Návštěvníci (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Návštěvníci
Žánr sci-fi
Námět Ota Hofman
Scénář Ota Hofman
Jindřich Polák
Režie Jindřich Polák
Hrají Dagmar Patrasová
Josef Bláha
Josef Dvořák
Jiří Datel Novotný
Viktor Král
Vlastimil Brodský
Eugen Jegorov
Dagmar Veškrnová
Skladatel znělky Karel Svoboda
Země původu Česko ČSSR
Německo SRN
Francie Francie
Švýcarsko Švýcarsko
Počet dílů 15
Produkce a televizní štáb
Kamera Jiří Macháně
Obvyklá délka 30 minut
Produkční
společnost
Československá televize
Vysílání
TV stanice Československá televize
Formát obrazu 4:3
Formát zvuku mono
Vysíláno 1983
Návštěvníci na ČSFD SZ IMDb

Návštěvníci je československý science fiction televizní seriál z roku 1983.[1] První díl měl premiéru v sobotu 5. listopadu 1983.[2]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Ve 25. století, přesněji v roce 2484, žijí lidé ve světě míru, lásky a bez válek. Poklidně žijící lidstvo je však náhle překvapeno poplachem. CML, Centrální Mozek Lidstva – hlavní superpočítač dohlížející na dění na Zemi – hlásí, že v blízkosti planety má proletět kometa, která ji vychýlí z dráhy, následkem toho se stane její velká část neobyvatelnou.

Jako nejnadějnější projekt na záchranu lidstva před katastrofou je vybrán a realizován ten, který předloží akademik Filip (v pozdější verzi Richard), vášnivý obdivovatel a životopisec Adama Bernaua: cestu v čase zpět do konce 20. století.

Adam Bernau, geniální matematik přelomu 20. a 21. století, který ve 30. letech 21. století získal Nobelovu cenu, totiž ve svých vzpomínkách zmiňoval, že v době svého dětství si zapsal do sešitu několik poznámek a výpočtů, které mají skrývat tajemství, jak snadno přesunovat v prostoru „celé kontinenty, ba i světy“. Tento sešit však při požáru jejich domu shořel - protože však ve 25. století již pro lidstvo není problém cestovat v čase nazpět, je akademik Filip doplněn o tři další experty vybrané Centrálním Mozkem Lidstva (CML) a tato skupina je jako expedice Adam 84 vyslána do roku 1984, aby zmíněný sešit zachránila.

Cestování časem je sice zakázáno, vzhledem k situaci je však povolena výjimka. Přestrojeni za skupinu geometrů, vyměřujících dálnici, mají těsně před osudným požárem sešit s rovnicemi zachránit a přivézt zpět do budoucnosti. Blesková akce se však nezdaří, a tak jsou členové expedice nuceni strávit v rodném městečku Adama Bernaua, Kamenici roku 1984, mnohem více času, než původně plánovali. Zmatkování členů expedice seriálu dodalo komediální nádech.

Výsledkem expedice je přivezení značného množství exponátů a také dědy Drchlíka, který zjistí, že CML byl instalován nakřivo a poskytoval nesprávné předpovědi, tudíž srážka s kometou ve skutečnosti nehrozí.

Epizody[editovat | editovat zdroj]

 1. Země roku 2484
 2. Výprava do minula
 3. Návštěvníci přicházejí
 4. Akce: Sešit 1
 5. Hlavně nenápadně
 6. Tajemství velkého učitele
 7. Půlnoční kolotoč
 8. Génius v hladomorně
 9. Sólo pro návštěvníky
 10. Stav nouze
 11. Stane se zítra
 12. Peníze z hvězd
 13. Prozrazení
 14. Po nás potopa
 15. Návrat do budoucnosti


Seriál má také sedmidílný sestřih. V Česku byl v takové podobě vysílán v polovině 90. let. Neobsahuje žádné scény navíc, jedná se o sloučení dvou (v případě prvního dílů tří) epizod patnáctidílné varianty dohromady a přečíslování.

 1. Země roku 2484
 2. Hlavně nenápadně
 3. Tajemství velkého učitele
 4. Sólo pro návštěvníky
 5. Stane se zítra
 6. Prozrazení
 7. Návrat do budoucnosti

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Vladimír Brabec vypravěč (jen hlas)
Dagmar Patrasová Emilia Fernandez - Káťa Jandová
Josef Bláha akademik Richard - Jan Richard (původně akademik Filip - Jan Filip)
Josef Dvořák Leo Kane - Emil Karas
Jiří Datel Novotný Dr. Jacques Michell - Michal Noll
Viktor Král Adam Bernau
Dagmar Veškrnová Alice Bernauová
Evžen Jegorov Karel Bernau
Vlastimil Brodský Alois Drahoslav Drchlik
Klára Pollertová (Trojanová) Ali Lábusová
Vladimír Menšík nadstrážmistr Vyskočil
Jiří Lábus příslušník SNB
Jitka Molavcová pokojská Heli
Dana Bartůňková lékařka Olga
Jaroslav Rozsíval primář Kraser
Jan Hartl reportér Petr Malát
Jiří Císler vedoucí hotelu Franc (v knize Miloš)
Jiří Kodet kolotočář Eda Nehasil
Laďka Kozderková jeho žena Mary
Lukáš Bech jejich syn
Jiří Krampol pan Karlík z autoopravny
Helena Růžičková žena při záplavě

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Kvůli soudnímu sporu iniciovanému vdovou po prof. Filipovi se v určitém období po roce 1989 seriál nesměl vysílat. Paní Filipová soud vyhrála a hlavní postava seriálu, akademik Filip, musela být přejmenována na akademika Richarda. Všechny dialogy, v nichž se jméno vyskytuje, byly předabovány.[3] Režisér Polák se při soudním přelíčení obhajoval mimo jiné takto: „Akademika Filipa jsem pojmenoval po našem kocourovi.“ Nicméně jednou jméno Filip v seriálu zůstalo.

Rodinný dům Bernauů, který na začátku expedice vyhoří, byl domem určeným k demolici. Filmový štáb jej pro potřeby natáčení zakoupil a po dobu dvou týdnů jej využíval, včetně opakovaného simulování požáru.[4]

Scéna havarující a explodující cisterny ze závěrečné epizody (navzdory tomu že patří mezi ten typ scén, které lze točit jenom jednou) se povedla až na třetí pokus: při prvních dvou se totiž benzínová cisterna Tatra 148 po sjetí ze silnice nepřevrátila, ale naopak ze svahu sjela bezpečně a nepoškozená (při druhém pokusu dokonce přejela jednu z kamer zaznamenávajících scénu, kameraman utekl cisterně z cesty včas), poté vždy bezproblémově zase vyjela nazpátek. Až při třetím pokusu, pro který byla cisterna naplněna vodou, překonala gravitace jízdní vlastnosti páteřového podvozku Tatra, cisterna se v souladu se scénářem převrátila a skutálela pod svah, kde byly následně odpáleny připravené nálože.[4]

O natáčení seriálu vyprávějí televizní dokumenty Návštěva u Návštěvníků aneb...jak se natáčel seriál (1983) a jeden z dílů cyklu Pokračování příště (2003).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha : Cinema, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola Fantastický žánr na televizní obrazovce, s. 200.  
 2. První díl sci-fi seriálu Návštěvníci měl premiéru před 30 lety
 3. Návštěvníci přišli o Filipa, iDNES.cz 7. května 2003
 4. a b NÁVŠTĚVA U NÁVŠTĚVNÍKŮ ...aneb jak se natáčel seriál; dokument ČST; 1983; dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]