Vladimír Justl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Vladimír Just.
Vladimír Justl
Narození 27. října 1928
Úmrtí 18. června 2010 (ve věku 81 let)
Povolání pedagog, spisovatel a režisér
Ocenění Artis Bohemiae Amicis (2005)
Magnesia Litera (2007)
Politická příslušnost Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová
Manžel(ka) Marta Hrachovinová (od 2003)
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vladimír Justl (27. října 1928 Kladno18. června 2010 Praha[1]) byl český editor (např. spisů Vladimíra Holana, Františka Langera, Josefa Škvoreckého), literární historik, divadelní vědec; doc. PhDr. Vladimír Justl, CSc., byl jedním z největších znalců české literatury a divadla.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1948 byl pro špatný kádrový profil (členství v Lidové straně) vyhozen z FF UK, později absolvoval FF UPOlomouci.[3] Pracoval ve Státním nakladatelství krásné literatury a umění (pozdější Odeon), byl režisérem a dramaturgem Violy (Poetická vinárna Viola),[4] zabýval se uměleckým přednesem. Od poloviny 50. let byl dvorním editorem básníka Vladimíra Holana; zasadil se o rehabilitaci jeho díla ve druhé polovině 50. let i o vydání většiny jeho děl v 60. až 80. letech; inicioval a vedl vydávání novátorsky pojatých Sebraných spisů V. Holana (1965–1988) a byl autorem autentického básníkova životopisu. Od r. 1963 „pěstoval a řídil Violu do roku 1992“.[4] Nestraník V. J. byl předsedou Komise uměleckého přednesu SČDU a místopředsedou její Subkomise divadla jednoho herce. Z této pozice spoluzaložil biennale Přehlídka divadla jednoho herce v Chebu (poprvé tzv. nultý, později standardně započítávaný ročník 1981), která se koná za účasti zahraničních umělců nepřetržitě dodnes. V době předlistopadové to byl výjimečný prostor pro divadelnickou „šedou zónu“, tvorbu režimem sice povolenou, ale spíše trpěnou než vítanou. Přehlídky měly vždy značný mediální ohlas, postupně vyšlo i několik knižních publikací. K páté Přehlídce divadla jednoho herce (Cheb 7.–10. září 1989) vyšel v Justlově uspořádání sborník Divadlo jednoho herce. Sborník vyznání a úvah, statí a dokumentů, který vydal Svaz českých dramatických umělců (SČDU ve spolupráci s ČLF, DÚ, PKS, SKKS). V rámci VII. ročníku Přehlídky divadla jednoho herce (Cheb 9.–12. září 1993) vydaly Společnost přátel kultury slova a Divadelní ústav První dodatek ke sborníku Divadlo jednoho herce (viz LITERATURA níže).

Vybrané funkce[editovat | editovat zdroj]

 • 1995–1999: místopředseda Obce spisovatelů
 • předseda správní rady Nadace Františka Langera
 • 2003–2010: předseda sdružení příznivců mluveného slova Slovo a hlas

Slovo a hlas (SaH) je sdružení osob, které podporují kulturu mluvního projevu a především umění umělecké interpretace literatury – RECITACE. Zformovalo se jako nástupce Společnosti přátel kultury slova (ukončila činnost v roce 2003, Vladimír Justl byl jejím místopředsedou). V rámci SaH byly pořádány semináře, besedy a pracovní setkání, SaH vydává publikace (např. sborník Živé slovo), spolupořádá Poděbradských dnů poezie a chebská bienále Divadla jednoho herce.

Práce ve sdružení Slovo a hlas a v Poetické vinárně Viola pojila V. Justla s jeho manželkou Martou Hrachovinovou,[5] která je herečkou, recitátorkou a divadelní pedagožkou.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Divadlo jednoho herce : sborník vyznání a úvah, statí a dokumentů. Uspoř. Vladimír Justl ; úvod Eva Šmeralová. Praha: Svaz českých dramatických umělců, 1989 (Trutnov : VČT 26). 323 s.
 • Divadlo jednoho herce : 1. dodatek ke sborníku Divadlo jednoho herce (Praha 1989). [Připravili Ladislava Petišková, Vladimír Justl, Jiří Kutina ; odpovědný redaktor Vladimír Justl]. Praha: Společnost přátel kultury slova, 1993. 39 s.
 • ŠULC, Jan. Kromě práce uměl Vladimír i žít. (S Martou Hrachovinovou o Vladimíru Justlovi.) Souvislosti. 2013, č. 2. Dostupné z: http://www.souvislosti.cz/clanek.php?id=1488

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://kultura.ihned.cz/c1-44342970-zemrel-literarni-historik-milovnik-poezie-a-divadla-vladimir-justl
 2. http://www.narodni3.cz/cs/redakce/autori/justl/
 3. Cenzoři šli po „závadných“ jménech
 4. a b Divadlo Viola [online]. ©2016. Dostupné z: http://www.divadloviola.cz/index.php?p=txt&ID=2
 5. Od 13. června vysíláme četbu Marta Hrachovinová: Ozvuky časuČRo 2, 13. 6. 2011
 6. http://www.magnesia-litera.cz/index_in.php?mm=2&sm=6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]