havelky. Hrál také v seriálech Byl jednou jeden dům, Nemocnice na kraji města, Návštěvníci a dalších.

V roce 1984 byl oceněn titulem zasloužilý umělec.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z. Sílová, R. Hrdinová, A. Kožíková, V. Mohylová : Divadlo na Vinohradech 19072007 – Vinohradský ansámbl, vydalo Divadlo na Vinohradech, Praha, 2007, str. 192, ISBN 978-80-239-9604-3

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]